X
    Categories: Epilacja

Czy można wykonywać zabieg depilacji laserowej latem?

Lato zbliża się wielkimi krokami. W naszej klinice objawia się to między innymi wzmożonym zainteresowaniem zabiegami depilacji laserowej. Bardzo dobrze to rozumiemy – usuwanie zbędnego owłosienia tradycyjnymi metodami z nóg, pach czy okolic bikini w okresie letnim bywa naprawdę męczące. Depilacja laserem jest w stanie całkowicie rozwiązać ten problem, jednak ważne jest, by przeprowadzić ją odpowiednio wcześniej przed planowanym urlopem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zdecydować się na depilację laserową i czy warto wykonywać ten zabieg w szczycie sezonu na opalanie.

Czy latem można wykonywać zabieg depilacji laserowej? Laserowe usuwanie owłosienia a promieniowanie słoneczne

Na samym początku warto zaznaczyć, że jednym z głównym przeciwwskazań do depilowania włosków laserem jest świeża opalenizna – uzyskana zarówno przez naturalne słońce, jak i w solarium. Mówiąc dokładniej, nie powinniśmy opalać się nawet na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Może to wywołać nierównomierne rozłożenie się melaniny, przez co skóra będzie bardziej podatna na uszkodzenia. Ponadto przez około 2 tygodnie po zabiegu należy unikać bezpośredniego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych, które w połączeniu z pracą światła lasera, mogą wywołać problem przebarwień, podrażnienia, ale nawet poparzenia skóry. Bardzo ważne jest także stosowanie odpowiednich kremów i balsamów z wysokim filtrem SPF po zabiegach laseroterapii, które ochronią skórę przed szkodliwym oddziaływaniem słońca w depilowanych miejscach.

Biorąc pod uwagę, że przy depilacji laserem wykonujemy serię zabiegów w odstępach 8-12 tygodni, możemy uznać, że depilacja laserowa latem jest możliwa. Wymaga to jednak od pacjenta rzetelnego zastosowania się do wszelkich zaleceń kosmetologa, co pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie laserowego usuwania włosków.

Laserowy zabieg depilacji – partie ciała mają znaczenie

W przypadku depilacji laserowej, jak również innych zabiegów laserem z zakresu medycyny estetycznej, kluczowe znaczenie ma także to, jakie partie ciała mają zostać poddane działaniu lasera. Jeżeli chodzi np. o wykonanie depilacji w okolicy pach, którym nie grozi nadmierny dopływ promieni słońca, nie ma przeciwwskazań, by zabieg wykonywać w okresie letnim – nawet w bliskim odstępie czasowym od zaplanowanego wyjazdu wakacyjnego.

O ile z usunięciem owłosienia z nóg, rąk czy bikini możemy sobie także z łatwością poradzić, trzymając się odpowiednio zaleceń przed- i pozabiegowych, o tyle największy problem stanowi latem depilacja laserem na twarzy. Skóra w tym miejscu pozostaje przez cały czas odkryta, przez co jest wyjątkowo narażona na niekorzystny wpływ promieni słonecznych. Ochrona skóry twarzy przy pomocy kremów z filtrami sprawdzi się jedynie przy krótkich wyjściach, jednak przy dłuższym przebywaniu na zewnątrz, w szczególności w pierwszych dniach po zabiegu, może być kłopotliwa. Dlatego najczęściej rekomendujemy naszym pacjentom zabiegi laserem na twarzy kilka tygodni po powrocie z wakacji lub o innej porze roku, która charakteryzuje się mniejszą ilością słonecznych dni.

Marzenie o gładkiej skórze warto przesunąć na jesień?

Depilacja laserowa latem jest bezpieczna, a pacjent może cieszyć się efektem gładkiej skóry w wakacje tak samo, jak o każdej innej porze roku. Aby jednak pozbyć się niechcianych włosków bez szkody dla zdrowia, musimy pamiętać o przestrzeganiu ważnych zasad dotyczących m.in. opalania. Jeśli boimy się, że nie uda nam się w tym czasie uniknąć nadmiaru słońca, temat depilacji laserowej warto odłożyć na inną porę roku.

Dlaczego tak ważne jest, by nie wykonywać zabiegu na opalonej skórze? Laser diodowy działa bezpośrednio na melaninę, która znajduje się w naszej skórze i włosach. Opalanie sprawia, że ilość melaniny automatycznie się zwiększa, a gdy urządzenie laserowe napotka na swej drodze nadmiar barwnika w naskórku, pochłonie go zamiast melaniny znajdującej się we włosach. W rezultacie zwiększamy prawdopodobieństwo powstania na skórze szpecących blizn, przebarwień czy oparzeń, a jednocześnie zmniejszamy efektywność samego zabiegu.

Bezpieczeństwo i komfort pacjenta to dla naszych specjalistów priorytet. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zabiegu depilacji, zapraszamy do kontaktu i konsultacji w naszych klinikach w Bydgoszczy i Częstochowie.

AC: