AFT VPL 540nm jest bezpiecznym i bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się rumienia skóry i wszystkich objawów fotostarzenia. Zabieg stanowi świetną profilaktykę w przypadku skóry płytko unaczynionej, wrażliwej i skłonnej do powstawania rumienia. Jest on również stosowany w profilaktyce i terapii trądziku różowatego.
Do terapii rumienia naczyniowego używa się urządzeń o płytszej penetracji niż w przypadku teleangiektazji i żylaków, a więc o krótszej długości fali. Urządzenia te zwane są IPL-ami (Intense Pulsed Light) lub VPL-ami (Variable Pulsed Light) – wyprowadzają impuls świetlny o różnej długości fali 540-760nm poprzez kryształowy blok transmitujący impuls do skóry.
Światło jest dostarczane na dużą powierzchnię skóry w przeciwieństwie do lasera Nd.Yag gdzie energia ogniskowana i koncentrowana jest w punkcie. Wykorzystując zjawisko podobnej absorpcji fal zarówno przez hemoglobinę jak i zawartą w naskórku melaninę, VPL jest stosowany do usuwania zarówno powierzchownych uszkodzeń naczynek (rumienia) jak i przebarwień.
Najnowsza głowica Dye-VL jest pierwszym wąskopasmowym, pulsacyjnym źródłem światła. Uznana została jako najbardziej zaawansowana technologia, dająca rezultaty laserów barwnikowych. Zwiększa wszechstronność, efektywność oraz bezpieczeństwo IPL.
Dye-VL wykorzystuje serię trzech filtrów, koncentrując światło w węższym zakresie. Technologia ta pozwala praktykom medycyny estetycznej na efektywne leczenie pacjentów z zaburzeniami pigmentacyjnymi a także zmianami naczyniowymi. Dzięki emisji światła z przedziału 500 do 600 nm, skóra jest minimalnie narażona na ekspozycję innych długości światła, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów terapii w krótszym czasie. Dodatkowo komfort w czasie zabiegu jest zwiększony dzięki zastosowaniu unikalnej końcówki chłodzącej, połączonej bezpośrednio z głowicą zabiegową.
Skuteczność zabiegów z wykorzystaniem głowicy Dye-VL została udowodniona klinicznie. Zabiegi są w pełni bezpieczne dla pacjentów, efektywne, praktycznie bezbolesne i nie wymagają okresu rekonwalescencji.
Do zabiegu pacjentów kwalifikuje lekarz. Ocenia on przebarwienia i znamiona barwnikowe oraz ilość, średnicę, kolor i głębokość zmian naczyniowych oraz bierze pod uwagę indywidualną wrażliwość i reakcję skóry. Osobom zakwalifikowanym do zabiegu w pierwszej fazie zabiegu wykonuje się tzw. kliniczną próbę laserową w celu optymalnego dobrania takiej wartość energii i czasu trwania impulsu, aby uzyskać jak najlepszy efekt, przy max. bezpieczeństwie i komforcie. (np. za niska energia nie zamknie naczyń lub nie usunie przebarwień, a zbyt duża oparzy naskórek i wywoła ból). Od decyzji lekarza zależy ostateczne ustawienie parametrów naświetlania.
Przebieg zabiegu
oczyszczenie skóry
założenie protektora chroniącego oczy
umieszczenie na skórze przezroczystego żelu
rozpoczęcie pracy (impuls podobny do błysku flesza). Pacjent w trakcie zabiegu może odczuwać pieczenie i ciepło podczas uwalniania impulsu. Najnowsza wersja urządzenia posiada system chłodzenia pozwalający dodatkowo zmniejszyć nieprzyjemne odczucia. Czas trwania zabiegu jest różny w zależności od powierzchni leczonej skóry.
CZĘSTOTLIWOŚĆ WYKONYWANIA ZABIEGU
Schemat kuracji to 4-6 zabiegów co 3-6 tygodni (ustalane indywidualnie).
Zasady postępowania po zabiegu
całkowity zakaz opalania: minimum 4 tygodnie po zabiegu
ochrona przed słońcem: bezwzględnie chronić skórę przed słońcem minimum przez 1 miesiąc po zabiegu stosując kremy z filtrem SPF
unikać czynników powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych przez okres 4-5 dni (wysiłek fizyczny, sauna, zmiany temperatur)
makijaż: w przypadku uszkodzonego naskórka należy unikać stosowania makijażu na naświetlane miejsca przez ok. 1-2 dni po zabiegu, w pozostałych przypadkach makijaż można nałożyć następnego dnia po zabiegu
Przez kilka dni po zabiegu
nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu
nie wykonywać peelingów i innych zabiegów (zawsze po kontakcie z lekarzem wykonującym zabieg laserowy)
nie wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem
nie drażnić skóry w okolicy zabiegu
Możliwe objawy po zabiegu
pieczenie, szczypanie (może trwać kilka godzin po zabiegu)
rumień i obrzęk mogą wystąpić po zabiegu, jako jego bezpośredni efekt; objawy te ustępują do 24godz
w przypadku silnego impulsu często zamierzonym efektem zabiegu jest zbrązowienie i złuszczenie naskórka w pierwszych 3 dniach po zabiegu, konieczne jest wówczas pieczołowite natłuszczanie skóry i stosowanie środków antyseptycznych (zalecenia po zabiegu)
Powikłania
występują bardzo rzadko pod warunkiem przestrzegania zaleceń i środków ostrożności
uszkodzenie ciągłości naskórka – mikro strupki – wygojenie w ciągu 2-5 dni
na naświetlanym obszarze mogą wystąpić zaczerwienienia skóry, ustępujące w ciągu kilku godzin.
zmiany pigmentacji skóry – przebarwienia albo odbarwienia skóry, pojawiają się zwykle u osób opalonych lub o ciemnej karnacji, u niektórych hiperpigmentacja może pojawić się mimo ochrony przed słońcem (znika jednak w okresie do 6 miesięcy)
na naświetlanym obszarze skóry może nastąpić uaktywnienie opryszczki u nosiciela tego wirusa
zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
skłonność do powstawania bliznowców (keloidów)
ZALECANE DERMOKOSMETYKI
Podczas konsultacji lekarskiej, poprzedzającej zabieg, specjalista zaleca indywidualnie dobrane dermokosmetyki. Nabędziesz je również online: www.skinexpert.pl
CENNIK
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem>.
W naszych klinikach można płacić w systemie ratalnym. Sprawdź dostępne formy finansowania>.