Skip to main content
Czy naczyniaki pękają? Sprawdź, kiedy naczyniak jest groźny

Czy naczyniaki pękają? Sprawdź, kiedy naczyniak jest groźny

Czy naczyniaki pękają? Sprawdź, kiedy naczyniak jest groźny  

Naczyniakiłagodnymi zmianami na skórze, które powstają w wyniku rozrostu naczyń krwionośnych. W większości przypadków nie stanowią problemu zdrowotnego, ale za to bardzo duży problem natury estetycznej – w szczególności, gdy są zlokalizowane na twarzy. Czy naczyniaki pękają? Czy mogą być objawem groźnego nowotworu złośliwego? Oto, co warto wiedzieć na temat naczyniaków u dorosłych i dzieci.

Różne rodzaje naczyniaków – przyczyny i objawy

Naczyniaki to czerwone plamki lub guzy zlokalizowane na skórze albo w tkance podskórnej, wywodzące się ze śródbłonka drobnych naczyń krwionośnych. Ich wygląd zawsze wzbudza niepokój, choć zwykle naczyniaki to niezłośliwe zmiany, które stanowią po prostu swego rodzaju defekt kosmetyczny. Istnieje kilka rodzajów naczyniaków, które mogą pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak i niemowląt. Poniżej naczyniaki w podziale na zmiany łagodne i złośliwe.

Rodzaje naczyniaków
ŁagodneZłośliwe
Naczyniak płaskiJasnoczerwona plama na skórze twarzy lub karku, która pojawia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie.Naczyniakomięsak krwionośnyNajczęściej pojawia się na narządach wewnętrznych, np. wątrobie, śledzionie, tarczycy czy gruczole piersiowym.
Naczyniak jamistyWypukły guzek o zabarwieniu sinoczerwonym, który może być zlokalizowany w błonach śluzowych, wewnątrz ciała, np. w wątrobie, mózgu, jamie ustnej, na skórze twarzy lub głowy.
Naczyniak włośniczkowyMa strukturę miękkiej zmiany w czerwonym kolorze, która blednie wraz z uciśnięciem. Może pojawić się zarówno na skórze twarzy, np. w okolicy oczu, a także ciała, np. tułowia, nóg czy karku. Najczęściej naczyniak pojawia się na skórze niemowląt – w 6-7 tygodniu życia.Mięsak KaposiegoPrzybiera formę czerwonych i sinych guzków, które zwykle są zlokalizowane na dłoniach lub stopach.
Naczyniak gwiaździstyPrzybiera charakterystyczną formę czerwonej plamki w środku i odchodzących od niej promieniście naczyń. Pojawia się na twarzy lub tułowiu – zazwyczaj u dzieci i młodych kobiet.Obłoniak złośliwyAtakuje narządy wewnętrzne oraz powierzchnię skóry, powodując nierzadko krwawienie.
Naczyniak limfatycznyTorbielowata zmiana naczyniowa typowe dla noworodków i małych dzieci. Może pojawić się na szyi lub w obrębie skóry głowy.

Najczęstszą przyczyną powstawania naczyniaków są czynniki genetyczne, dlatego ich objawy pojawiają się często już we wczesnym dzieciństwie. Niektóre z naczyniaków mogą z czasem zmniejszyć swój rozmiar lub całkowicie zanikać, inne zaś mieć charakter przewlekły, rozrastać się i powodować zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta.

Czy naczyniaki pękają? Problemem są większe naczyniaki

Wiele zależy w tym przypadku od rodzaju naczyniaka, jego umiejscowienia i wielkości. Największe skłonności do pękania mają naczyniaki w formie guzków i torbieli – samoistne pękanie naczyniaków wynika zazwyczaj z bardzo dużego rozmiaru zmian, które powiększają się w bardzo szybkim czasie. Jeżeli pęknięcie dotyczy naczyniaka narządów wewnętrznych, np. naczyniak wątroby, niezbędne jest pilne leczenie operacyjne, by powstrzymać krwawienie do jamy brzusznej i uniknąć dalszych powikłań. Pęknięcia naczyniaków w obrębie skóry również wymagają możliwie jak najszybszej diagnozy – zarówno u dzieci, jak i dorosłych, choć naczyniaki u dzieci pękają znacznie rzadziej. Regularne badania kontrolne naczyniaków skóry lub narządów wewnętrznych są jednak w stanie uchronić pacjenta przed ich samoistnym pęknięciem.

Jak usunąć naczyniaka na skórze? Leczenie naczyniaka

Nie wszystkie naczyniaki wymagają leczenia – niektóre zmiany skórne są absolutnie niegroźne i można z nimi spokojnie żyć przez długie lata. Naczyniaki należy usuwać, gdy powodują objawy. Niemniej, każdą zmianę warto poddać lekarskiej diagnozie i stale obserwować, by mieć pewność, że nasz naczyniak to niezłośliwy nowotwór. Wielu naszych pacjentów decyduje się usuwać niegroźne naczyniaki na twarzy i teleangiektazje ze względu na ich nieestetyczny wygląd. Na początku dokonujemy wstępnego rozpoznania naczyniaków i ustalamy przyczyny ich powstawania (wykluczenie ewentualnych zmian nowotworowych), a następnie dobieramy najlepszą metodę leczenia. Współcześnie jedną ze skuteczniejszych, najbardziej komfortowych dla pacjenta metod leczenia plam i przebarwień na skórze o charakterze naczyniowym jest leczenie laserem. Leczeniu laserowemu można poddać naczyniaki zlokalizowane skórze różnych partii ciała w sposób bezpieczny, praktycznie bezbolesny i bez okresu rekonwalescencji.

Dowiedz się, czy Twój naczyniak to zmiana, którą można usunąć laserem. Umów się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-