X

Jakie są objawy chorej tarczycy i jak usunąć nieinwazyjnie guzki tarczycy?

Tarczyca jest małym gruczołem, ważącym jedynie ok. 25-60 gramów, zlokalizowanym w przedniej części szyi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest niezwykle ważnym narządem, który ma znaczący wpływ na pracę całego organizmu. Kiedy zatem pojawiają się zaburzenia w funkcjonowaniu tego gruczołu, skutki tego również odczuwa całe nasze ciało. Jakie są objawy chorej tarczycy? Czy guzy na tarczycy zawsze oznaczają raka tarczycy? Przedstawiamy najczęstsze choroby tarczycy i dolegliwości związane z zaburzeniami pracy tarczycy. Podpowiadamy też, jak usunąć guzy bez użycia skalpela!

Choroby tarczycy. Jakie są objawy chorej tarczycy?

Od innych narządów tarczycę odróżnia to, że w większości przypadków nieprawidłowości związane z jej funkcjonowaniem nie przynoszą dolegliwości bólowych. Najczęściej pacjent zgłasza się do lekarza z listą kilku niepokojących objawów i niezwiązanych ze sobą bezpośrednio sygnałów wysyłanych przez ciało. To zazwyczaj skłania specjalistę do zlecenia pogłębionej diagnostyki m.in. w postaci badania poziomu TSH, hormonów FT3 i FT4 lub badania usg tarczycy, by postawić ostateczną diagnozę. Jak zatem rozpoznać zmiany w obrębie tarczycy? Oto najczęstsze objawy, które pojawiają się w przypadku wybranych zaburzeń czynności tarczycy.

Nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy

Nadczynność i niedoczynność tarczycy to dwa najczęściej występujące zaburzenia w pracy tarczycy. Nadczynność tarczycy jest stanem chorobowym, w którym tarczyca produkuje nadmierną ilość hormonów (większą niż potrzebuje tego organizm), z kolei niedoczynność pojawia się w momencie, gdy produkcja hormonów tarczycy jest zbyt niska. Choroby te łączy metoda leczenia (zazwyczaj polega na dożywotnim leczeniu farmakologicznym), natomiast różni je charakterystyka objawów wskazujących na dany stan chorobowy.

Objawy Nadczynność tarczycy Niedoczynność tarczycy
Waga utrata masy ciała pomimo zwiększonego apetytu nadwaga lub otyłość mimo stosowania diety
Skóra zwiększona potliwość i zaczerwienienie skóry (w szczególności na dłoniach) blada i sucha skóra (w szczególności na łokciach i kolanach)
Włosy cienkie i przetłuszczające się włosy łamliwość i wypadanie włosów
Wzrok wytrzeszcz oczu obrzęki powiek
Układ krążenia napady gorąca i duszności częste uczucie zimna
wysokie ciśnienie krwi niski puls
Układ nerwowy drżenie rąk mrowienie kończyn
bezsenność brak koncentracji i pogorszenie pamięci
osłabienie mięśni ból mięśni i stawów
Pozostałe biegunki przewlekłe zaparcia
powiększenie tarczycy zachrypnięty głos
Objawy wspólne nieregularne miesiączki, zmęczenie, senność, niepokój, depresja, bezpłodność, apatia, nerwowość

Niedoczynność lub nadczynność tarczycy same w sobie nie są groźnymi schorzeniami dla pacjenta. Mają one jednak wpływ na jakość życia chorego i zwiększają ryzyko chorób współistniejących, dlatego należy cały czas kontrolować przebieg choroby i stan tarczycy.

Autoimmunologiczne choroby tarczycy – choroba Hashimoto i Gravesa-Basedowa

Anomalią w funkcjonowaniu tarczycy są także choroby autoimmunologiczne, które powodują, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki (komórki tarczycy), prowadząc w efekcie do uszkodzenia całego gruczołu. Najczęściej występującym u pacjentów stanem patologicznym jest w tym przypadku choroba Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Stan zapalny prowadzi z czasem do niedoczynności tarczycy, kiedy gruczoł ten nie posiada wystarczającej ilości tkanki, by wyprodukować optymalną ilość hormonów. Innym schorzeniem autoimmunologicznym jest choroba Gravesa-Basadowa, która związana jest z nadczynnością tarczycy. Objawy Hashimoto i choroby Gravesa-Basadowa są praktycznie takie same, jak w przypadku odpowiednio niedoczynności i nadczynności tarczycy. Z tego względu, poza standardowymi badaniami hormonów, wykonuje się także ultrasonografię – również ze względu na skłonność do występowania guzków tarczycy przy tego typu zaburzeniach.

Powiększenie gruczołu tarczycy i guzki na tarczycy – badanie USG

W przypadku diagnozy jednej z wymienionych chorób tarczycy bardzo ważne jest regularne monitorowanie struktury i wielkości tarczycy poprzez badanie palpacyjne lub ultrasonograficzne. Badanie USG tarczycy pozwala także na wykrycie innych nieprawidłowości np. wczesnego wykrywania guzków – zarówno łagodnych guzków tarczycy, jak i guzków złośliwych, czyli nowotworów tarczycy. Nie każdy guzek musi oznaczać raka tarczycy i konieczność przeprowadzenia leczenia operacyjnego – zazwyczaj są to łagodne zmiany, które w obecnych czasach możemy usuwać w sposób niechirurgiczny. Nie warto jednak bagatelizować tego problemu – guzki mogą wywoływać ucisk w okolicy szyi, trudności w oddychaniu i połykaniu pokarmów, a także inne powikłania mające wpływ na jakość naszego życia.

Jak usunąć nieinwazyjnie guzki na tarczycy?

W przypadku łagodnych guzków tarczycy nie musimy decydować się na ich chirurgiczne usunięcie – klasyczne leczenie operacyjne jest bardziej obciążające dla prawidłowego miąższu tarczycy i narzuca na pacjenta obowiązek stosowania farmakologii do końca życia (pojawienie się pierwotnej niedoczynności tarczycy w wyniku usunięcia gruczołu). Ponadto zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem widocznej i trudnej do usunięcia blizny, a także długim okresem rekonwalescencji. Dlatego specjaliści z naszej kliniki, jako alternatywę dla tradycyjnej operacji, polecają pacjentom usuwanie guzków w procedurze nieinwazyjnej przy pomocy innowacyjnego urządzenia, jakim jest Echolaser. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą obrazu USG. Laser niszczy zmiany ogniskowe tarczycy w skuteczny i bezpieczny sposób bez potrzeby usuwania fragmentu tarczycy i pozostawiania blizn po wykonaniu zabiegu.

Chcesz poznać więcej zalet laserowego usuwania guzków tarczycy? Skontaktuj się z naszymi specjalistami w Bydgoszczy i Częstochowie. Poznaj ceny i opinie pacjentów na temat zabiegu!

AC: