Skip to main content
Osocze bogatopłytkowe i jego cudowne właściwości

Osocze bogatopłytkowe i jego cudowne właściwości

Opis dla: Osocze bogatopłytkowe i jego cudowne właściwości

Osocze bogatopłytkowe zasłynęło dzięki celebrytom przede wszystkim z zabiegu nazywanego „wampirzym liftingiem”. Rzeczywiście, potrafi on przynieść doskonałe, a jednocześnie wyjątkowo naturalne rezultaty.

Nie jest to jednak jedyna procedura, którą można wykonać dzięki osoczu bogatopłytkowemu. Dowiedz się, jakie jeszcze efekty możesz uzyskać z jego pomocą.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe, nazywane również PRP (ang. Platelet Rich Plasma), jest preparatem pozyskiwanym z krwi. Najczęściej dla jego pozyskania pobierana jest krew pacjenta (zwykle z żyły odłokciowej), którą następnie odwirowuje się w specjalnym urządzeniu. Powstała substancja zawiera silnie skoncentrowane płytki krwi w niewielkiej ilości osocza – jest ono około 3-4 razy wyższe w porównaniu ze stanem pierwotnym.

W tak przygotowanym preparacie obecne jest również znacznie większa ilość czynników wzrostu GFs (ang. Growth Factors), które pobudzają procesy regeneracji tkanek.

Właściwości i zastosowanie osocza bogatopłytkowego

Jak już wspomnieliśmy, głównym zadanie osocza bogatopłytkowego jest naturalna stymulacja tkanek do regeneracji. Usprawnia ono też pracę komórek organizmu. Dzięki tym właściwościom substancja ta znalazła zastosowanie między innymi w leczeniu takich problemów, jak:

 • znaczny spadek jędrności tkanek;
 • zmarszczki i inne widoczne efekty starzenia;
 • ścieńczenie tkanki;
 • łysienie;
 • urazy ortopedyczne, np. w obrębie stawów (takim zabiegom najchętniej poddają się sportowcy);
 • uszkodzenia mięśni i więzadeł;
 • przewlekłe, trudno gojące się rany;
 • zmiany zwyrodnieniowe ścięgien lub stawów;
 • wspomaganie przyjmowania się wszczepów (w naszej klinice sugerujemy osocze bogatopłytkowe pacjentom poddającym się lipotransferowi);
 • uszkodzeń skóry, na przykład w wyniku działania promieni słonecznych.

Znane są również przypadki stosowania osocza bogatopłytkowego w chirurgii, przede wszystkim zabiegach obszaru twarzowo-czaszkowego. Preparat ten znalazł zastosowanie również w kardiochirurgii. Pełne możliwości wciąż są w fazie badań, jednak zdolność pobudzania naturalnej regeneracji otwiera ogromne możliwości w medycynie.

Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

W naszej klinice wykorzystujemy osocze bogatopłytkowe przede wszystkim w celu:

 • naturalnego liftingu i rewitalizacji tkanek;
 • zatrzymania, a w części przypadków również odwrócenia procesu łysienia;
 • niwelowania blizn, w tym rozstępów;
 • wspomagania leczenia zmian zwyrodnieniowych oraz bólu pourazowego.

Często korzystamy z niego również w celu poprawy efektów innego zabiegu, na przykład przeszczepu tkanki tłuszczowej. Dzięki osoczu bogatopłytkowemu tkanka znacznie lepiej przyjmuje się w miejscu biorczym, a gojenie przebiega znacznie szybciej. To także dobry sposób wspomagania przeszczepu włosów – osocze bogatopłytkowe jako samodzielny zabieg zwykle zalecamy przy mniejszym nasileniu problemu, możemy jednak wykorzystać jego zdolności regeneracyjne do wzmocnienia przeszczepionych mieszków, a także wzmocnienia i przyspieszenia wzrostu wyrastających z nich włosów.

Jedną z najważniejszych zalet zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest biokompatybilność preparatu. Między innymi z tego względu jest on często zalecany alergikom. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele takich preparatów zawiera niewielkie ilości substancji wspomagających, na przykład konserwantów. Mogą one powodować pewien dyskomfort, na przykład uczucie szczypania, a w rzadkich przypadkach nawet reakcje alergiczne. Możliwe efekty osocza bogatopłytkowego wciąż nie są do końca odkryte, często mówi się o nim jednak jak o przyszłości medycyny. Ty również pragniesz skorzystać z jego wyjątkowych właściwości? Koniecznie umów się na wizytę i ciesz się zaskakującymi rezultatami!


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-