Skip to main content

Leczenie onkologicznych zmian skórnych, czyli dermatoonkologia

Opis dla: Leczenie onkologicznych zmian skórnych, czyli dermatoonkologia

Mówi się, że rak nie wybiera. Tę starą prawdę możemy rozszerzyć na wszystkie nowotwory – nie tylko te złośliwe, czyli m.in. raki. Mogą one dotknąć praktycznie każdej części naszego ciała, dlatego też tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Zwłaszcza zmiany skórne, które przecież możemy zauważyć oglądając się codziennie w lustrze, nie powinny być przez nas ignorowane. Rak skóry, a nawet zwykły niezłośliwy nowotwór, to bezwzględne wskazanie do poddania się stałej opiece specjalistów z zakresu dermatologii i onkologii.

Co to jest dermatoonkologia?

Dermatoonkologia” to nazwa, która jest stosowana na określenie działań medycznych mających na celu profilaktykę, diagnostykę i leczenie nowotworów skóry. W dzisiejszych czasach, w dobrych gabinetach medycznych zajmujących się dermatologią i onkologią (w Bydgoszczy m.in. w placówkach Bieńkowscy Clinic) stosuje się zaawansowane technologicznie urządzenia diagnostyczne, takie jak cyfrowa dermatoskopia FullHD. Wyniki badań wykonywanych przez cały okres leczenia są archiwizowane i dostępne do wglądu pacjenta. Leczenie dermatoonkologiczne może dotyczyć m.in. następujących zmian skórnych:

  • brodawki łojotokowe,
  • włókniaki,
  • tłuszczaki,
  • bliznowce,
  • naczyniaki,
  • nowotwory złośliwe: czerniaki, mięsaki, chłoniaki, raki skóry.

Współczesny stan medycyny pozwala także na optymalizację procesu gojenia, dzięki której pacjent szybciej wraca do siebie po zabiegach.

Nowotwory skóry

Wbrew powszechnemu przekonaniu, “nowotwór” i “rak” to dwa pojęcia, które nie są ze sobą tożsame. Nowotwory (także nowotwory skóry) dzielą się bowiem na złośliwe i niezłośliwe, a rak skóry należy do pierwszej z tych grup. Oprócz  tego wyróżniamy również czerniaki, mięsaki i chłoniaki. Podstawową cechą większości nowotworów złośliwych jest fakt, że zwykle zmieniają one w czasie swój wygląd. Drobna zmiana staje się stopniowo coraz większa lub nabiera innego koloru czy kształtu. Jeżeli zauważamy u siebie takie objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty z zakresu dermatologii i onkologii.

Grupa niezłośliwych nowotworów skóry jest nieco większa. Poniżej przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych z nich.

Brodawki łojotokowe pojawiają się na powierzchni naskórka. Ich struktura jest grudkowata i ma tendencję do tworzenia szypuły (jednak może także pozostawać płaska). Kolor brodawek łojotokowych waha się między neutralnym, zbliżonym do odcienia skóry, a ciemnym, wręcz przypominającym czerń.

Tłuszczaki występują zwykle w formie miękkich guzków umieszczonych płytko pod skórą. Mogą się pojawiać w wielu miejscach na ciele, w postaci pojedynczej zmiany skórnej lub jako grupa guzków położonych blisko siebie. Co ważne, niezłośliwy tłuszczak ma tendencję do przeradzania się w nowotwór złośliwy, a ryzyko wzrasta wraz z rozmiarem zmiany.

Włókniaki to miękkie zmiany o workowatym kształcie, które często zwisają ze skóry. Rzadko występują pojedynczo, zwykle mają kolor zbliżony do naskórka. Szczególną odmianą włókniaków są włókniaki twarde, które częściej pojawiają się u osób w średnim wieku i starszych, niźli u młodzieży.

Bliznowce pojawiają się w strukturze blizny, nabytej przez pacjenta w wyniku wcześniejszej operacji lub urazu. Takie zmiany skórne najczęściej pojawiają się w miejscach, w których skóra jest napięta – np. częściej w obręczy barkowej niż na brzuchu.

Naczyniaki powstają w wyniku nadmiernego rozrostu naczyń i innych komórek ciała. Dzielą się na chłonne i krwionośne. Pojawiają się najczęściej u niemowląt i wchłaniają się samoistnie do 10-12 roku życia dziecka.

Większość niezłośliwych nowotworów skóry można usunąć na drodze zabiegu chirurgicznego, laseroterapii bądź elektrokoagulacji.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-