Lipotransfer micro/ Lipofilling PUREGRAFT – autologiczna tkanka tłuszczowa do korekty objętości

(twarz, piersi, pośladki, dłonie, ubytki pourazowe)

Zabiegi poprawy/przywracania utraconej objętości tkanek pacjenta wskutek starzenia się lub np. urazu – tzw. korekta wolumetrii, lifting wolumetryczny, wypełnianie zmarszczek – zyskują na popularności od ponad 20 lat. Rozwój tej dziedziny możliwy jest dzięki nieustannemu postępowi w zakresie wypełniaczy (fillerów) oraz technik ich podawania. Ewolucja fillerów praktycznie wyeliminowała preparaty tzw. permanentne – czyli niewchłanialne na bazie polimetakrylatu itp. z uwagi na powikłania i nienaturalność uzyskiwanych efektów. Ich miejsce zajęły bezpieczne produkty absorbowalne i współgrające z tkankami pacjenta.

Kwas hialuronowy i jego masowe zastosowanie w medycynie estetycznej od ponad 15 lat dokonały zmian w mentalności społecznej i upowszechniły ten rodzaj technik przywracania utraconych cech twarzy i ciała. Zaletą zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego jest łatwość, dostępność oraz cena zabiegu. Minus to niewątpliwie – krótkotrwały efekt i niewielki wpływ biologiczny na skórę, w którą aplikowany jest preparat oraz, co prawda rzadsze niż w przypadku wcześniejszych preparatów, jednak zdarzające się reakcje alergiczne i zapalne.

 

Tkanka tłuszczowa

Cechy idealnego wypełniacza spełnia jedynie tkanka tłuszczowa pacjenta, która po pobraniu i odpowiednim przygotowaniu wprowadzana jest w miejsca, gdzie występuje defekt – ubytek objętości, zwiotczenie, blizna, czy inne uszkodzenie skóry.

Jej najważniejszą zaletą jest fakt 100% biokompatybilności i brak alergii oraz toksyczności. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż u znakomitej większości pacjentów występuje ona w ilości wystarczającej do zabiegu.

 

zasada działania

Własny przeszczep tłuszczu, dzięki zawartym w nim żywym komórkom macierzystym, zapewnia poza odbudową objętości i wypełnieniem ubytków, unikalne właściwości regeneracji i biorewitalizacji otaczających tkanek. Efektem tego działania jest redukcja blizn, lifting i poprawa sprężystości oraz zniwelowanie uszkodzeń skóry. Te właściwości sprawiają, iż stanowi on doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie poza wypełnieniem istnieje potrzeba naprawy jakości i sprężystości skóry (blizny itp.).

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej wykonany profesjonalnie zapewnia maksymalne korzyści i naturalne efekty przy najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Jest to obecnie metoda uważana za złoty standard w leczeniu blizn zanikowych i wolumetrycznej korekcie twarzy.

Opis METODY

Tkanka tłuszczowa, która ma zostać użyta do przeszczepu, zostaje przez nas pobrana w bardzo delikatny i precyzyjny sposób poprzez mikroliposukcję cienką kaniulą w znieczuleniu miejscowym. Pobranie następuje z obszaru, gdzie pacjent posiada jej nadmiar – najczęściej jest to okolica pępka, pośladki czy biodra.

Po odpowiednim przygotowaniu lekarz dokonuje implantacji pobranej tkanki tłuszczowej w obszar docelowy, np. twarz – fałdy nosowo-wargowe, okolice jarzmowe, czy usta lub pośladki, czy piersi. W Esteticmed.pl przeszczep tkanki tłuszczowej wykorzystujemy do korekty ubytków objętości związanych ze starzeniem i wiotczeniem skóry, jak również ubytków pourazowych lub wad wrodzonych, uzyskując poprawę kształtu i co bardzo ważne jakości i wyglądu tkanek.

