Skip to main content
Naczyniak włośniczkowy – jak leczyć to schorzenie?

Naczyniak włośniczkowy – jak leczyć to schorzenie?

Opis dla: Naczyniak włośniczkowy – jak leczyć to schorzenie?

Mianem naczyniaków określa się różne zmiany skórne, związane z nieprawidłowościami w obrębie naczyń krwionośnych. Jednym z rodzajów tego typu zaburzeń jest naczyniak włośniczkowy, który najczęściej występuje na głowie, twarzy lub karku u bardzo małych dzieci, rzadziej osób dorosłych. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu i sprawdź, na czym polega leczenie naczyniaka włośniczkowego.

Czym jest naczyniak włośniczkowy i jak powstaje? 

Naczyniak włośniczkowy jest jednym z bardzo licznych rodzajów zaburzeń naczyniowych. Dokładne przyczyny jego powstawania nie zostały poznane. Przypuszcza się jednak, że ma podłoże genetyczne i hormonalne.

Zmiana powstaje w wyniku nieprawidłowego, nadmiernego rozrostu kapilar, czyli drobnych naczyń krwionośnych, zlokalizowanych w skórze. Jest to więc rodzaj łagodnego nowotworu skóry. Chociaż zwykle naczyniak włośniczkowy nie jest groźny, wymaga konsultacji z lekarzem i diagnostyki w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń.

Najczęściej naczyniak włośniczkowy rozwija się już u niemowląt oraz dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia. Zdarza się też, że anomalia ma charakter wrodzony i zostaje zaobserwowana tuż po narodzinach dziecka. W takich sytuacjach naczyniak włośniczkowych często zanika samoistnie w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia niemowlęcia.

Jak wygląda naczyniak włośniczkowy? Objawy

Naczyniak włośniczkowy najczęściej występuje na skórze owłosionej głowy, twarzy lub karku. W przypadku naczyniaków, które rozwijają się w pierwszych tygodniach życia dziecka, zmiana początkowo przypomina niewielką, czerwoną kropkę na ciele. Początkowo plamka jest niewielka i płaska. Z czasem jednak znamię zaczyna się intensywnie rozrastać i uwypuklać.

W większości przypadków naczyniak włośniczkowy zanika samoistnie przed ukończeniem przez dziecko siedmiu lat, a nawet już w pierwszych dwunastu miesiącach życia. Zmiana stopniowo jaśnieje, zwykle początkowo w części centralnej, kolejno na obwodzie.

Zwykle naczyniaki włośniczkowe nie powodują bólu czy dyskomfortu. Inaczej jest natomiast w przypadku zmian zlokalizowanych na powiece. Wówczas czerwona, uwypuklona narośl może powodować opadanie powieki i problemy z widzeniem. Zmianom w okolicy oka może też towarzyszyć guz w oczodole, który niekiedy prowadzi do wytrzeszczu gałki ocznej lub zeza.

Trzeba też pamiętać, że zmiany o takim charakterze mogą ulegać owrzodzeniu. W takich sytuacja może dojść do rozwoju stanu zapalnego, występowania dolegliwości bólowych, krwawień i nadkażeń bakteryjnych. Powikłania mogą natomiast pozostawić trwałe blizny na skórze, co jest sporym problemem estetycznym z racji częstego występowania na widocznych partiach ciała.

Naczyniak włośniczkowy – na czym polega leczenie? 

Większość przypadków naczyniaków włośniczkowych nie wymaga leczenia. Dziecko powinno jednak pozostawać pod kontrolą lekarza, który będzie sprawdzał stopień rozrostu zmiany skórnej i w razie potrzeby w porę dobierał sposób leczenia adekwatny do potrzeb i wieku dziecka.

W części przypadków leczenie naczyniaka włośniczkowego wymaga zastosowania farmakologii. Przy stanach zapalnych lekarz może przepisać preparaty przeznaczone do użycia zewnętrznego, w formie maści i kremów zawierających kortykosteroidy. Niekiedy zaleca się też przyjmowanie leków doustnych.

W wyjątkowych sytuacjach, przy bardzo zaawansowanych zmianach, stosuje się leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu naczyniaka włośniczkowego. O wiele mniej inwazyjną alternatywą takiego zabiegu są nowoczesne metody, takie jak laserowe leczenie naczyniaka włośniczkowego czy krioterapia.

Laserowe usuwanie naczyniaka włośniczkowego 

Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń laserowych daje doskonałe efekty terapeutyczne w przypadku usuwania zmian naczyniowych, a także ewentualnych blizn, jakie po nich pozostają.

W naszej Klinice leczenie naczyniaka włośniczkowego przeprowadzamy za pomocą wybitnego lasera Laser Nd:YAG. Jego energia wykazuje wysokie powinowactwo do hemoglobiny – barwnika znajdującego się w naczyniach krwionośnych. Pod wpływem energii urządzenia dochodzi do trwałego usunięcia uszkodzonych kapilar.

Jeśli Twoim problemem jest naczyniak włośniczkowy lub inne nieestetyczne znamię na skórze, zapraszamy na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-