X

Do jakiego lekarza udać się z ginekomastią w Częstochowie, aby pozbyć się problemu?

Klatka piersiowa mężczyzn i nastolatków może odbiegać od typowo męskiej sylwetki gdy dochodzi do nieprawidłowego przerostu tkanki gruczołowo-piersiowej, czyli ginekomastii prawdziwej lub rzekomej. Zaburzenie to wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ poza problemem estetycznym może być wynikiem zaburzeń hormonalnych lub niektórych chorób. Można je jednak skutecznie leczyć. Co zrobić podejrzewając to schorzenie? Do jakiego lekarza udać się z ginekomastią w Częstochowie? Sprawdź!

Czym właściwie jest ta przypadłość i jakie są rodzaje ginekomastii?

U Panów na klatce piersiowej dominują mięśnie. Natomiast gdy dochodzi do przerostu gruczołu piersiowego, mowa ginekomastii prawdziwej, inaczej ginekomastii gruczołowej. Zarówno za ginekomastię u nastolatków jak i mężczyzn dorosłych zwykle odpowiadają zaburzenia hormonalne – nadmiar hormonów płciowych żeńskich i/lub deficyt hormonów męskich, np. testosteronu.

Za przypadłość tę mogą odpowiadać także choroby ogólnoustrojowe skutkujące zaburzeniami gospodarki hormonalnej, takie jak np. niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek i wątroby, czy guzki jąder i nadnerczy. Inną możliwą przyczyną przerostu gruczołów piersiowych u mężczyzn jest przyjmowanie środków anabolicznych i stosowanych przy niepłodności. Szacunkowo nawet przy ok. połowie przypadków przyczyna ginekomastii pozostaje nieznana.

Z kolei jeśli dochodzi do nadmiernego przerostu tkanki tłuszczowej w obrębie męskich piersi, jest to lipomastia, określana mianem ginekomastii tłuszczowej lub rzekoma. Za nadmiar tkanki tłuszczowej zwykle odpowiada niezdrowa dieta skutkująca nadwagą i otyłością. Często występuje jednoczesny rozrost obu rodzajów tkanek, co nazywa się ginekomastią gruczołowo-tłuszczową.

Specjalizacje medyczne – u jakiego lekarza Pacjent powinien umówić wizytę?

W przypadku ginekomastii leczenie wskazane jest ze względów zdrowotnych, ale też estetycznych. Przerost piersi, zwłaszcza u nastolatków, bywa sporym źródłem kompleksów, a nawet wycofania z życia towarzyskiego. Ponadto należy wykonać badania w celu rozpoznania przyczyny nieprawidłowego rozrostu tkanki gruczołowej. Niezdiagnozowane wahania hormonalne czy zmiany nowotworowe mogą skutkować poważnymi powikłaniami.

Podejrzewając ginekomastię gruczołową i tłuszczową warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub pediatry w przypadku ginekomastii w wieku 17 lat i mniej. W dalszym kroku lekarz rodzinny zwykle kieruje Pacjenta do innych specjalistów, zwykle endokrynologa, dietetyka, czy chirurga plastycznego.

Jak przebiega pierwsza wizyta u specjalisty i diagnostyka ginekomastii?

W przypadku ginekomastii objawy to nie tylko powiększenie piersi. Zwykle są one również niesymetryczne, obrzmiałe, a nawet tkliwe i bolące. Ponadto może dochodzić do ciemnienia otoczki sutków. Jeśli natomiast powiększenie piersi u mężczyzn występuje w przebiegu otyłości, raczej Pacjent nie odczuwa bólu. W celu wstępnego rozpoznania lekarz przeprowadza badanie fizykalne. Kolejno wskazane bywają badania laboratoryjne i niekiedy obrazowe, np. badanie USG.

Dostępne metody leczenia ginekomastii i lipomastii z zakresu chirurgii plastycznej

W ramach leczenia przyczynowego wskazana może być terapia hormonalna, a w rzadkich przypadkach, przy ewentualnych guzach odpowiedzialnych za zaburzenie także indywidualnie dobrane leczenie chirurgiczne i onkologiczne. Objawowo natomiast wygląd klatki piersiowej można poprawić dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Sposób postępowania dobiera się w zależności od rozległości i rodzaju ginekomastii. Wśród przeprowadzanych procedur można wymienić np.:

  • Zabieg chirurgiczny – polega na wycięciu nadmiaru tkanek i założeniu szwów. Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
  • Liposukcja ultradźwiękowa – lekarz wykonuje niewielkie nacięcie, przez które wprowadza diodę lasera. Emituje ona energię, która rozbija i upłynnia tłuszcz. Kolejno z pomocą kaniuli odsysa się odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej.

W razie pytań skontaktuj się z naszym lekarzem w klinice w Bydgoszczy lub Częstochowie.

AC: