Skip to main content
Medyczne wskazania do plastyki oka

Medyczne wskazania do plastyki oka

Opis dla: Medyczne wskazania do plastyki oka

Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka to jednak jeden z częściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Zabieg ten pozwala poradzić sobie z kompleksami dotyczącymi pojawienia się oznak starzenia w okolicach oczu. Po plastyce powiek ta część twarzy jest młodsza, skóra świeższa i jędrniejsza. Blefaroplastyka może być wykonana nie tylko ze względów estetycznych. Zabieg wykonuje się również ze względów zdrowotnych, medycznych. Jakich?

Budowa anatomiczna powieki

Powieki zalicza się do centralnych jednostek estetycznych twarzy. Wywierają one bardzo duży wpływ na atrakcyjność fizyczną. Jednak rola powiek daleko wykracza poza funkcje estetyczne. Ich głównym zadaniem jest ochrona oka położonego w oczodole. Zadanie to realizowane jest dzięki temu, że na brzegach dolnej i górnej powieki znajdują się rzęsy. W warunkach prawidłowych górna powieka przesłania 1-2 mm rąbka rogówki, dolna powieka styka się natomiast z dolną częścią rąbka rogówki. Powieki połączone są przez więzadła w kącie bocznym i przyśrodkowym oka, a zamyka je eliptyczna szpara powiekowa. U zdrowych dorosłych osób wynosi ona od 8 do 11 milimetrów w linii źrenicznej, a w linii horyzontalnej – 30 milimetrów. Powieki pokryte są skórą, a pod nią znajdują się mięśnie dźwigacza powieki górnej i mięsień okrężny oka.

Oprócz funkcji ochronnej powieki rozprowadzają łzy i chronią oko przed wysuszeniem. Zawierają też tzw. gruczoł Meiboma, który wydziela zmodyfikowany gruczoł łojowy, który odpowiada za lepkość łez i zmniejsza ich parowanie.

Wraz z wiekiem budowa anatomiczna powiek zmienia się. Z biegiem czasu dochodzi do utraty elastyczności przez ich struktury, a przez to obniża się napięcie powiek. W efekcie pojawiają się tzw. worki pod oczami. Może pojawić się też tzw. powiśniecie powieki górnej, które objawiają się przesłonięciem źrenicy i ograniczeniem pola widzenia. Zniekształcenie może być jedno lub dwustronne.

Medyczne wskazania do plastyki powiek

Zmiany wynikające z wieku są najczęstszymi przyczynami wykonywania zabiegu plastyki powiek. Ma on odmłodzić wygląd okolic oczu i podnieś atrakcyjność. Panie, które chcą poprawić wygląd skóry pod oczami często decydują się też na zabiegi laserem fraxel, czy laserem frakcyjnym CO2.

Wskazaniem do blefaroplastyki nie są jednak tylko kwestie estetyczne, również uwarunkowania medyczne. Zabieg należy przeprowadzić w przypadku, gdy pojawia się ograniczenie pola widzenia, niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej, wynikające z tego bóle głowy, zmęczenie i uczucie ciężkości powiek wywołane ich wiotkością. Jednocześnie należy pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu, którymi są:

  • ciężkie choroby ogólnoustrojowe (systemowe), np. niewydolność krążenia, wątroby, cukrzyca
  • skazy naczyniowe
  • niedokrwistość
  • nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi
  • infekcje (choroby zębów), stany ropne skóry twarzy.

Na czym polega plastyka oka?

Zabieg plastyki powieki uznawany jest za mało inwazyjną operację. Aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu ogólnym dolnym i miejscowym. Operacje opiera się na wykonaniu precyzyjnego nacięcia i usunięciu nadmiaru skóry powiek. Cięcia wykonuje się tak, aby można było ukryć bliznę pooperacyjną w naturalnym załamku skóry lub pod linią rzęs. W czasie jednego zabiegu można dokonać plastyki obydwóch powiek – dolnej i górnej.

Rekonwalescencja po blefaroplastyce

Blefaroplastyka jest operacją, dlatego wymagana jest po niej rekonwalescencja. Bezpośrednio po zabiegu należy chronić oko przed infekcjami, dlatego na ranę nakłada się specjalistyczną maść z antybiotykiem, a także preparat na bazie ceramidów i kwasów tłuszczowych. Dzięki temu blizna goi się lepiej i staje się praktycznie niewidoczna. W niektórych sytuacjach konieczne może być noszenie opatrunku na oku.

Rekonwalescencja po blefaroplastyce nie jest czasochłonna czy bolesna. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po zabiegu może wystąpić ból o niewielkim nasileniu. W przypadku niskiej odporności na ból można zażyć leki przeciwbólowe, ale zazwyczaj nie jest to konieczne. Oprócz bólu wystąpić mogą też niewielkie zasinienia i obrzęki powiek górnej i dolnej. Te skutki uboczne zazwyczaj utrzymują się po 5-10 dni. W czasie rekonwalescencji pacjent nie musi przebywać w szpitalu. Po zabiegu od razu można wyjść do domu pod warunkiem, że będzie się stosować do zaleceń lekarza. Ten przepisuje specjalistyczne preparaty działające miejscowo i przyspieszające gojenie się rany.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-