Lipotransfer, czyli zabieg, który polega na pobraniu od pacjenta komórek tłuszczowych z miejsc, w których występują w nadmiarze, do miejsc, w których występuje ich niedostatek, to prawdziwe osiągnięcie współczesnej medycyny estetycznej. Z jednej strony pacjent może pozbyć się miejscowej otyłości, z drugiej wypełnić te rejony twarzy lub ciała, które są pozbawione objętości. Aby jednak technika lipotransferu mogła przynieść oczekiwane rezultaty, potrzebna jest odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej do przeszczepu w wybrane okolice ciała. Oto, jakie ilości własnego tłuszczu pacjenta wykorzystuje się do wypełniania ubytków lub wymodelowania sylwetki.
Skąd pobieramy autologiczny tłuszcz do przeszczepiania?
Zacznijmy od tego, w jakich miejscach przeprowadzana jest wstępna liposukcja, by uzyskać materiał do późniejszego przeszczepu tkanki tłuszczowej. Tłuszcz można pobrać niemal z każdej części ciała, w której występuje go wystarczająco dużo. Najczęściej miejsca te stanowią: brzuch, uda, ramiona, kolana czy podwójny podbródek.
Co możemy poprawić, dzięki zabiegowi lipotransferu?
Zabiegi przeszczepu dzielimy zazwyczaj na małe i duże, co uzależnione jest od wielkości obszaru zabiegowego, a tym samym niezbędnej ilości wypełniacza do przeprowadzenia zabiegu.
LIPOFILLING | |
MAŁY | DUŻY |
Wolumetria twarzy – uzupełnianie ubytków, pojawiających się w wyniku procesów starzenia (zmarszczek, bruzd, opadającej skóry na policzkach, doliny łez i kurzych łapek wokół oczu). | Powiększenie piersi. Zabieg przynosi bardzo naturalny efekt wypełnienia biustu i stanowi alternatywę dla wszczepienia implantów piersi. |
Uzupełnienie zaników tkanki tłuszczowej w okolicy grzbietów dłoni. | |
Wypełnianie ubytków tkankowych po urazach np. w postaci blizn zanikowych. | Wypełnianie pośladków poprzez nadanie im atrakcyjnego kształtu. Jest to metoda modelowania, która pozwala poprawić linię bioder oraz ogólne proporcje ciała. |
Modelowanie i rewitalizacja okolic intymnych np. wzgórka łonowego, warg sromowych. | |
Wypełnianie (powiększanie) ust. |
Ile tkanki tłuszczowej potrzeba do przeszczepienia tłuszczu?
Niezbędna do zabiegu ilość tłuszczu ustalana jest indywidualnie przez lekarza w oparciu o to, które partie ciała i w jakim stopniu będą modelowane. W przypadku niewielkich obszarów przeznaczonych do wypełniania, zazwyczaj należy pobrać jednorazowo ok. 20-30 ml tkanki tłuszczowej od pacjenta. Przy większych zabiegach np. przeszczepu tłuszczu do piersi, potrzebujemy natomiast od 150 do 300 ml autologicznego materiału na każdą pierś. Co w przypadku, gdy pacjentka chce powiększyć biust tą metodą, ale posiada szczupłą budowę ciała, a tym samym niewystarczającą ilość tłuszczu w miejscach biorczych? Wtedy wykonanie zabiegu przeszczepu tłuszczu może okazać się niemożliwe, jednak specjaliści mogą zaproponować alternatywne metody z zakresu medycyny estetycznej np. powiększania piersi kwasem hialuronowym.
Modelowanie sylwetki i twarzy metodą autologicznego przeszczepu tłuszczu – co jeszcze warto wiedzieć?
Przeszczep własnego tłuszczu – na czym polega procedura?
Na początku niezbędne jest zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu poprzez ocenę wskazań, oczekiwane efekty zabiegu czy przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Wraz z lekarzem ustalane są rejony, z których pobrany zostanie tłuszcz, a także miejsca, do których następnie trafi. Materiał do zabiegu pobiera się przy pomocy kaniuli, a następnie umieszcza się go w specjalnym urządzeniu, w którym jest oczyszczany i przygotowywany do dalszego etapu zabiegu. Często wraz z tłuszczem przeszczepia się pacjentowi także komórki macierzyste, które wspomagają proces przyjęcia się materiału w miejscu podania. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wywołuje u pacjenta uciążliwych dolegliwości bólowych.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
Rekonwalescencja trwa ok. 1-2 tygodnie, podczas której stopniowo zanikają obrzęki, siniaki czy tkliwość miejsc poddanych zabiegowi. Niemniej, zazwyczaj już w drugim dniu po zabiegu można wrócić do wykonywania pracy biurowej przy jednoczesnym unikaniu większego wysiłku fizycznego. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku, gdy mamy za sobą lipofilling pośladków – przez kilka tygodni nie można siadać, by materiał mógł równomiernie rozłożyć się w miejscu zabiegowym.
Czy możliwe są powikłania po zabiegu?
Jeśli zabieg został przeprowadzony przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej, powikłania nie powinny wystąpić. Najczęstszym z nich jest infekcja w miejscu iniekcji, jeśli jednak pacjent będzie trzymał się wszelkich zaleceń specjalisty po zabiegu, istnieje minimalne ryzyko jej pojawienia się.
Szukasz sprawdzonej kliniki, by bezpiecznie wykonać odsysanie tłuszczu i przeszczep tkanki tłuszczowej w wybrany obszar ciała? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie!