X

Abdominoplastyka – fakty i mity na temat plastyki brzucha

W ostatnich latach zauważyliśmy wzrost zainteresowania pacjentów zabiegami z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, szczególną popularnością cieszą się zabiegi pozwalające na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry oraz modelowanie sylwetki. Jednym z takich zabiegów jest abdominoplastyka – czyli operacja plastyczna brzucha. Jak wygląda zabieg plastyki brzucha? Czy wiąże się z długą rekonwalescencją i bliznami? Czy uzyskany efekt zabiegu pozostanie z nami już na zawsze? Oto kilka faktów i mitów na temat operacji plastycznej brzucha!

Abdominoplastyka – fakty i mity. Na czym polega zabieg?

Na początku wyjaśnijmy dokładnie, czym jest abdominoplastyka. To zabieg chirurgiczny, który poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, pozwala na poprawę wyglądu i kształtu brzucha. Korekcję brzucha bardzo często łączy się z usunięciem rozstępu mięśni prostych brzucha i plastyką przepukliny. Plastykę brzucha wykonuje chirurg, a cała procedura operacyjna jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Poniżej kilka ważnych informacji, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości na temat operacji, a także wskazać różnice pomiędzy często mylonymi pojęciami plastyki brzucha i liposukcji.

Zabieg abdominoplastyki ma na celu odchudzenie pacjenta – MIT

Abdominoplastyka ma na celu poprawę wyglądu brzucha przede wszystkim u tych osób, które zmagają się z nadmiarem wiotkiej skóry na brzuchu i fałdami brzusznymi, np. po znacznej utracie wagi czy przebytej ciąży. W przypadku miejscowej nadwagi lub otyłości specjaliści sugerują zazwyczaj zabieg liposukcji, zaznaczając jednak, że żadna z tych metod nie stanowi alternatywy dla odpowiednio zbilansowanej diety, aktywności fizycznej i codziennego dbania o swoje ciało.

Plastyka brzucha wiąże się z długą rekonwalescencją – FAKT

Plastyka powłok brzusznych wymaga nacięcia dolnych części brzucha w celu poprawy wyglądu i kształtu tej partii ciała, a także wzmocnienia mięśni, które następnie nadadzą efekt ,,płaskiego brzucha”. Podczas operacji najczęściej ma także miejsce przeniesienie i utworzenie nowego pępka. Jest to zatem inwazyjna procedura medyczna, która wymusza nie tylko hospitalizację pacjenta w klinice, lecz także dłuższy czas gojenia się ran pooperacyjnych. Pełny okres rekonwalescencji trwa do 6 tygodni – szwy są zdejmowane po ok. 1 lub 2 tygodniach od operacji i wtedy też zazwyczaj powraca ogólna sprawność pacjenta. Przez kilka tygodni pacjent musi jednak nosić specjalny pas uciskowy, który może być zdejmowany jedynie na czas kąpieli.

Efekty operacji plastycznej brzucha utrzymują się na zawsze – MIT

Prawdą jest, że operacja plastyczna brzucha przynosi zazwyczaj długotrwałe efekty. Jednak należy wziąć pod uwagę, że wraz z upływem czasu w naszym organizmie zachodzą różne zmiany, które mają wpływ na nasz wygląd. Dlatego nie ma gwarancji, że nadmiar skóry i tłuszczu nie powróci z wiekiem lub w wyniku niezdrowego trybu życia.

Po operacji mogą pojawić się powikłania – FAKT

Plastyka brzucha, tak jak każdy inny zabieg chirurgiczny, wiąże się z ryzykiem powikłań, np. w postaci krwiaka czy zaburzenia ukrwienia tkanek powyżej blizny. Z tego powodu przed planowaną operacją wymagana jest nie tylko konsultacja z lekarzem, lecz także przeprowadzenie szeregu badań, mających na celu podniesienie bezpieczeństwa pacjenta. Naturalnym efektem ubocznym operacji jest natomiast obrzęk, który zmniejsza się samoistnie wraz z procesem gojenia.

Rozwiązaniem na fałdy brzuszne jest tylko operacja – MIT

Wszystko zależy w tym przypadku od stopnia zaawansowania problemu. Czasami skóry do usunięcia jest tak dużo, że rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem okazuje się abdominoplastyka. Jednak u wielu pacjentów alternatywą dla tradycyjnego zabiegu chirurgicznego okazują się dostępne w naszej klinice małoinwazyjne metody leczenia, jak np. Body HIFU. Dlatego przede wszystkim zapraszamy pacjentów na konsultacje do naszych specjalistów, którzy zaproponują najlepszy z możliwych sposobów poprawy wyglądu i samopoczucia.

AC: