Skip to main content

Lipotransfer (Microlipotransfer, Lipofilling) – przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej do korekty objętości

Co to jest lipotransfer?

Lipotransfer – przeszczep tkanki tłuszczowej – to metoda terapii stosowana w medycynie od wielu lat, która zyskała olbrzymią popularność i rozwój w ostatnim czasie.

Pierwszy udokumentowany przeszczep tłuszczu wykonał niemiecki chirurg Neuber w 1893 roku. Twórcą nowoczesnych metod przeszczepów tkanki tłuszczowej jest amerykański chirurg plastyczny Sydney R. Coleman. W 1998 roku w Marsylii dr Coleman wraz z profesorem Guy Magalonem zorganizowali pierwsze w Europie sympozjum poświęcone tej nowatorskiej metodzie, które zapoczątkowało jej lawinowy rozwój i popularność na naszym kontynencie.

Zabiegi przywracania objętości tkanek miękkich pacjenta, utraconej wskutek postępu procesów starzenia się, chorób lub urazu zyskują na popularności od ponad 30 lat.

Rozwój tej dziedziny możliwy jest dzięki nieustannemu postępowi w dziedzinie wypełniaczy oraz technik ich podawania.

Ewolucja zabiegów wypełniających – tzw. fillerów – praktycznie wyeliminowała popularne kiedyś preparaty permanentne – niewchłanialne, np. na bazie polimetakrylatu z uwagi na powikłania i nienaturalność uzyskiwanych efektów. Ich miejsce zajęły bezpieczne produkty absorbowalne i współgrające z tkankami pacjenta – biokompatybilne, oparte na kwasie hialuronowym i kolagenie.

Kwas hialuronowy i jego masowe zastosowanie w medycynie estetycznej od ponad 20 lat dokonało zmian w mentalności społecznej i upowszechniło ten rodzaj technik przywracania utraconych cech twarzy i ciała. Zaletą zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego jest łatwość, dostępność oraz cena. Minus to niewątpliwie krótkotrwały efekt i niewielki wpływ biologiczny na skórę, w którą aplikowany jest preparat oraz, co prawda rzadsze niż kiedyś, jednak zdarzające się reakcje alergiczne i zapalne.

Powiększanie ust własnym tłuszczem

 

Tkanka tłuszczowa jako wypełniacz do modelowania ciała:

Cechy idealnego wypełniacza spełnia własna tkanka tłuszczowa pacjenta – która po odpowiednim pobraniu i przygotowaniu – wprowadzana jest w miejsca, gdzie występują defekty, takie jak:

 • ubytek objętości
 • uszkodzenie tkankowe, np. zwłóknienia
 • zwiotczenie
 • blizna
 • rozstęp

Najważniejszą zaletą tkanki tłuszczowej jest fakt 100% biokompatybilności, właściwości regeneracyjne i rewitalizujące oraz brak ryzyka odrzucenia, alergii i toksyczności. Nie bez znaczenia pozostaje też, iż u znakomitej większości pacjentów występuje ona w ilości wystarczającej do zabiegu.

 

 

 

 

 

 

lipotransfer bienkowscy   lipotransfer bienkowscy

Jak działa lipotransfer?

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, dzięki zawartym w nim żywym komórkom tłuszczowym i komórkom macierzystym tkanki tłuszczowej (ADSC) – czyli komórkom zrębu naczyniowego – poza odbudową objętości i możliwością  redukcji ubytków tkanek, zapewnia unikalne właściwości ich regeneracji i biorewitalizacji.

Efektem unikalnego działania lipotransferu na otaczające tkanki są :

 • przywrócenie objętości i napięcia tkanek
 • odmłodzenie (wymiana) populacji komórek danej tkanki
 • poprawa ukrwienia i następczy wzrost metabolizmu tkanek, co jest podstawą i istotą ich odmłodzenia
 • redukcja procesów włóknienia – zmniejszenie spoistości blizn
 • działanie przeciwzapalne
 • poprawa jakości i struktury tkanek – w przypadku skóry – sprężystości i elastyczności

Te właściwości sprawiają, iż lipotransfer stanowi doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie poza wypełnieniem istnieje potrzeba naprawy jakości i sprężystości skóry, stawów, tkanek (blizny, rozstępy, fotouszkodzenia, wiotkość, zwyrodnienia stawów, urazy stawów itp.).

Jakie są rodzaje lipofillingu?

