Laserowe leczenie przebarwień

Usuwanie i profilaktyka przebarwień

Opis zabiegu

Najskuteczniejszym sposobem usuwania różnego rodzaju przebarwień jest laseroterapia. Przykładem urządzenia sprawdzającego się w tego typu kuracji jest laser Q-switch Medlite C6.
Laseroterapia jest tak skuteczną metodą leczenia, dlatego że pozwala nie tylko na usunięcie istniejących przebarwień, lecz także zapobiega tworzeniu się nowych. Inne zalety płynące z zastosowania tego rodzaju kuracji to poprawa kolorytu i napięcia skóry, a także obkurczenie poszerzonych porów. 

Jak przebiega zabieg? Laser Q-switch wysyła ultrakrótkie impulsy, które docierają w głąb skóry. Światło lasera oddziałuje tylko na barwnik, pozostawiając otaczającą go skórę bez uszkodzeń, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa zabiegu i czyni zabieg nieinwazyjnym. Po kuracji nie pozostają blizny, a okres rekonwalescencji jest bardzo krótki. Terapię można stosować również w przypadku usuwania tatuaży i zmian pigmentowych. Ponadto fala laserowa, wydzielana przez Q-switch Medlite C6, może mieć 4 długości, dzięki czemu możliwe jest usunięcie przebarwień, piegów, plamek i tatuaży w różnych kolorach. Działanie tego urządzenia przynosi trwałą poprawą u 80% pacjentów, u których nie zauważa się nawracających przebarwień.

Czy zabieg laserowego usuwania przebarwień jest bolesny?
Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości pacjentów. Podczas zabiegu może być odczuwalne pieczenie. W celu zapewnienia większego komfortu i przede wszystkim w celu uniknięcia przegrzania naskórka stosuje się różne formy chłodzenia, takie jak zimne żele, nadmuchy zimnego powietrza czy chłodzenie końcówki zabiegowej. 

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Nawracające przebarwienia wymagają cierpliwości od pacjenta i lekarza. Pierwsze widoczne efekty terapii obserwuje się dopiero po 3–4 zabiegach. Po uzyskaniu zadowalających rezultatów należy obowiązkowo stosować filtr przeciwsłoneczny i preparaty z hydrochinonem. U takich pacjentów, w 80%, można na trwałe usunąć przebarwienia.

Jednocześnie należy przygotować się na to, że w ciągu pierwszych kilku godzin po wykonaniu zabiegu piegi ciemnieją, przybierając kolor przypominający gorzką czekoladę. Dopiero później rozpoczyna się proces ich stopniowego złuszczania, który trwa około 2 tygodni. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zaraz po wykonaniu zabiegu stosować makijaż i maskować przebarwione miejsca.
Systemy laserowe pozwalają nie tylko na usuwanie przebarwienie, lecz także pozbywanie większości typów tatuaży. Aby usunąć tatuaż, nie wystarczy jeden zabieg. Jednak po każdym kolejnym zabiegu możliwe jest rozjaśnianie tatuażu o około 50%. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy tatuaż znajduje się w bliźnie. W przypadku laserowego usuwania tatuaży równie ważne jak sprzęt jest doświadczenie osoby podejmującej się wykonania zabiegu.

Jak wygląda schemat terapii?

Laserowe usuwanie przebarwień nie jest procesem jednorazowym, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z powracającymi przebarwieniami. Ich trwałe usunięcie wymaga zwykle 10 zabiegów laserowych, które powinny obywać wg wcześniej zaplanowanego harmonogramu, z przerwą 10–14 między kolejnymi sesjami laseroterapii. Precyzyjne określenie terminu wykonywania zabiegów jest konieczne z powodu fizjologii komórek barwnikowych, odpowiadających za nawroty przebarwień.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku usuwania zmian pigmentowych i piegów. Zaplanowanie laseroterapii jest zależne od charakteru przebarwień i głębokości, na jakiej znajduje się barwnik w skórze. W większości przypadków usunięcie piegów wymaga jednego zabiegu. Stosunkowo łatwo jest się pozbyć plam naskórkowych z tej racji, że barwnik zlokalizowany jest płytko, w naskórku. Gorzej jest z przebarwieniami skórnymi, w przypadku których melanina znajduje się już głębiej, w skórze właściwej. W środku – pod względem trudności usuwania – znajdują się przebarwienia mieszane, skórno-naskórkowe. Jeśli przebarwienia są głębokie, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu w odstępach 3–4 tygodni. Szczegóły dotyczące każdej terapii ustala się indywidualnie z pacjentem.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Nawracające przebarwienia. Nawracające przebarwienia – po wykonaniu zabiegu na skórze pozostają zaczerwienia, które są łatwe do ukrycia i znikają po 3–4 dniach od zabiegu. Pacjentom zaleca się zachowanie ostrożności w słoneczne dni, obejmujące pełną ochronę przeciwsłoneczną (SPF 50) na cały czas leczenia i okres 6 miesięcy po jego zakończeniu.

Przebarwienia. Temu zabiegowi również towarzyszy pojawienie się zaczerwienienia skóry, a także ściemnienia plam. Wszystkie te objawy nie utrzymują się długo i znikają w przeciągu 3–7 dni od zabiegu. Wówczas dochodzi do złuszczenia się naskórka i usunięcia przebarwienia. Po zakończeniu leczenia również zaleca się ścisłą ochronę przeciwsłoneczną, polegająca na stosowania filtrów o współczynniku protekcji SPF 50.

Tatuaże. Po zabiegu w miejscu usuwanego barwnika pojawia się zaczerwienienie, swędzenie a czasami strupki. Jest to normalny proces, podczas którego barwnik jest eliminowany. Jeżeli powstały strupki, to bezpośrednio po zejściu strupków miejsce po usuwanym barwniku może być zaróżowione prze okres około 2 tygodni. Kolejny zabieg można wykonać nie wcześniej niż po ok. 2-3 tygodniach. Po usunięciu tatuażu miejsce to należy chronić przed słońcem przez okres 6 miesięcy w celu uniknięcia przebarwień. W tym okresie nie należy używać również samoopalaczy ani nie korzystać z solarium

Przeciwwskazania:
Ciąża i karmienie piersią
Świeżo opalona skóra (do 2 tygodni od ostatniego opalania)

Działania niepożądane:
Działania niepożądane są na ogół niewielkie i mogą obejmować: zaczerwienienie, obrzęk, pęcherzyki.


Wskazania
Naskórkowe oraz skórne zmiany pigmentowe
Usuwanie piegów
Przebarwienia
Nawracające przebarwienia
Zaawansowane usuwanie tatuaży
Peeling laserowy


Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym CENNIKIEM.

Jesteś tutaj: Home ZABIEGI Zabiegi laserowe Laserowe leczenie przebarwień