Skip to main content

Fakty i mity o medycynie regeneracyjnej

Opis dla: Fakty i mity o medycynie regeneracyjnej

Dyskusje na temat medycyny regeneracyjnej są prowadzone w ostatnim czasie szczególnie intensywnie. Wszystko za sprawą tego, że wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu wzbudza duże zainteresowanie i kontrowersje. Badania nad komórkami macierzystymi są jednymi z najszybciej rozwijających się obszarów nauk medycznych. Powiększa się też lista chorób, w leczeniu których komórki macierzyste mogą mieć kluczowe znaczenie. Wokół tematu narosły już mity, którym warto przyjrzeć się z bliska. Pora poznać prawdę o medycynie regeneracyjnej!

Komórki macierzyste – co trzeba o nich wiedzieć?

Komórki macierzyste znajdują się w organizmie każdego człowieka i stanowią około 8% wszystkich komórek znajdujących się w organizmie dorosłego człowieka. Mają zdolność do samoodnawiania i różnicowania się w komórki potomne. Komórki macierzyste dzielą się na kilka grup ze względu na potencjał proliferacyjny oraz zdolności do samoodnowienia. Inny podział komórek macierzystych bierze pod uwagę źródło ich pochodzenia. Wyróżnia się komórki macierzyste embrionalne (zarodkowe), płodowe oraz somatyczne (dojrzałe). 

Medycyna regeneracyjna wykorzystuje osocze bogatopłytkowe

Kolejnym faktem na temat medycyny regeneracyjnej jest to, że wykorzystuje osocze bogatopłytkowe. Pozyskiwane jest ze świeżej krwi własnej pacjenta, którą pobiera się w klinice bezpośrednio przed zabiegiem. W Bieńkowscy Clinic stosowana jest terapia stymulacji i regeneracji komórek skóry z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego pacjenta. Ta nowatorska metoda pozwala na zabiegi z zakresu anti-aging, takie jak redukcja zmarszczek, przebudowa wiotkiej skóry czy naprawa takich uszkodzeń, jak blizny i rozstępy. Osocze zawiera czynnik wzrostu, który cechuje się właściwościami naprawczymi, pozwalającymi na odbudowę uszkodzonych tkanek.  

Zastosowanie medycyny regeneracyjnej

Wśród mitów na temat medycyny regeneracyjnej wyróżnia się ten, który głosi, że ma wąskie zastosowanie. To nieprawda, gdyż w wyniku intensywnych badań oraz rozwoju prac nad komórkami macierzystymi, lekarze mogą wykorzystywać je, lecząc coraz więcej schorzeń. Najbardziej znanymi przykładami zastosowań technik medycyny regeneracyjnej w praktyce klinicznej są:

  • regeneracja chrząstek stawowych, więzadeł, np. w stawach kolanowych po urazach,
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych więzadeł i tkanek okołostawowych kończyn oraz kręgosłupa,
  • leczenie wypadania włosów i łysienia, 
  • leczenie bólu i stanu zapalnego stawów i tkanek miękkich,
  • leczenie blizn i uszkodzeń pourazowych lub pooperacyjnych skóry (owrzodzenia),
  • wspomaganie regeneracji skóry i tkanki łącznej po zabiegach, np. laserowych.

Pobieranie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej

Warto podkreślić, że najbardziej dostępnym źródłem komórek macierzystych u osoby dorosłej jest tkanka tłuszczowa. W wyniku podania komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej można:

  • wykonać zabieg spłycenia zmarszczek w okolicy skóry twarzy, szyi i dekoltu, 
  • poprawić napięcie skóry, 
  • ujednolicić koloryt skóry,
  • zredukować przebarwienia, blizny czy rozstępy.  

Dzięki temu, że komórki macierzyste pobierane od dorosłego pacjenta są komórkami dojrzałymi, ich zastosowanie jest całkowicie bezpieczne. Nie występuje ryzyko reakcji uczuleniowej, podrażnień bądź innych skutków ubocznych. 

W Bieńkowscy Clinic proponujemy kilka zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej:


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-