Czy jest dermatoskopia i jak ją wykonujemy?
Videodermatoskopia to metoda oceny znamion skórnych, która pozwala wykryć te zmiany, które mogą stwarzać ryzyko zezłośliwienia, czyli przekształcenia się w jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów – czerniaka. Videodermatoskop jest wyposażony w specjalny program, który pozwala rejestrować wyniki przeprowadzonego badania tak, aby w przyszłości można było porównać je z kolejnym badaniem. Trzeba pamiętać, że znamiona zmieniają się i to właśnie te zmiany należy bacznie obserwować. Dzięki badaniu wykonywanemu regularnie możliwe jest bardzo wczesne wychwycenie nawet najmniejszych zmian, które wykazują tendencję do rakowienia. Możliwe jest także zaobserwowanie tego momentu, w którym „pieprzyk” zaczyna się niebezpiecznie zmieniać. Badanie znamion jest bezbolesne, szybkie i bezinwazyjne. Lekarz przykłada głowicę urządzenia do zmiany na ciele pacjenta, aby obserwować je w znacznym powiększeniu na monitorze. Kamera cyfrowa wykonuje zdjęcia, a specjalista może obejrzeć je w wybranym przez siebie zbliżeniu. Dopiero po przeanalizowaniu parametrów zmiany podejmuje decyzję, czy należy ją usunąć, czy też obserwować.
Na czym polega ocena znamion skórnych?
Ocena znamion skórnych polega na wychwyceniu cech, które mogą świadczyć o tendencjach do rakowienia. Pod uwagę brana jest średnica zmiany, jej symetria oraz stopień wysycenia melaniną. Co ważne, podczas badania możliwe jest stworzenie tzw. mapy ciała pacjenta. To rozkład znamion, które pojawiły się do momentu wykonywania badania. Podczas kolejnej wizyty możliwe jest porównanie i oszacowanie, czy występują jakieś nowe znamiona. Wykonanie mapy ciała daje również gwarancję, że lekarz na pewno nie pominie żadnego „pieprzyka” podczas badania. Dermatoskopia pozwala podjąć decyzję, co do dalszego postępowania. Nie każde znamię jest niebezpieczne, nie każde zaleca się usunąć. Jeśli jednak jakiekolwiek wzbudzi wątpliwości lekarza, zostanie usunięte i przebadane. Badanie histopatologiczne pozwoli potwierdzić bądź wykluczyć występowanie komórek nowotworowych.
Kto i kiedy powinien wykonać badanie?
Znamiona skórne warto badać regularnie. Sugeruje się, aby osoby, które mają bardzo dużo zmian bogatych w melaninę, wykonywały badanie co kilka miesięcy. Pozwoli to na wychwycenie momentu, gdy zaczyna się dziać coś niedobrego. Każdy, niezależnie od ilości „pieprzyków”, powinien poddawać się badaniu raz do roku. To, przed czym przestrzegają specjaliści, to nadmierna ekspozycja na słońce, a także częste korzystania z solariów. Nie warto również samodzielnie porównywać swoich znamion, np. ze zdjęciami znalezionymi w internecie. Tylko podgląd zmiany w znacznym powiększeniu, a czasem jedynie badanie histopatologiczne daje gwarancję prawidłowej oceny.