Skip to main content
Zamykanie naczynek – jaka metoda jest najlepsza?

Zamykanie naczynek – jaka metoda jest najlepsza?

Opis dla: Zamykanie naczynek – jaka metoda jest najlepsza?

Poszerzone naczynka krwionośne prześwitują spod skóry i zaburzają jej koloryt, tworząc rumień. Utrwalone teleangiektazje obniżają prezencję. Ten problem często ma podłoże genetyczne. Na osłabienie naczyń krwionośnych wpływają też żeńskie hormony, dlatego to głównie kobiety są zainteresowane zabiegami niwelującymi ten defekt. Na czym polega zamykanie naczynek? Jaka metoda pozwala na stałe pozbyć się jednych z najczęściej występujących zmian układu naczyniowego skóry?

Jak powstają zmiany naczyniowe? 

Stosunkowo częstym problemem kobiet w różnym wieku są poszerzone naczynka krwionośne. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale także dekolcie i nogach. Za najczęstszą przyczynę poszerzonych naczyń krwionośnych uznaje się predyspozycje genetyczne. U osób z cerą naczynkową ściany kapilar są mało elastyczne i położone stosunkowo płytko pod skórą.

Poszerzone naczynka krwionośne mogą być również następstwem niektórych schorzeń i niewłaściwej pielęgnacji skóry. Jako czynniki mogące spowodować ich rozszerzenie wymienia się głównie:

 • długotrwałą ekspozycję na promienie słoneczne,
 • nadciśnienie,
 • trądzik różowaty,
 • palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu,
 • niedostateczne nawilżenie i niska ochrona skóry wrażliwej oraz suchej.

Genetyczne i hormonalne podłoże poszerzonych naczynek nie oznacza, że problemu nie można leczyć. Obecnie medycyna estetyczna dysponuje nieinwazyjnymi metodami, za pomocą których można przeprowadzić trwałe zamykanie naczynek.

Na czym polega zamykanie naczynek?

Podstawą pielęgnacji cery naczynkowej jest profilaktyka wzmacniająca naczynia krwionośne, która zmniejsza ryzyko ich pękania. Jeśli jednak problem już wystąpił, najskuteczniejszym sposobem pozbycia się problemu jest zamykanie naczynek, czyli obustronne przerwanie ciągłości w danym naczyniu.

Zamykanie naczynek można przeprowadzić za pomocą metod, takich jak:

 • elektroterapia – zamykanie naczynek z wykorzystaniem zjawiska elektrokoagulacji polega na emisji prądu o wysokiej częstotliwości. Pod wpływem energii dochodzi do koagulacji białek i obkurczenia poszerzonych naczynek. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Skóra, w zależności od rozległości zmian, może być lekko zaczerwieniona, co szybko ustępuje;
 • laseroterapia – zamykanie naczynek laserem naczyniowym, którego energia jest pochłaniana przez hemoglobinę – barwnik znajdujący się w naczyniach krwionośnych – uznaje się za jedną z najskuteczniejszych metod walki z teleangiektazjami. Pod wpływem energii świetlnej dochodzi do ścięcia i zniszczenia ścian naczynia krwionośnego, które jest kolejno wchłaniane na drodze naturalnych procesów zachodzących w organizmie;
 • krioskleroterapia – w części przypadków zamykanie naczynek można przeprowadzić z wykorzystaniem ciekłego azotu lub podtlenku azotu. Pod wpływem niskiej temperatury dochodzi do zniszczenia poszerzonych naczyń;
 • skleroterapia – zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu obliterującego, który doprowadza do zarastania naczynia krwionośnego. Skleroterapię przeprowadza się na obszarze kończyn dolnych.

Od czego zależy wybór metody zamykania naczynek? 

Słabe, pękające naczynka krwionośne można zamknąć za pomocą różnych metod. Wybór sposobu zawsze jest kwestią indywidualną i zależy głównie od obszaru zabiegowego, rodzaju zmian naczyniowych oraz ich wielkości.

Standardowy podział teleangiektazji uwzględnia zmiany pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich powstają samoistnie, najczęściej są wynikiem zespołów wrodzonych. Z kolei teleangiektazje wtórne powstają pod wpływem czynników zewnętrznych, schorzeń ogólnoustrojowych i dermatologicznych. Pod względem wyglądu i lokalizacji zmiany naczyniowe dzieli się na:

 • pajączkowate (tzw. pajączki) – tworzy je drobna siateczka rozchodząca się od naczynia centralnego;
 • liniowe – zwykle występują na przyśrodkowej części ud, tworząc pojedyncze linie;
 • drzewkowate – najczęściej występują na bocznej powierzchni ud;
 • guzkowe – pojedyncze zmiany, występujące na różnych częściach ciała.

Jaką metodę zamykania naczynek wybrać? 

W Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie dysponujemy najnowszymi sprzętami do zamykania naczynek na wiele sposobów. Dzięki temu możemy wybrać metodę dedykowaną indywidualnym potrzebom pacjenta. Osoby, które chcą pozbyć się teleangiektazji różnego rodzaju, zapraszamy na konsultację, podczas której lekarz wskaże najodpowiedniejszy zabieg.

Chcesz wiedzieć więcej na temat laserowego zamykania naczynek? Przeczytaj również inne artykuły na naszym blogu:

Zmiany naczyniowe, rumień, blizny? Oto laser, który pomoże Ci je pokonać!

Nieestetyczne zmiany naczyniowe? Poznaj LASER Cutera® Excel V+ i zapomnij o uciążliwym problemie!

Pękające naczynka – dzięki laserowi Cutera Excel v+ to już nie problem!

Laser Cutera Excel v+ – terapia cery naczynkowej


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-