Komórki macierzyste – gorący temat w świecie medycyny
Dzięki medycynie regeneracyjnej poznawane są mechanizmy oraz rozwijane są metody pozyskiwania i hodowli komórek macierzystych w celu ich użycia do zastąpienia bądź naprawienia uszkodzonych/zużytych komórek, tkanek lub organów. Procedury medycyny regeneracyjnej obejmują:
- użycie terapeutycznych komórek macierzystych,
- inżynierię tkankową – hodowle komórkowe, tworzenie zastępczych – sztucznych narządów.
Kwestia komórek macierzystych jest gorącym tematem w świecie medycyny, również dlatego że dzięki badaniom nad nimi obszar nauk medycznych znacznie się rozwija. Komórki macierzyste z roku na rok coraz szerzej wykorzystywane są w medycynie, ponieważ okazują się pomocne w coraz większej ilości schorzeń.
Pobieranie komórek macierzystych
Komórki macierzyste stanowią ok. 8% wszystkich komórek znajdujących się w organizmie człowieka. Od zwykłych komórek wyróżnia je przede wszystkim plastyczność pozwalająca na wielokrotny podział i samoodnawianie oraz umiejętność różnicowania w dojrzałe komórki innych tkanek np. mięśniowej, kostnej, nerwowej czy komórek krwi. Dzięki podaniu komórek macierzystych w miejsce uszkodzenia proces regeneracji zostaje przyspieszony. Dzieje się tak poprzez wytwarzanie nowej tkanki oraz aktywację lokalnych procesów naprawczych. Komórki macierzyste znajdują się m.in. w szpiku kostnym, tkance tłuszczowej, błonie maziowej stawów czy ścięgnach, co pozwoliło na opracowanie wielu złożonych metod, dzięki którym można je pozyskiwać, separować i zagęszczać. Elementem, który łączy te sposoby, jest uzyskanie skondensowanej zawiesiny komórkowej, która zapoczątkowuje i wspomaga procesy naprawcze po podaniu w miejsce uszkodzeń tkankowych. Początkowo terapia komórkami macierzystymi miała swoich przeciwników, jednak widząc jej efekty i potencjał do dalszych możliwości, a także rozwiązując kwestie bezpieczeństwa jej stosowania, zyskała szerokie grono zwolenników.
Wybrane zabiegi z zastosowaniem technik medycyny regeneracyjnej
- regeneracja chrząstek stawowych, więzadeł (np. w stawach kolanowych po urazach),
- leczenie zmian zwyrodnieniowych więzadeł i tkanek okołostawowych kończyn i kręgosłupa,
- leczenie bólu i stanu zapalnego stawów i tkanek miękkich,
- leczenie blizn i uszkodzeń pourazowych lub pooperacyjnych skóry (owrzodzenia),
- wspomaganie regeneracji skóry i tkanki łącznej po zabiegach np. laserowych.
Co wyróżnia zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej?
Zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej są małoinwazyjne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Jest to zabieg z zakresu tzw. ,,Chirurgii Jednego Dnia”. Przeprowadzamy go w znieczuleniu miejscowym. Ryzyko odrzutu komórek jest minimalne, ponieważ komórki macierzyste pozyskiwane są z tkanki tłuszczowej powłok brzusznych pacjenta. medycyna regeneracyjna to gałąź medycyny, która dynamicznie się rozwija i pozwala na dalsze badania i nowe odkrycia. Komórki macierzyste mają szerokie zastosowanie, dzięki czemu stanowią prawdziwą nadzieję zarówno w leczeniu wielu skomplikowanych schorzeń, ale także w obrębie medycyny estetycznej, która pozwala zachować piękny i młody wygląd skóry.