Lipotransfer to przeszczep żywych komórek i fragmentów tkanki tłuszczowej pobranych z tzw. pola dawczego i implantowanych w miejscu, gdzie istnieje problem. Tkankę pozbawia się unaczynienia w miejscu dawczym, transferuje się ją w miejsce biorcze, gdzie dochodzi do ponownego unaczynienia. Celem zabiegu jest jak najwyższy procent komórek, które wgoją się i przeżyją, pełniąc swoje funkcje w nowym miejscu. Palenie tytoniu zmniejsza ilość przeżywającego tłuszczu, w związku z czym pacjent może wymagać dodatkowo 1-2 zabiegów więcej. Aby zwiększyć odsetek wgojonych komórek tłuszczu zwłaszcza u palaczy zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi łączymy lipotransfer  z osoczem bogatopłytkowym PRP podczas jednego zabiegu. Ta część komórek przeszczepu, które nie przetrwają zostanie wykorzystana przez tkanki danej okolicy ciała, dzięki czemu skóra staje się tam lepiej odżywiona, gładsza i napięta.

Wskazania

  • ubytki objętości policzków
  • utrata owalu twarzy
  • fałdy nosowo-wargowe i dolina łez
  • blizny zanikowe (pooparzeniowe, potrądzikowe)
  • blizny pooperacyjne
  • fotouszkodzenia skóry

Efekty zabiegu

Dla optymalnego wyniku zabieg należy wykonać dwu- lub trzykrotnie w odstępach 6-12 miesięcy. Zapewnia to spektakularną i naturalnie wyglądającą zmianę kształtu, objętości i jakości skóry leczonego obszaru ciała.

Zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej, mimo iż ma bardzo wiele zalet, posiada swoje wady.

Zabieg lipotransferu wiąże się z koniecznością wykonania 2 zabiegów – pobrania tkanki tłuszczowej, a następnie wszczepienia jej. W przeciwieństwie do użycia wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, gdzie pacjent poddawany jest wyłącznie iniekcji.

Pomimo małoinwazyjnej techniki operacyjnej, braku blizn (tłuszcz podaje się przez iniekcje) i niskiego ryzyka infekcji, należy pamiętać, iż jest to zabieg operacyjny. Wymaga on profilaktyki antybiotykowej i przeciwzakrzepowej, sterylnych warunków sali zabiegowej, znieczulenia miejscowego lub czasami krótkotrwałego znieczulenia ogólnego (narkozy) oraz wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego. Mimo, iż czas trwania zabiegu z reguły wynosi w całości 60-90 minut, nie jest to zabieg lunchowy.

Po zabiegu zawsze dochodzi do pewnego obrzęku i zasinień, gdyż tkankę tłuszczową pobiera się (aspiruje) i wstrzykuje w miejsce korygowane kaniulą średnicy 2-3 mm (chroniąc w ten sposób przeszczepiane komórki). Przeciętny okres rekonwalescencji wynosi od 7 do 14 dni, rzadko dłużej niż 2 tygodnie. W celu skrócenia okresu rekonwalescencji zaleca się chłodne (nie lodowate) okłady w miejscu podania tkanki tłuszczowej przez pierwsze 2-3 dni – ograniczają one bolesność i obrzęk. Miejsca skąd pobrano tkankę tłuszczową powinny być zaopatrzone opatrunkiem uciskowym.

ZALECENIA PO ZABIEGU

Z uwagi na bardzo delikatną materię tego zabiegu pacjent otrzymuje bardzo szczegółowe i indywidualnie ustalane zalecenia co do postępowania w pierwszych 5-7 dniach po zabiegu przeszczepu tkanki tłuszczowej.

Wbrew powszechnej opinii obszarów poddanych zabiegowi nie należy masować ani nadmiernie schładzać czy przegrzewać. Przeszczepione komórki należy chronić przed urazami mechanicznymi oraz zapewnić komfort cieplny szczególnie przez pierwsze 72 h.

ZALECANE DERMOKOSMETYKI

Podczas konsultacji lekarskiej, poprzedzającej zabieg, specjalista zaleca indywidualnie dobrane dermokosmetyki. Nabędziesz je również online: www.skinexpert.pl


CENNIK

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem>.


FORMY FINANSOWANIA

W naszych klinikach można płacić w systemie ratalnym. Sprawdź dostępne formy finansowania>.