X
    Categories: Epilacja

Fakty i mity na temat depilacji laserowej

Depilacja laserowa zyskuje coraz więcej zwolenników wśród pacjentów klinik medycyny estetycznej – to pierwszy i niepodważalny fakt. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – zabieg depilacji laserowej posiada wiele niezaprzeczalnych zalet, w tym najwyższą skuteczność zabiegu w usuwaniu owłosienia spośród wszystkich dostępnych metod depilacji (woskiem, depilatorem, pastą cukrową czy maszynką do golenia). Niemniej wokół depilacji laserowej krąży nadal wiele nieprawdziwych informacji i wątpliwości, które dziś postanowiliśmy rozwiać. Oto najpopularniejsze fakty i mity o depilacji laserowej.

Fakty i mity na temat depilacji laserowej

Depilacja laserem to bolesny zabieg

MIT. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat depilacji. Opiera się on zwykle na przestarzałych metodach epilacji i wykorzystywanych przy nich starszych typach laserów. Nowoczesne lasery, tak, jak dostępny w naszej klinice laser diodowy, nie powodują dotkliwego bólu podczas zabiegu. Pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort w postaci lekkiego szczypania czy pieczenia skóry, jednak jest on skutecznie minimalizowany przez specjalny system chłodzący, w który został wyposażony laser.

Skuteczna depilacja laserowa wymaga przeprowadzenia kilku zabiegów na wybraną partię ciała

FAKT. Depilacja laserowa wymaga zazwyczaj od 4 do 6 wizyt w klinice w odstępach ok. 8 tygodni. Wiązka światła laserowego reaguje jedynie na włoski znajdujące się w aktywnej fazie wzrostu włosów (anagenu). Laser nie działa natomiast na włosy, które są w fazie przejściowej (katagen) ani w fazie spoczynku (telogen). W związku z tym, że wzrost włosów nie jest równomierny, niezbędne jest przeprowadzenie kilku zabiegów, by laser, emitujący odpowiednią długość fali, mógł „wychwycić” wszystkie włoski i uzyskać najwyższą skuteczność w usuwaniu zbędnego owłosienia.

Laser nie usuwa jasnych włosów

MIT. Prawdą jest, że depilacja laserowa u osób z jasnymi włosami jest zadaniem nieco trudniejszym niż w przypadku ciemnego owłosienia, ale jak najbardziej możliwym. Jest to związane ze sposobem działania laserów, których światło jest pochłaniane przez melaninę, czyli barwnik zawarty we włosach. W przypadku jasnych włosów (nie tylko blond, ale też rudych i siwych), zawartość tego barwnika jest naturalnie niższa, co sprawia, że aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, niezbędne jest przeprowadzenie większej liczby zabiegów depilacji laserowej.

 

FAKTY I MITY DOTYCZĄCE DEPILACJI LASEROWEJ
✅ FAKTY ❌ MITY
Potrzeba kilku zabiegów, by trwale usunąć owłosienie Depilacja laserowa jest bolesna
Zabiegu nie wykonuje się na opalonej skórze Laser nie usuwa jasnych włosów
Depilacja laserowa wymaga odpowiedniego przygotowania Depilacji nie można wykonywać latem

 

Świeża opalenizna to przeciwwskazanie do epilacji

FAKT. Tak, jak wspominaliśmy – laser oddziałuje na melaninę, która w wyniku opalania może nierównomiernie rozkładać się w skórze. Przeprowadzenie zabiegu laserowego na opalonej skórze grozi zatem zwiększonym ryzykiem uszkodzenia, podrażnienia, a nawet poparzenia skóry.

Zabieg depilacji laserowej można wykonywać tylko jesienią lub zimą

MIT. Zabiegi laserowego usuwania owłosienia możemy przeprowadzać o każdej porze roku, o ile po zabiegu będziemy odpowiednio chronić skórę przed działaniem promieniowania UV – to znaczy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce, zaś przy każdym wyjściu z domu stosować odpowiednie preparaty z filtrami. W związku z tym, że wiosną i latem wielu pacjentom ciężko jest uniknąć kontaktu ze słońcem, specjaliści rekomendują, by depilowanie nóg, ramion czy twarzy przełożyć na chłodniejsze miesiące, zaś o cieplejszych porach roku przeprowadzać zabiegi w tych partiach ciała, które są najmniej narażonych na szkodliwy wpływ promieniowania np. bikini czy pachy.

Do depilacji laserowej trzeba się odpowiednio przygotować

FAKT. Unikanie opalania (a także stosowania samoopalaczy) na około 4 tygodnie przed zabiegiem to nie jedyne zalecenie w kwestii odpowiedniego przygotowania do depilacji laserowej. Skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzonego zabiegu zależy także od kilku innych czynników. Warto wiedzieć, że przed planowanym zabiegiem nie należy stosować leków i ziół fotouczulających, a także produktów z retinoidami – mogą one zwiększać wrażliwość skóry na światło lasera. W dniu zabiegu należy usunąć włosy z obszaru zabiegowego maszynką do golenia, a jednocześnie na kilka tygodni przed zabiegiem unikać metod depilacji polegających na wyrywaniu włosów.

Depilacja laserowa odznacza się wysoką ceną? To kolejny mit! Jeśli chcesz dowiedzieć więcej na temat depilacji laserowej, skontaktuj się z naszymi specjalistami z Bydgoszczy i Częstochowy. Obalimy wszystkie, niesłuszne mity i przedstawimy same, rzetelne fakty!

AC: