Skip to main content

Choroby oczu: kępki żółte, gradówka – przyczyny, objawy, leczenie

Choroby oczu: kępki żółte, gradówka – przyczyny, objawy, leczenie

Kępki żółte – objawy, przyczyny, leczenie

Jak wyglądają kępki żółte?

Objawem choroby są żółtawe zmiany skórne o różnych kształtach. Niekiedy są wypukłe, u innych pacjentów płaskie, zlokalizowane zwykle w kącikach górnych powiek. Zdarza się, choć rzadziej, że kępki żółte, nazywane żółtakami występują na powiekach dolnych. Grudki najczęściej pojawiają się symetrycznie, są miękkie lub półtwarde. Mają skłonność do powolnego wzrostu i zlewania się ze sobą.

Dlaczego powstają kępki żółte?

Za główną przyczynę powstawania kępek żółtych uważa się zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL w organizmie i nieprawidłowości w jego metabolizowaniu. U pacjentów stwierdza się też podwyższony poziom triglicerydów i niski poziom cholesterolu HDL.

Etiologia schorzenia wiąże się  dokładnie z pochłanianiem przez makrofagi nadmiaru cholesterolu i powstawaniem komórek piankowych zlokalizowanych w skórze. Wg dostępnych danych, czynnikiem ryzyka jest także płeć. Kępki żółte częściej diagnozowane są u kobiet niż u mężczyzn. Problem dotyka najczęściej pań w wieku 40-50 lat.

Jak leczy się kępki żółte? 

Grudki usuwane są podczas tradycyjnego zabiegu chirurgicznego lub metodą laserową. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

Podczas zabiegu chirurgicznego, lekarz wycina zmiany i zakłada szwy. Efekt jest zadowalający, ponieważ blizny ukrywa się w naturalnych fałdach skórnych.

Laseroterapia z kolei, nie wymaga szycia i minimalizuje ryzyko skutków ubocznych – np. krwawienia. Kępki żółte usuwane są przy pomocy wiązki lasera frakcyjnego. Doprowadza on do podgrzania skóry i powstania w sposób kontrolowany mikrouszkodzeń. Następnie skóra pobudzana jest do regeneracji i w ten sposób pozbywa się zmian.

Bez względu na metodę leczenia, ważne, aby po usunięciu żółtaków, pacjent stosował odpowiednią niskotłuszczową dietę, aby obniżyć poziom cholesterolu. Dzięki temu efekt zabiegu będzie trwały i spadnie ryzyko nawrotu.

Gradówka – objawy, przyczyny, leczenie

Jak objawia się gradówka?

Gradówka manifestuje się jako guzek zlokalizowany na powiece górnej lub dolnej – zwykle na jej brzegu. Czasami w początkowej fazie przypomina jęczmień z zaczerwienieniem i obrzękiem. W odmianie z występującym obrzękiem i rumieniem, objawy te ustępują po kilku dniach, jednak guzek pozostaje. Gradówka wypełniona jest płynem – złogami łoju.

Pacjenci uskarżają się także na zmęczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, wydzielinę w oku po przebudzeniu, świąd i pieczenie.

Jaka jest przyczyna powstawania gradówki? 

Gradówka powstaje w wyniku zatkania ujść gruczołów Meiboma znajdujących się w powiekach. Przyczyną choroby mogą być również infekcje tychże gruczołów wywołane przez bakterie z grupy gronkowców. 

Szczególnie narażone na powstanie gradówki są osoby ze skórą łojotokową i trądzikiem różowatym. Czynnikiem ryzyka jest także osłabiona odporność.

Jak leczyć gradówkę?

W przypadku zmiany w początkowej fazie rozwoju, lekarz najczęściej przepisuje odpowiednią maść z antybiotykiem. Zaleca się także ciepłe okłady, które mają spowodować wypłynięcie zalegającej wydzieliny.

Jeśli jednak terapia nie skutkuje lub zmiana jest bardzo duża, należy usunąć ją chirurgicznie. Podczas operacji nacina się gradówkę i oczyszcza zawartość ropnia, następnie dezynfekuje i zamyka cienkim szwem. Szybki zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Alternatywą jest zabieg laserowy, podczas którego również oczyszcza się guzek, a następnie niszczy torebkę gradówki wiązką lasera. Procedura nie wymaga zakładania szwów, jest mniej inwazyjna i zmniejsza ryzyko skutków ubocznych.

DEDYKOWANE ZABIEGI W KLINICE

Dermatochirurgia>


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-