Botox – usuwanie zmarszczek | Bydgoszcz i Częstochowa - Esteticmed.plToksyna botulinowa - jest silnie działającą substancją powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami.

Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów,a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo - mięśniowe. Botulinowa wiąże się z błoną presynaptyczną płytki motorycznej i blokuje wydzielanie acetylocholiny, co powoduje, że mięśnie rozluźniają się i zmarszczki na jakiś czas rozprostowują się. Ten proces wykorzystano w medycynie.

Toksynę botulinową stosuje się w leczeniu zeza, chorób neurologicznych przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni, jak również w celu terapii nadmiernej potliwości i usuwaniu zmarszczek mimicznych. Podana we wstrzyknięciach działa miejscowo, ale ponieważ włókno nerwowe ma zdolność tworzenia nowych połączeń, efekt terapeutyczny botuliny maleje i zanika po ok. 3-6 miesiącach. Zabieg wówczas powinniśmy powtórzyć.

 Toksyna botulinowa jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A - G. W handlu znajdują się dwa preparaty farmakologiczne toksyny botulinowej typu A:

  • Botox® - firmy Allergan®
  • Azzalure® - firmy Galderma®

Preparaty toksyny botulinowej używane w medycynie są produkowane laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach. Botox jest bezpiecznie i skutecznie stosowany w wielu dziedzinach medycyny.

W dermatologii estetycznej, podając botox w celu wygładzenia zmarszczek, operuje się dawkami rzędu 20-60 jednostek w czasie jednego zabiegu. Stosuje się więc go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania. O toksyczności ogólnoustrojowej nie może być mowy. gdyż dawki toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek.

Jesteś tutaj: Home ZABIEGI Toksyna botulinowa Botox – usuwanie zmarszczek | Bydgoszcz i Częstochowa - Esteticmed.pl