Skip to main content

Ziarniniak naczyniowy – przyczyny, objawy, leczenie

Ziarniniak naczyniowy należy do chorób naczyń krwionośnych, objawiających się czerwoną, powiększającą się grudką na skórze. Występuje w każdym wieku, jednak najczęściej u osób młodszych, a przyczyn jego powstawania upatruje się w działaniu niektórych leków, a także urazów, które mają bezpośredni wpływ na powstawanie zmiany skórnej. Ziarniniak naczyniowy w większości przypadków wymaga leczenia zabiegowego.

Ziarniniak naczyniowy – objawy, zdjęcia

Ziarniniak naczyniowy objawia się niewielką, czerwoną grudką, która bardzo szybko się powiększa. Najczęściej lokalizuje się na błonach śluzowych w obrębie jamy ustnej. U dzieci zmiana występuje zazwyczaj w okolicy głowy i szyi, a u dorosłych na klatce piersiowej i kończynach. Zmiana najczęściej występuje pojedynczo, w bardzo rzadkich przypadkach spotykana jest postaci mnogiej. Ziarniniak naczyniowy nie ustępuje samoistnie, a niewielki nawet uraz może prowadzić do trudnego do zahamowania i często nawracającego krwawienia oraz owrzodzeń. W bardzo rzadkich przypadkach zmiana może pojawić się w obrębie układu pokarmowego.

Ziarniniak naczyniowy – przyczyny

Przyczyny powstawania ziarniniaka naczyniowego, jak w większości zmian naczyniowych, nie są znane. Przyjmuje się, że wpływ na powstawanie zmiany może mieć bezpośredni uraz w obrębie paznokci lub działanie niektórych leków jak: etopozyd, docetaksel, cyklosporyna, kapecytabina, retinoidy stosowane doustnie oraz inhibitory proteazy HIV.

Metody leczenia ziarniniaka naczyniowego – zapytaj na forum specjalistów Bieńkowscy Clinic

Ziarniniak naczyniowy w każdej postaci wymaga leczenia. W rzadkich wypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne, najczęściej usuwa się zmianę laserowo lub chirurgicznie. Konieczność usunięcia chirurgicznego ziarniniaka naczyniowego wraz z całą grubością skóry pojawia się w przypadku nawracającej zmiany lub mnogiej postaci. W pozostałych przypadku sprawdza się laseroterapia, szczególnie polecany jest precyzyjny laser Cutera Excel V+.

Leczenie ziarniniaka naczyniowego laser Cutera Excel V+


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-