Skip to main content

Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe

Opis dla Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe

Videodermatoskopia, najskuteczniejsze narzędzie w prewencji czerniaka.

Ocena znamion skórnych (potocznie zwanych „pieprzykami”), ma na celu wyselekcjonowanie tych, których dalszy rozwój może stwarzać ryzyko powstania jednego z najgroźniejszych nowotworów – czerniaka.

Większość specjalistów oceniających znamiona, dysponuje dermatoskopem ręcznym, który pozwala ocenić znamię w momencie badania i jest przydatnym urządzeniem ułatwiającym kwalifikację znamion niepokojących do ich usunięcia. 

bienkowscyclinic

OPIS METODY

W celu dokładniejszej oceny znamion,  opracowano profesjonalny system diagnostyczny – Videodermatoskop wyposażony w odpowiedni program, pozwalający na rejestrację, archiwizację cyfrowego obrazu znamion i jego porównanie z obrazami zapisanymi wcześniej po upływie czasu między badaniami.  Jest to o tyle istotne, że znamiona ulegają w trakcie naszego życia ewolucji, i ocena  tej ewolucji jest istotą profilaktyki czerniaka.

Bieńkowscy Clinic® oferuje Państwu profesjonalna pracownię diagnostyczną wyposażoną w nowej generacji Videodermatoskop HD renomowanej niemieckiej firmy FotoFinder® – urządzenie pozwalające nam na dokładną ocenę i porównanie tego jak zmiana wygląda dzisiaj w stosunku do jej obrazu z przed np. roku czy 2 lat. Tym samym nasi specjaliści zapewniają Państwu  unikalną możliwość wychwycenia i wczesnej terapii najdrobniejszych zmian mogących świadczyć o złośliwej lub niepokojącej przemianie znamienia barwnikowego.

przebieg badania

bienkowscyclinic

W celu przeprowadzenia badania lekarz przykłada głowicę wyposażoną w kamerę do skóry pacjenta i obserwuje zmiany skórne w powiększeniu kilkudziesięciokrotnym, na monitorze komputera – co jest wykluczone w przypadku dermatoskopu ręcznego. Rejestracja odbywa się przy pomocy kamery cyfrowej wykonującej zdjęcia z odległości i bezpośredniej bliskości znamienia w obranym, przez badającego powiększeniu. Po przeanalizowaniu obrazu dermatoskopowego lekarz podejmuje decyzję o dalszym leczeniu, usunięciu lub obserwacji danej zmiany.

System Foto Finder® jest wyposażony w analizator zarejestrowanej zmiany barwnikowej. Według stworzonych algorytmów określa się, czy znamię prezentuje cechy znamienia złośliwego, czy nie. Oceniana jest średnica, symetria i stopień wysycenie zmiany melaniną. Na podstawie tych cech określane jest ryzyko zezłośliwienia zmiany barwnikowej. Daje to podstawę do selekcjonowania znamion, wymagających profilaktycznego wycięcia chirurgicznego z oceną histopatologiczną i wspomaga lekarza wykonującego badanie w podjęciu właściwej decyzji i ocenie ryzyka. Ponadto lekarz wykonujący badanie tworzy mapę znamion na ciele pacjenta i podczas kolejnej wizyty i badania kontrolnego precyzyjnie porównuje aktualny obraz znamion z obrazami z przeszłości – co pozwala uniknąć pominięcia kontroli poszczególnych zmian barwnikowych, które budziły niepokój w poprzednim badaniu.

Dla kogo Badanie

Przydatność tego urządzenia szczególnie sprawdza się u osób, które mają liczne znamiona barwnikowe, bogato wysycone melaniną. U tych osób videorejestracja z archiwizacją obrazu wydaje się być jedynie słusznym postępowaniem, które stwarza możliwość wczesnego zapobiegania wystąpienia czerniaka. Oczywiście jest możliwe usunięcie wszystkich znamion, ale efekt okaleczenia pacjenta byłby trudny do zaakceptowania w przypadku istnienia 10-15 znamion i więcej.

 

ZALETY I WSKAZANIA DO BADANIA

Videodermatoskopia HD jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna i wiąże się tylko i wyłącznie z wykonywaniem zdjęć znamion wyznaczonych przez osobę badającą do tego typu badania.

Zaleca się wykonywanie jej profilaktycznie w odstępach rocznych, a u osób posiadających dużą ilością znamion bogatych w melaninę w odstępach kilkumiesięcznych, celem oceny ich ewolucji.

 

Najczęstszy błąd popełniany przez osoby szukające informacji w Internecie na temat znamion, jest porównywanie swoich znamion ze zdjęciami zamieszczanymi na stronach internetowych, które mają przestrzegać przed czerniakiem:

bienkowscyclinic

Błąd polega na tym, że porównując własne znamiona, nie zwracamy uwagi na to, że zamieszczony obraz jest najczęściej powiększony 20x, a w rzeczywistości to znamię wygląda tak:

bienkowscyclinic

 

Dysponując wieloletnim doświadczeniem, odpowiednim zasobem wiedzy i wykorzystując najlepsze urządzenie do diagnostyki i oceny znamion, oferujemy Państwu profesjonalną medyczną pomoc w walce z tak niebezpiecznym nowotworem skóry, jakim jest czerniak złośliwy.

Zaufaj Ekspertom…

Bieńkowscy Clinic® – Premium Quality Medical Procedures

ZALECANE DERMOKOSMETYKI

Podczas konsultacji lekarskiej specjalista zaleca indywidualnie dobrane dermokosmetyki. Nabędziesz je również online: www.skinexpert.pl


CENNIK

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem>.

W naszych klinikach można płacić w systemie ratalnym. Sprawdź dostępne formy finansowania>.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-