Skip to main content
Żylaki siatkowate – jak przebiega ich leczenie?

Żylaki siatkowate – jak przebiega ich leczenie?

Opis dla: Żylaki siatkowate – jak przebiega ich leczenie?

Jednym ze sporych defektów estetycznych skóry i tkanki podskórnej są żylaki siateczkowate. Stanowią one sieć krętych żyłek, zwykle o niebieskawym odcieniu, które prześwitują spod skóry. Zmianom takim zwykle nie towarzyszy ból czy obrzęk, ale wciąż jest to poważny problem zdrowotny wynikający z niewydolności naczyń krwionośnych. Dowiedz się więcej na temat żylaków siatkowatych i sprawdź, na czym polega ich leczenie!

Czym są i jak wyglądają żylaki siatkowate? 

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje wiele rodzajów żylaków. W każdym przypadku nieprawidłowości tego typu wynikają z osłabienia i dysfunkcji zastawek znajdujących na powierzchni naczyń krwionośnych. Podstawowymi różnicami pomiędzy typami żylaków są: ich wygląd, lokalizacja, a także rodzaj naczyń krwionośnych, jakich dotyczą.

Do jednych z często spotykanych nieprawidłowości należą żylaki siatkowate. Bywają one mylone z teleangiektazjami (tzw. pajączkami), ale nie są z nimi tożsame. Żylaki siatkowate stanowią sieć wielu drobnych rozgałęzień naczyń krwionośnych zlokalizowanych stosunkowo płytko pod skórą. Mowa o nich, gdy żyły rozszerzają się do średnicy nieprzekraczającej ok. 3 milimetrów, ale zmiany takie mogą być drobniejsze.

Żylaki siatkowate widoczne są przez warstwę skóry. Zwykle mają niebieskawy (siny) lub czerwonawy odcień. W większości przypadków występują na kończynach dolnych, zwłaszcza na wewnętrznej części kolan (w dole podkolanowym), a także na bocznej powierzchni łydek, rzadziej ud.

Najczęściej zmiany takie dotyczą kobiet po 20. roku życia, jednak ryzyko ich rozwoju wzrasta wraz z wiekiem. Zwykle temu rodzajowi żylaków nie towarzyszy obrzęk, ból, krwawienia czy inne niepokojące zmiany. Żylaki siatkowate wymagają jednak kontroli i w razie potrzeby podjęcia odpowiednich kroków. W zależności od zaawansowania zmian dla wielu osób jest to również spory problem estetyczny i źródło kompleksów.

Jakie są przyczyny żylaków siatkowatych? 

Kluczową przyczyną powstawania żylaków siatkowatych, jak również innych rodzajów tego problemu są predyspozycje genetyczne. Niektóre osoby mają genetycznie uwarunkowaną niedostateczną ilość zastawek żylnych. Rozwojowi żylaków sprzyja także zwiększona podatność na rozciąganie ścian naczyń krwionośnych, czyli ich niska sprężystość i odporność.

Do powstawania żylaków przyczyniają się także czynniki środowiskowe, głównie takie jak:

  • długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji – siedzącej lub stojącej;
  • niska aktywność fizyczna;
  • nadwaga lub otyłość;
  • niezdrowa dieta;
  • ciąża i poród;
  • częste narażanie tkanek na wysoką temperaturę, np. nadużywanie gorących kąpieli, korzystania z sauny czy opalanie;
  • stosowanie niektórych leków, np. antykoncepcji hormonalnej;
  • palenie tytoniu;
  • przebyte operacje w obrębie kończyn dolnych.

Na czym polega leczenie żylaków siatkowatych? 

Warto pamiętać, że dziedziczymy jedynie skłonność do powstawania żylaków, dlatego dzięki odpowiedniej profilaktyce można znacznie zmniejszyć ryzyko ich rozwoju.

Podstawą jest dbałość o zdrowie i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Do tego niezbędna jest zdrowa, zbilansowana dieta, która dostarcza do organizmu substancje ważne dla zachowania mocnych i elastycznych ścian naczyń krwionośnych. Ważna jest także dbałość o zachowanie optymalnej wagi ciała i odpowiednia doza aktywności fizycznej.

Leczenie żylaków siatkowatych powinno być prowadzone pod okiem specjalisty (flebologa). W niektórych przypadkach pomocna jest farmakoterapia, czyli przyjmowanie środków, które m.in. zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawiają ich elastyczność.

Jak skutecznie pozbyć się żylaków siatkowatych? 

Skuteczne leczenie zmian naczyniowych zapewniają nowoczesne metody laserowe, np. z wykorzystaniem urządzenia Laser Nd:YAG. Jest to znakomity laser naczyniowy, który w wielu przypadkach pozwala na pozbycie się poszerzonych naczyń krwionośnych już w trakcie jednego, kilkunastominutowego zabiegu. W razie potrzeby procedurę można powtórzyć.

Leczenie żylaków siatkowatych laserem Laser Nd:YAG polega na emisji energii, która jest pochłaniana przez hemoglobinę, czyli barwnik znajdujący się w naczyniach krwionośnych. Prowadzi do trwałego usunięcia poszerzonego naczynia.

Jeśli chcesz pozbyć się nieestetycznych żylaków siatkowatych lub innym zmian naczyniowych, zachęcamy do ustalenia terminu wizyty w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-