X

Jak podnieść opadające powieki?

Napięta skóra wokół oczu sprawia, że spojrzenie jest wyraźne i młode. Niestety, wraz z upływem czasu, w wyniku rozluźnienia struktur włókien kolagenowych, powieki stają się wiotkie i mogą opadać, przez co oko wygląda na smutne i zmęczone, a to wizualnie dodaje lat. Drobne defekty można ukryć pod makijażem, ale co zrobić przy pogłębionym problemie? Dowiedz się, jak podnieść opadające powieki za pomocą metod zarówno chirurgicznych, jak i tych nieinwazyjnych!

Jakie są najczęstsze przyczyny problemu opadających powiek?

Opadające powieki to częsta przypadłość osób starszych, związana z naturalnym procesem starzenia się skóry. Wiotczenie skóry wokół oczu wynika głównie z naturalnego spadku poziomu składników, takich jak kolagen i elastyna. Z czasem ich komórki nie regenerują się tak efektywnie, jak w młodości. Rozciągnięte włókna kolagenowe z poszerzonymi przestrzeniami międzykomórkowymi sprawiają, że skóra powiek traci jędrność, wiotczeje i opada pod wpływem grawitacji. Wytworzony fałd skóry o różnej wielkości określa się właśnie jako opadające powieki.

Ten defekt kosmetyczny może jednak pojawić się także u ludzi młodych. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, znacznie cieńsza niż na innych obszarach twarzy, a także pozbawiona naturalnej ochrony w postaci sebum. To sprawia, że jest podatna na wysuszenie i negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak: wiatr, zanieczyszczenia, substancje chemiczne czy promieniowanie UV.

Pod cienką warstwą skóry znajdują się mięśnie i tkanka tłuszczowa. Tej ostatniej jest na powiekach niewiele, ale wystarczająco, aby mogła stanowić podporę dla skóry. Zarówno w wyniku procesów starzenia, jak i pod wpływem szybkiej redukcji masy ciała dochodzi do spadku ilości tkanki tłuszczowej. Przyczyną opadających powiek może więc być również gwałtowne odchudzanie.

Opadające powieki nie są tylko defektem estetycznym. Mięśnie w okolicy oczu nie mają możliwości uniesienia zbyt dużej ilości nadmiaru skóry, przez co w wielu przypadkach przysłania pole widzenia, znacznie utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Blefaroplastyka – chirurgiczne uniesienie powieki górnej

Przy znacznie opadających powiekach domowe sposoby – zabiegi kosmetyczne, masaże czy specjalne techniki nakładania makijażu, podkreślające naturalne załamanie powieki – nie pozwalają na zamaskowanie problemu. Rozwiązaniem jest natomiast zabieg plastyki powiek górnych, który określa się jako blefaroplastyka.

To zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nadmiaru skóry z górnych powiek. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Blefaroplastykę wykonuje się zarówno ze względów estetycznych, jak i w celu zdrowotnym, gdy powieki nachodzą na oko i ograniczają pole widzenia. W trakcie korekty powiek nacięcie wykonuje się wzdłuż naturalnego fałdu skórnego, dzięki czemu drobne blizny nie są widoczne.

Nieinwazyjne zabiegi na opadające powieki z zakresu medycyny estetycznej

Aby podnieść opadające powieki, nie zawsze konieczne jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Współczesna medycyna estetyczna dysponuje nieinwazyjnymi technikami, za pomocą których można wyraźnie poprawić wygląd. Jedną z nich jest zabieg urządzeniem HIFU, którego działanie opiera się na technologii HIFU (skoncentrowanych fal ultradźwiękowych).

Bezinwazyjny lifting powiek polega na wybiórczym, termicznym obkurczeniu tkanek na drodze koagulacji białek i pobudzenia produkcji kolagenu. W efekcie już po ok. 2–3 miesiącach tkanki ulegają znacznej poprawie pod względem jędrności i napięcia. Uzyskiwane efekty są naturalne i oparte na stymulacji fizjologicznych procesów zachodzących w skórze oraz warstwie podskórnej.

Jakie są jeszcze sposoby na opadające powieki? Kolejną, nieinwazyjną metodą jest zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Koncentrat wytworzony z krwi własnej pacjenta zawiera zwiększoną ilość czynników wzrostu, które stymulują tkanki do przebudowy. Efektem jest poprawa gęstości i jędrności skóry, a także wygładzenie jej powierzchni. Możliwa jest również korekcja opadającej powieki przy pomocy kwasu hialuronowego.

Jaką metodę podniesienia powiek i zabieg wybrać?

To, jak podnieść opadające powieki, zależy głównie od stopnia zwiotczenia skóry, a także oczekiwań, co do uzyskanych efektów. W przypadku blefaroplastyki można w krótkim czasie usunąć znaczny nadmiar luźnej skóry i wyraźnie poprawić wygląd. Z kolei zabiegi nieinwazyjne pozwalają na zminimalizowanie lub wykluczenie okresu rekonwalescencji. Nie dają aż tak spektakularnych rezultatów, jednak w wielu przypadkach są wystarczające.

Jeśli opadające powieki są Twoim problemem, najlepiej umów się na konsultację w Bieńkowski Clinic w Częstochowie lub Bydgoszczy. Już podczas pierwszej wizyty lekarz oceni stan Twoich powiek i przedstawi rekomendowany zabieg.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT Blefaroplastyki? PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY NA NASZYM BLOGU:

Plastyka powiek – fakty i mity o blefaroplastyce

Blefaroplastyka, czyli jak czarować młodym spojrzeniem przez długi czas

Opadające powieki? Pozbądź się problemu dzięki blefaroplastyce

AC: