Malformacja kapilarna to jeden z rodzajów malformacji naczyniowych, objawiający się zmianami na skórze głowy i szyi, a czasem na błonach śluzowych. Zmiany powiększają się wraz ze wzrostem ciała i nie zanikają samoistnie.
Malformacja kapilarna, zwana również włosowatą, to nienowotworowa zmiana skóry, lokalizująca się najczęściej w obrębie skóry głowy i szyi, a w niektórych przypadkach na błonach śluzowych. Charakteryzuje się intensywną czerwoną barwą i może zajmować niewielką bądź znaczną część twarzy. Rzadko powoduje dodatkowe dolegliwości zdrowotne.
Podobnie jak w przypadku pozostałych malformacji, nie ustalono przyczyn powstawania malformacji kapilarnych. Należą do rzadkich wad rozwoju naczyń, które tworzą się w życiu płodowym, zazwyczaj między 4 a 19 tygodniem. Malformacja kapilarna może ujawniać się w różnym wieku, a ujawniona zmiana powiększa się wraz ze wzrostem organizmu, nie zanika samoistnie.
Malformacja kapilarna usuwana jest zazwyczaj za pomocą laseroterapii. Zmiany skutecznie usuwa precyzyjny laser Cutera Excel V+, a ich usunięcie znacznie wpływa na poprawę samopoczucia pacjenta.