Skip to main content

Komórki macierzyste naprawiają stawy. Poznaj przełomową metodę w ortopedii

Opis dla: Komórki macierzyste naprawiają stawy. Poznaj przełomową metodę w or…

Jeszcze do niedawna leczenie uciążliwych dolegliwości bólowych i zwyrodnieniowych stawów możliwe było jedynie podczas rehabilitacji i operacji chirurgicznych, a nie zawsze taka terapia przynosiła należyte efekty. Od kilku lat z powodzeniem wykonuje się zabiegi regeneracyjne stawów w klinikach medycyny estetycznej. Możliwe jest to dzięki przełomowej metodzie leczenia stawów za pomocą komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta. To procedura małoinwazyjna i bardzo efektywna.

Dolegliwości narządów ruchu leczone komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste są tak cenione w medycynie, ponieważ poprzez skomplikowane szlaki odpowiedzi komórkowej wpływają na naprawę tkanek po urazach i przeciążeniach. Zabiegi z użyciem komórek macierzystych zaleca się zarówno osobom młodym, które doznały kontuzji podczas uprawiania sportu, jak i osobom starszym, którym dokuczają objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wskazania do zastosowania komórek macierzystych w ortopedii:

  • choroby stawu kolanowego,
  • uszkodzenia stawu biodrowego,
  • zwyrodnienie małych stawów rąk,
  • uszkodzenia mięśni, więzadeł i ścięgien,
  • defekty części chrzęstnych stawów,
  • powikłania po zabiegach więzadła krzyżowego przedniego i tylnego,
  • zaburzenia zrastania się kości po złamaniach,
  • uszkodzenia łąkotki.

Komórki macierzyste z tłuszczu – sposób pozyskiwania i działanie

Komórki macierzyste wykorzystywane do leczenia schorzeń ortopedycznych są pozyskiwane z tkanki tłuszczowej pacjenta. To tzw. przeszczep autologiczny – w obrębie jednego organizmu. Odpowiednia ilość tłuszczu pobierana jest za pomocą specjalnej strzykawki, najczęściej z powłok brzusznych. Następnie tkanka tłuszczowa poddawana jest właściwej obróbce, podczas której separowane są komórki macierzyste, podawane następnie za pomocą iniekcji w miejsce objęte chorobą.

Celem przeszczepu komórek macierzystych jest podanie pacjentowi skondensowanej zawiesiny komórkowej, która inicjuje regenerację w miejscu uszkodzeń tkankowych, np. w stawie kolanowym. Komórki macierzyste podane w chorobowo zmienione miejsce dążą do naprawy chrząstek stawowych i tkanek oraz zmniejszenia stanu zapalnego, wzmacniając naturalne procesy naprawcze organizmu. Zdolność komórek macierzystych do różnicowania w dojrzałe komórki innych tkanek (m.in. ścięgien, chrząstki, więzadeł) to ich unikalna cecha.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przeszczep komórek macierzystych z tłuszczu w okolice narządów ruchu uznawany jest za metodę mało inwazyjną. W związku z tym, że pacjentowi podawane są komórki macierzyste z jego własnej tkanki tłuszczowej, ryzyko powikłań w postaci odrzucenia czy wystąpienia reakcji alergicznej jest minimalne.

Efekty leczenia komórkami macierzystymi

Zabieg komórkami macierzystymi charakteryzuje się wysoką skutecznością, lecz nie zawsze przynosi efekty w takim samym stopniu. Zależą one od indywidualnych predyspozycji pacjenta, m.in. wieku, jakości tkanki tłuszczowej, współistniejących schorzeń czy przyjmowanych leków. Zazwyczaj dochodzi do regeneracji uszkodzeń i złagodzenia objawów:

  • zmniejszenia dolegliwości bólowych,
  • poprawy zakresu ruchomości stawów.

W celu spotęgowania efektów zabiegi leczenia komórkami macierzystymi można łączyć z innymi terapiami medycyny estetycznej, takimi jak osocze bogatopłytkowe (PRP).

Zabiegi medycyny regeneracyjnej w Bieńkowscy Clinic są wykonywane na bardzo wysokim poziomie. Już dziś umów się na konsultację z naszymi specjalistami w Bydgoszczy lub Częstochowie, aby dowiedzieć się więcej na temat tych zabiegów!

skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-