Skip to main content
Czego nie można robić, gdy się ma hemoroidy (żylaki odbytu)? Poznaj najważniejsze zasady

Czego nie można robić, gdy się ma hemoroidy (żylaki odbytu)? Poznaj najważniejsze zasady

Czego nie można robić, gdy się ma hemoroidy (żylaki odbytu)? Poznaj…  

Czy wiesz, że hemoroidy to przypadłość, z którą ma do czynienia aż 11% ludzi na całym świecie? Najczęściej dotyka ona osoby pomiędzy 45. a 60. rokiem życia, powodując ogromny dyskomfort i utrudniając codzienne funkcjonowanie. Objawami hemoroidów m.in. trudności przy siadaniu, pieczenie i swędzenie odbytu, a w wielu przypadkach także pojawienie się krwi podczas oddawania stolca. Objawy te można jednak często złagodzić przy pomocy domowych sposobów na hemoroidy. Jak powinna wyglądać dieta przy hemoroidach? Czy aktywność fizyczna jest w tym przypadku wskazana? Oto, czego nie można robić, gdy się ma hemoroidy i jak powinno wyglądać leczenie tego schorzenia.

Hemoroidy wewnętrzne i hemoroidy zewnętrzne – czego unikać w diecie na hemoroidy?

W przypadku walki z żylakami odbytu bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy włączyć do diety produkty z dużą ilością błonnika pokarmowego, które znajdziemy np. w płatkach owsianych, otrębach pszennych, ciemnym pieczywie, kaszach, nasionach roślinach strączkowych czy warzywach i owocach. Pobudzają one perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnienie.

Jakie jedzenie może natomiast nasilać objawy hemoroidów? Głównie są to przetwory mleczne i produkty z mąki, a także wysokoprzetworzone mięso np. parówki. Należy też zdecydowanie unikać spożywania, czerwonego mięsa, kawy, ostrych przypraw i alkoholu – te produkty mogą wywołać problem bolesnych wypróżnień. Rozwojowi choroby hemoroidalnej mogą także sprzyjać potrawy smażone oraz z dużą zawartością soli – ciężkostrawne posiłki przyczyniają się do powstania nadmiernej ilości gazów jelitowych i wzdęć, które podrażniają hemoroidy.

Pamiętajmy też o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, by zmiękczyć stolec i ułatwić proces oddawania stolca. Zamiast herbaty czy soków, postawmy jednak w tym przypadku na zwykłą wodę. Pomocne może okazać się jednak picie naparów z kasztanowca, który wykazuje działanie przeciwzapalne i jest naturalnym środkiem przeciwbiegunkowym. Ważne jest przy tym także, by nie zwlekać z wypróżnieniem przy uczuciu parcia na stolec oraz nie przeć zbyt mocno, gdy pojawią się zaparcia – to może zaostrzyć objawy i doprowadzić do pęknięcia guzka.

Aktywność fizyczna – czego nie można robić, gdy ma się hemoroidy (żylaki odbytu)?

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z elementów, które mogą zmniejszyć stan zapalny wokół odbytu i przyczynić się do zmniejszenia objawów choroby hemoroidalnej. Siedzący tryb życia w połączeniu z nieodpowiednią dietą zaostrza objawy i zwiększa prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się tego problemu w przyszłości. Pamiętajmy jednak, że nie każda dyscyplina sportowa sprawdzi się w tym przypadku – zdecydowanie należy unikać sportów uprawianych w pozycji siedzącej np. jazda rowerem czy jazda konno. Guzki krwawnicze powstają na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej właśnie podczas długotrwałego siedzenia. Naturalnie należy też zrezygnować z dyscyplin, które wymagają podnoszenia ciężarów – zasada ta dotyczy także codziennych aktywności związanych z dźwiganiem ciężkich przedmiotów. W ramach walki z hemoroidami lepiej postawić na spacery, bieganie, pływanie czy lekką gimnastykę.

ZalecaneNie wskazane
regularna aktywność fizycznabrak aktywności fizycznej
spacerynieodpowiednia dieta
pływaniejazda rowerem, jazda konno

Domowe sposoby leczenia hemoroidów, których należy unikać

W internecie możemy spotkać się z wieloma poradami na temat tego, jak postępować z guzkami krwawniczymi, które powodują nieprzyjemny świąd i pieczenie, a także krwawienie z odbytu podczas wypróżnienia. Często jednak są to metody na tyle niekonwencjonalne, że ich zastosowanie może nie tylko nie pomóc w walce z hemoroidami, ale także zwiększyć dokuczliwe objawy w okolicach odbytu. Do takich metod należą m.in. czopki z czosnku, które mają w tym przypadku stanowić skuteczny środek o działaniu przeciwzapalnym. Zamiast jednak eksperymentować z metodami o wątpliwej skuteczności, lepiej zdecydować się na leczenie aptecznymi czopkami lub maściami na hemoroidy, które są w stanie w bezpieczny sposób złagodzić objawy żylaków odbytu. Z domowych sposobów warto jednak wypróbować sok z aloesu, który zwalcza zaparcia i stan zapalny, a także ciepłe kąpiele z dodatkiem oleju kokosowego, który pomaga wchłaniać się guzkom.

Leczenie żylaków odbytu to nie tylko zmiana stylu życia

W przypadku właściwego leczenia hemoroidów kluczowe znaczenie ma wizyta u lekarza. Możemy próbować łagodzić objawy hemoroidów na własną rękę, jednak ważniejsze jest wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Nie zwlekajmy z wizytą szczególnie w przypadku, gdy pojawi się krwawienie z odbytunajczęściej pierwszym objawem raka odbytu jest właśnie zauważona krew na papierze toaletowym. Poza przyjmowaniem odpowiednio dobranych leków, specjalista przedstawi nam także alternatywne metody leczenia hemoroidów np. skleroterapię czy laseroterapię.

W naszych klinikach w Bydgoszczy i Częstochowie dokładamy wszelkich starań, by leczenie choroby hemoroidalnej przebiegało w jak najbardziej skuteczny i komfortowy dla pacjenta sposób. W przypadku dodatkowych pytań o przebieg leczenia żylaków w naszych gabinetach, zapraszamy do kontaktu.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-