Skip to main content

Gradówka – ile trwa i jak leczyć to schorzenie?

Opis dla: Gradówka – ile trwa i jak leczyć to schorzenie?

Jednym ze stosunkowo często diagnozowanych schorzeń dotykających delikatną okolicę oka jest tzw. gradówka, czyli guzek zajmujący górną lub dolną powiekę. Jest to poważny problem estetyczny, ale też zdrowotny – powoduje dyskomfort, a nawet ból, może też zaburzać widzenie. Dowiedz się, ile trwa gradówka, jakiego postępowania wymaga i jak ją leczyć, jeśli dolegliwości nie ustępują!

Czym jest i jak wygląda gradówka oka? 

Mianem gradówki określa się niewielkie zgrubienie zlokalizowane w okolicy oka, najczęściej na powiece dolnej lub górnej. Guzek taki wypełniony jest galaretowatą, ropno-krwistą wydzieliną.

W pierwszej kolejności w okolicy oka pojawia się zaczerwienienie i lekki dyskomfort – powieka może swędzieć. Częściej jednak obserwuje się zgrubienie, które przy ograniczonej wielkości nie powoduje żadnych dolegliwości. W miarę rozwoju schorzenia guzek się powiększa, towarzyszy mu ból i pieczenie, a oko jest podrażnione. Na tym etapie gradówka bywa mylona z jęczmieniem, ale warto pamiętać, że są to dwie różne przypadłości.

Po kilku dniach nieprzyjemne objawy zwykle ustępują. Pozostaje jednak twardy guzek, który wciąż może rosnąć. Wielkość tego typu zmiany najczęściej nie przekracza jednak ok. 8 milimetrów. Niestety z uwagi na wrażliwą lokalizację, już kilkumilimetrowa zmiana może uciskać rogówkę i zasłaniać pole widzenia.

Jakie są przyczyny gradówki na powiece? 

Pod powierzchnią powieki znajdują się gruczoły tarczkowe, określane również jako gruczoły Meibona. Ich zadaniem jest wytwarzanie oleistej wydzieliny (meibum), która bierze udział w nawilżaniu oka i zapewnia szczelność zamkniętych powiek. W momencie, gdy dochodzi do zablokowania ujścia tego gruczołu, jego wydzielina nie wydostaje się na zewnątrz, a cofa w kierunku powieki i stopniowo narasta. W ten sposób gromadzi się płyn, który z czasem twardnieje. Zaburzeniu temu towarzyszy narastający stan zapalny – tak właśnie powstaje gradówka.

Przyczyną zablokowania gruczołów Meibona może być infekcja gronkowca. Jest to też częste powikłanie po nieprawidłowo leczonym jęczmieniu. Gradówki występują u osób w każdym wieku, także dzieci. Jednak szczególnie narażone są osoby chorujące na łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty i cukrzycę.

Ryzyko powstawania gradówki zwiększa się także u osób, które zbyt rzadko mrugają. Wówczas oko nadmiernie wysycha, a wydzielina gruczołów zostaje zatrzymana. Niskie nawilżenie oka dotyczy także przebywania w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Rozwojowi stanu zapalnego sprzyja również przenoszenie patogenów (wirusów, bakterii) na oko w następstwie jego częstego pocierania i dotykania brudnymi dłońmi.

Gradówka – ile trwa? Czy ustąpi samoistnie?

W wielu przypadkach gradówka na powiece ustępuję samoistnie po 2–8 tygodniach. Jeśli jednak guzek nie zmniejsza się przed upływem 14 dni lub towarzyszą mu dokuczliwe objawy, takie jak np. ból oka i zaburzenia widzenia, należy udać się do lekarza. Być może konieczne będzie stosowanie kropli lub maści zawierających antybiotyki i substancje przeciwzapalne. Ponadto niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja oka zajętego tą zmianą.

Gradówka – jak leczyć to schorzenie jeśli nie ustępuje?  

Zdarza się, że pomimo właściwej pielęgnacji oka i stosowaniu zalecanej farmakologii gradówka nie ustępuje i przeobraża się w ropień. W takich przypadkach konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Jednym ze sposobów pozwalających na usunięcie gradówki jest zabieg chirurgiczny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Lekarz prezycyjnie nacina ropny guzek i usuwa jego zawartość. Kolejno zmianę poddaje się dezynfekcji, a w miejscu nacięcia zakłada niewielki szew.

Możliwe jest także laserowe leczenie gradówki. W tym przypadku lekarz niszczy torebkę guzka za pomocą energii lasera. Zabieg taki zwykle trwa maksymalnie 45 minut. Przy zastosowaniu urządzenia laserowego nie ma potrzeby zakładania szwów.

Obie metody nie wymagają pobytu w szpitalu. Pacjent może od razu wrócić do domu, jednak konieczny jest kilkudniowy okres rekonwalescencji. Po zabiegu należy stosować antybiotyki i środki o działaniu przeciwzapalnym. Ważna jest także prawidłowa dezynfekcja śluzówki oka.

Na zabieg leczenia gradówki zapraszamy do Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-