Skip to main content

LASEROWE USUWANIE ŁAGODNYCH GUZKÓW TARCZYCY

Opis dla LASEROWE USUWANIE ŁAGODNYCH GUZKÓW TARCZYCY

Małoinwazyjna terapia guzów tarczycy metodą laserowej termoablacji guzów tarczycy pod kontrolą USG.

Opis metody:

Guzki tarczycy są jednym z najczęstszych problemów, z powodu których pacjent zgłasza się do endokrynologa. Częstość ich rozpoznania w badaniu ultrasonograficznym sięga 50% dorosłych kobiet oraz 30% mężczyzn.  Zdecydowana większość tych zmian jest cytologicznie łagodna, nie daje żadnych dolegliwości i co się z tym wiąże, nie wymaga interwencji zabiegowej. Jednak niestety u części chorych z tym rozpoznaniem obserwuje się objawy uciskowe (problemy z przełykaniem czy oddychaniem), inni skarżą się na problemy kosmetyczne a u niektórych rozwija się subkliniczna lub jawna nadczynność tarczycy z powodu autonomicznie funkcjonującego guzka tarczycy.

bienkowscyclinic

Do niedawna jedyną opcją terapeutyczną u osób cierpiących z powodu wyżej wymienionych objawów było leczenie operacyjne. Klasyczna chirurgia tarczycy jest uważana za kunszt chirurgii, jednak niestety niesie za sobą pewne ograniczenia:  z reguły jest mniej oszczędzająca dla prawidłowego miąższu tarczycy,  co skutkuje pojawieniem się pierwotnej niedoczynności tarczycy (w wyniku operacyjnego usunięcia gruczołu), wymagającej suplementacji hormonów do końca życia. Poza tym, po zabiegu zazwyczaj konieczny jest kilkutygodniowy okres rekonwalescencji co wiąże się  z absencja w pracy, dość znaczne dolegliwości w bezpośrednim okresie pooperacyjnym oraz powstanie często nieestetycznej, trudnej do zasłonięcia blizny zlokalizowanej na szyi / dekolcie.

Ponad 10 lat z powodzeniem na zachodzie Europy stosuje się  metody małoinwazyjne: przezskórna ablacja (zniszczenie) zmian ogniskowych tarczycy pod kontrolą obrazu ultrasonografii. Jedną z tych metod o bardzo dobrze udokumentowanej skuteczność oraz o bardzo wysokim profilu bezpieczeństwa, wyznaczonym na podstawie evidence based medicine, jest laserowa ablacja termiczna.

OBSZAR WYKONYWANIA ZABIEGU

  • guzki tarczycy
  • wole miąższowo-guzkowe

WSKAZANIA

  • Do zabiegu kwalifikują się pacjenci z jednym lub z większą liczbą guzków lito-płynowych lub litych, które nie mają charakteru złośliwego, ale z uwagi na swoje rozmiary powodują znaczne dolegliwości u pacjentów.
  • Zabieg jest również alternatywą dla pacjentów z guzkami tarczycy, którzy z uwagi na stan zdrowia lub choroby przewlekłe nie mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu operacyjnego.

MOŻLIWE OBJAWY PO ZABIEGU

Tarczyca jest gruczołem o trudnym anatomicznie położeniu, lokalizuje się ona na szyi, tuż obok ważnych dla funkcjonowania narządów (przełyk, tchawica, krtań, nerwy krtaniowe, gruczoły przytarczyczne) jednak zabieg uważany jest za bardzo precyzyjny i bezpieczny. Objawy niepożądane występują niezwykle rzadko i są zazwyczaj nietrwałe.

Cała procedura termoablacji zmiany przeprowadzana jest pod stałą kontrolą USG w czasie rzeczywistym. Umożliwia to przeprowadzenie zabiegu w sposób niezwykle precyzyjny. Lekarz przez cały zabieg kontroluje położenie włókien, ich głębokość i pole ablacji (pole działania)

PRZECIWWSKAZANIA

  • zmiany o potwierdzonym charakterze nowotworowym – jeżeli klasyczne leczenie operacyjne jest możliwe (prowadzone są prace naukowe w tym temacie)
  • zakażenie skóry w miejscu planowanego zabiegu
  • zmiany guzowate umiejscowione w pobliżu krytycznych struktur

CENNIK

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem>.

Zabieg wykonywany jest tylko w klinice w Bydgoszczy.

W naszych klinikach można płacić w systemie ratalnym. Sprawdź dostępne formy finansowania>


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-