Skip to main content

Czy przyszłość medycyny leży w komórkach macierzystych? Zapoznaj się z informacjami o medycynie regeneracyjnej!

Opis dla: Czy przyszłość medycyny leży w komórkach macierzystych? Zapoznaj si…

Tempo życia wciąż wzrasta, czego dowodem są m.in. prężnie rozwijające się obszary gospodarki, ekonomii czy biznesu. Warto zwrócić uwagę także na sektor medyczny, który również działa bardzo prężnie, by nieść pomoc ludziom, otwierając kolejne możliwości i proponując innowacyjne rozwiązania. Jedną z gałęzi medycyny, która pozwala na szybki rozwój jest medycyna regeneracyjna. Jaki zakres dokładnie obejmuje i co dzięki niej można osiągnąć?

Komórki macierzyste – gorący temat w świecie medycyny

Dzięki medycynie regeneracyjnej poznawane są mechanizmy oraz rozwijane są metody pozyskiwania i hodowli komórek macierzystych w celu ich użycia do zastąpienia bądź naprawienia uszkodzonych/zużytych komórek, tkanek lub organów. Procedury medycyny regeneracyjnej obejmują:

  • użycie terapeutycznych komórek macierzystych,
  • inżynierię tkankową – hodowle komórkowe, tworzenie zastępczych – sztucznych narządów.

Kwestia komórek macierzystych jest gorącym tematem w świecie medycyny, również dlatego że dzięki badaniom nad nimi obszar nauk medycznych znacznie się rozwija. Komórki macierzyste z roku na rok coraz szerzej wykorzystywane są w medycynie, ponieważ okazują się pomocne w coraz większej ilości schorzeń.

Pobieranie komórek macierzystych

Komórki macierzyste stanowią ok. 8% wszystkich komórek znajdujących się w organizmie człowieka. Od zwykłych komórek wyróżnia je przede wszystkim plastyczność pozwalająca na wielokrotny podział i samoodnawianie oraz umiejętność różnicowania w dojrzałe komórki innych tkanek np. mięśniowej, kostnej, nerwowej czy komórek krwi. Dzięki podaniu komórek macierzystych w miejsce uszkodzenia proces regeneracji zostaje przyspieszony. Dzieje się tak poprzez wytwarzanie nowej tkanki oraz aktywację lokalnych procesów naprawczych. Komórki macierzyste znajdują się m.in. w szpiku kostnym, tkance tłuszczowej, błonie maziowej stawów czy ścięgnach, co pozwoliło na opracowanie wielu złożonych metod, dzięki którym można je pozyskiwać, separować i zagęszczać. Elementem, który łączy te sposoby, jest uzyskanie skondensowanej zawiesiny komórkowej, która zapoczątkowuje i wspomaga procesy naprawcze po podaniu w miejsce uszkodzeń tkankowych. Początkowo terapia komórkami macierzystymi miała swoich przeciwników, jednak widząc jej efekty i potencjał do dalszych możliwości, a także rozwiązując kwestie bezpieczeństwa jej stosowania, zyskała szerokie grono zwolenników.

Wybrane zabiegi z zastosowaniem technik medycyny regeneracyjnej

  • regeneracja chrząstek stawowych, więzadeł (np. w stawach kolanowych po urazach),
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych więzadeł i tkanek okołostawowych kończyn i kręgosłupa,
  • leczenie bólu i stanu zapalnego stawów i tkanek miękkich,
  • leczenie blizn i uszkodzeń pourazowych lub pooperacyjnych skóry (owrzodzenia),
  • wspomaganie regeneracji skóry i tkanki łącznej po zabiegach np. laserowych.

Co wyróżnia zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej?

Zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej są małoinwazyjne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Jest to zabieg z zakresu tzw. ,,Chirurgii Jednego Dnia”. Przeprowadzamy go w znieczuleniu miejscowym. Ryzyko odrzutu komórek jest minimalne, ponieważ komórki macierzyste pozyskiwane są z tkanki tłuszczowej powłok brzusznych pacjenta. medycyna regeneracyjna to gałąź medycyny, która dynamicznie się rozwija i pozwala na dalsze badania i nowe odkrycia. Komórki macierzyste mają szerokie zastosowanie, dzięki czemu stanowią prawdziwą nadzieję zarówno w leczeniu wielu skomplikowanych schorzeń, ale także w obrębie medycyny estetycznej, która pozwala zachować piękny i młody wygląd skóry.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-