Skip to main content

Komórki macierzyste (również w ortopedii)

Opis dla: Komórki macierzyste (również w ortopedii)

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane komórki naszego ciała, które mają potencjał do różnicowania się w dowolny sposób. Ich obecność w naszym organizmie sprawia, że posiadamy pewne zdolności regeneracyjne: złuszczony naskórek jest wymieniany co kilka dni, a wątroba całkowicie odnawia swoją strukturę nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Dzięki przełomowi w medycynie, który dokonał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat, komórki macierzyste są obecnie wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej, a także w szeroko pojętej medycynie estetycznej.

Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej

Medycyna regeneracyjna polega na opracowywaniu i wdrażaniu do praktyki lekarskiej nowych, skutecznych metod leczenia tkanek i narządów, które uległy uszkodzeniu. Jest to potrzebne wówczas, gdy u pacjenta występuje jeden lub kilka z następujących czynników:

W zależności od podłoża danego problemu zdrowotnego, dobiera się odpowiednią metodę leczenia. W ostatnich latach coraz częściej wdrażana jest niezwykle skuteczna terapia komórkami macierzystymi. Wykorzystuje się je w leczeniu schorzeń natury kardiologicznej, ale także w okulistyce (regeneracja uszkodzonej rogówki), onkologii (leczenie nowotworów), a nawet w ortopedii.

Lekarze-ortopedzi stosują terapię komórkami macierzystymi przy uszkodzeniach stawów, więzadeł, ścięgien oraz kości. Najczęstszymi przypadkami są mechaniczne kontuzje stawu kolanowego, stawu skokowego lub stawu biodrowego. Nierzadko na leczenie zgłaszają się także pacjenci cierpiący na zapalenie lub zwyrodnienie stawów. Odpowiednio przeprowadzone leczenie, w połączeniu z towarzyszącą fizjoterapią, pozwala na stosunkowo szybkie pozbycie się bólu i stopniowe przywrócenie ruchomości kończyn.

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

W naszych gabinetach komórki macierzyste są pobierane od pacjenta (najczęściej z krwi obwodowej lub tkanki tłuszczowej), a następnie izolowane i wykorzystywane w jego własnej terapii. Dzięki takiej praktyce, ryzyko odrzucenia przeszczepu przez organizm zostaje zminimalizowane praktycznie do zera.

W medycynie estetycznej komórki macierzyste stosuje się w celu wywołania efektu odmłodzenia skóry. Wyizolowane komórki są następnie wstrzykiwane pod skórę pacjenta. Prowokują one wymianę starych komórek ciała na nowe, przy jednoczesnym uzyskaniu ujędrnienia, wygładzenia zmarszczek oraz usunięcia przebarwień. Z zabiegu mogą skorzystać osoby w każdym wieku i każdej płci. Miejsca, które są poddawane terapii komórkami macierzystymi, to najczęściej:

  • twarz,
  • szyja,
  • dekolt,
  • wierzchy dłoni,
  • usta,
  • powieki.

Coraz bardziej popularna staje się także terapia łysienia przy użyciu komórek macierzystych. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla przeszczepu włosów i często jest wybierana przez pacjentów płci męskiej, którzy często już po 25. roku życia zaczynają cierpieć na łysienie androgenowe. Choroba ta dotyka około 40% kobiet i aż 70% mężczyzn w średnim wieku i jest spowodowana skłonnościami genetycznymi. Terapia polega na wyizolowaniu komórek macierzystych z pobranego z potylicy wycinka skóry pacjenta. Następnie oczyszczona zawiesina zostaje wstrzyknięta w okolice mieszków włosowych na skalpie i w górnej części czoła (zakola), gdzie najczęściej pojawiają się ubytki w owłosieniu. Wszczepienie komórek macierzystych inicjuje procesy naprawcze w skórze: odwraca proces miniaturyzacji mieszków włosowych (przez co włosy stają się grubsze), a także wydłuża okres wzrostu pojedynczego włosa (przez co włosy rzadziej wypadają).

Terapia komórkami macierzystymi cechuje się niską inwazyjnością i wysoką skutecznością. Dla osiągnięcia pożądanych efektów często wystarczy zaledwie jeden zabieg

skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-