W zależności od wskazań w Bieńkowscy Clinic® zabieg lipotransferu wykonujemy 3 innowacyjnymi metodami:

Metody te stosujemy od 2010 roku. Zastąpiły one wykonywany wcześniej klasyczny wielko-objętościowy przeszczep tkanki tłuszczowej, np. w celu powiększenia objętości pośladków, piersi, czy ubytków tkanek po urazach.

Obecnie najczęściej mamy do czynienia z problemami jednoczesnego niedoboru czy braku objętości z deficytem jakości i uszkodzeniami tkanek – w takich wskazaniach lipotransfer przeprowadzamy metodą łączoną micro w połączeniu z nano-lipotransferem.Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej wykonany profesjonalnie jest zabiegiem małoinwazyjnym, zapewniającym maksymalne korzyści w postaci naturalnych, trwałych efektów, przy najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

Udoskonalenie metod pozyskiwania i implantacji tkanki tłuszczowej sprawiły, iż jest to obecnie metoda uważana za złoty standard:

 • korekty wolumetrycznej w terapii twarzy i ciała
 • leczenia rozstępów, blizn zanikowych, zwłóknień
 • regeneracji i rewitalizacji tkanek z powodu:
  • procesów starzenia
  • urazów
  • zmian chorobowych
  • po leczeniu, np. radioterapii.

Na czym polega przeszczep tłuszczu – przebieg zabiegu:

Lipotransfer to przeszczep żywych komórek i fragmentów tkanki tłuszczowej, pobranych z tzw. pola dawczego i implantowanych w miejsce, gdzie istnieje problem. Jednocześnie można więc pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i uzupełnić jej deficyt w innej partii ciała. Tkanka tłuszczowa, która ma zostać użyta do przeszczepu, zostaje przez nas pobrana metodą manualną lub wspomaganą nutacyjnie (infradźwiękowo) w bardzo delikatny i precyzyjny sposób, poprzez mikro-liposukcję specjalistyczną cienką kaniulą w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu dożylnym.

Pobranie następuje z obszaru, gdzie pacjent posiada jej nadmiar – najczęściej jest to okolica lędźwiowa, około-krętarzowa, brzuch, pośladki, czy biodra.

Tkankę pozbawia się unaczynienia w miejscu dawczym, transferuje się ją w miejsce biorcze, gdzie dochodzi do ponownego unaczynienia. Celem zabiegu jest jak najwyższy procent komórek, które wgoją się i przeżyją, pełniąc swoje funkcje w nowym miejscu. Ta część komórek przeszczepu, które nie przetrwają, zostanie wykorzystana przez tkanki danego obszaru ciała, dzięki czemu skóra staje się tam lepiej odżywiona, gładsza i napięta.

Odsetek komórek tłuszczowych, które zyskają unaczynienie i wgoją się w miejscu biorczym – a więc jakość efektów terapii – zależy od bardzo wielu czynników leżących zarówno po stronie pacjenta jak i technicznych aspektów samego zabiegu, takich jak: technika operacyjna i doświadczenie lekarza, stosowany sprzęt, instrumentarium oraz najnowsze ciągle ewoluujące metody lecznicze.

MicroFAT jest bardzo precyzyjny i małoinwazyjny dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod pobierania tkanki tłuszczowej oraz jej implantacji. Wykorzystujemy tu nowe typy kaniul harvestujących, specjalne iniektory i pistolety, pozwalające na znacznie precyzyjniejsze operowanie objętością implantowanej tkanki tłuszczowej oraz 3x cieńsze mikrokaniule, przez które dokonujemy implantacji.

jak działa lipo transfer
lipotransfer w Bydgoszczy
lipo transfer w bienkowscy clinic

 

ZALETY TECHNIKI MICROFAT

 • mikro uraz
 • super precyzyjna implantacja
 • naturalne efekty
 • duży odsetek wgojenia tkanki tłuszczowej – do 60% vs 20-30% w starych metodach

Po odpowiednim przygotowaniu, oczyszczeniu i odwirowaniu lekarz dokonuje bardzo precyzyjnej implantacji pobranej tkanki tłuszczowej w obszar docelowy, np. twarz (okolice podoczodołowe, okolice jarzmowe, usta) lub pośladki, piersi, czy łydki.

W Bieńkowscy Clinic® przeszczep tkanki tłuszczowej wykorzystujemy do korekty ubytków objętości związanych z zanikiem tkanki podskórnej, starzeniem i wiotczeniem skóry, jak również ubytków pourazowych lub wad wrodzonych, uzyskując poprawę kształtu i co bardzo ważne jakości tkanek.

Palacze tytoniu, pacjenci chorzy na cukrzycę z powodu miażdżycy i uszkodzenia łożyska naczyniowego muszą liczyć się z gorszymi wynikami leczenia z uwagi na pogorszenie warunków dla wgojenia się przeszczepu i wymagają oni specjalnych metod optymalizacji terapii tkanką tłuszczową, które opracowaliśmy w Bieńkowscy Clinic® na takie okoliczności.

Zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej, mimo iż ma bardzo wiele omówionych powyżej zalet, posiada swoje niedogodności. Wiąże się z koniecznością wykonania 2 zabiegów – pobrania tkanki tłuszczowej, a następnie jej wszczepienia. W przeciwieństwie do użycia wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, gdzie pacjent poddawany jest wyłącznie implantacji.

Pomimo małoinwazyjnej techniki operacyjnej, braku blizn (tłuszcz podaje się przez iniekcje) i niskiego ryzyka infekcji, należy pamiętać, iż jest to zabieg operacyjny. Wymaga on często profilaktyki antybiotykowej, sterylnych warunków sali zabiegowej, znieczulenia miejscowego lub czasami – w zależności od rodzaju i zakresu zabiegu – krótkotrwałego znieczulenia ogólnego (narkozy) oraz wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego. Mimo, iż czas trwania zabiegu z reguły wynosi w całości, nie jest to zabieg lunchowy.

Po zabiegu zawsze dochodzi do obrzęku, który może być niedostrzegalny, jednak czasem utrzymuje się 2-3 dni. Zdarzają się zasinienia, gdyż tkankę tłuszczową pobiera się (aspiruje) i wstrzykuje w miejsce korygowane kaniulą średnicy od 0,8-1,4 mm (chroniąc w ten sposób przeszczepiane komórki) lub igłą 0,45mm. Przeciętny okres rekonwalescencji wynosi od 3 do 5-6 dni.

W celu skrócenia okresu rekonwalescencji zalecamy zabiegi fizjoterapii – fotomodulację LED oraz specjalistyczne preparaty działające miejscowo i ogólnie – dostępne w recepcjach Bieńkowscy Clinic®. Ograniczają one bolesność i obrzęk oraz poprawiają warunki dla wgajania się przeszczepionej tkanki tłuszczowej. Miejsca skąd pobrano tkankę tłuszczową powinny być zaopatrzone opatrunkiem uciskowym.

Gdzie można przeszczepić tkankę tłuszczową?

Obszar zabiegu

 • twarz
 • piersi
 • pośladki
 • okolice intymne

Jakie efekty daje lipofilling?

Wskazania do lipotransferu w obszarze twarzy

 • ubytki objętości policzków (lifting wolumetryczny)
 • zniekształcenie owalu twarzy
 • fałdy nosowo-wargowe i zapadnięcia pod oczami
 • blizny zanikowe (pooparzeniowe, potrądzikowe)
 • ubytki po urazach

Przeciwwskazania do lipoffilingu

 • do ustalenia w trakcie konsultacji lekarskiej

Jakie są zalecenia po zabiegu lipo transfer?

Z uwagi na bardzo delikatną materię tego zabiegu pacjent otrzymuje bardzo szczegółowe i indywidualnie ustalane zalecenia co do postępowania w pierwszych 5-7 dniach po zabiegu przeszczepu tkanki tłuszczowej.

Wbrew powszechnej opinii obszarów poddanych zabiegowi nie należy masować ani nadmiernie schładzać czy przegrzewać. Przeszczepione komórki należy chronić przed urazami mechanicznymi oraz zapewnić komfort cieplny, szczególnie przez pierwsze 72 h. Wszystkie aspekty procedury  szczegółowo omawiane są z pacjentem na konsultacji oraz po zabiegu przy wypisie z Bieńkowscy Clinic®.

Wskazania do lipotransferu w innych obszarach

 • uszkodzenia poporodowe piersi (utrata profilu, objętości)
 • utrata objętości/ korekta kształtu pośladków, łydek itd.
 • ubytki tkanek po urazach
 • zaniki objętości okolic intymnych

Zalecane kosmetyki

Podczas konsultacji lekarskiej, poprzedzającej zabieg, specjalista zaleca indywidualnie dobrane dermokosmetyki. Nabędziesz je również online: www.skinexpert.pl

 


CENNIK


Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem>. W naszych klinikach można płacić w systemie ratalnym.

Sprawdź dostępne formy finansowania>.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-