Spis treści:
Plastyka powiek – prosty przepis na młodszy wygląd
Plastyka powiek – prosty przepis na młodszy wygląd
Wiesz, jak wiele można wyczytać z oczu. Dlatego fakt, że Twoje wyglądają na smutne i zmęczone, z pewnością nie jest dla Ciebie przyjemny. Na szczęście medycyna estetyczna ma na to sprawdzony sposób – plastykę powiek, nazywaną również blefaroplastyką. Dowiedz się więcej na temat tego zabiegu!
Na czym polega plastyka powiek?
Plastyka powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z okolic oka, co nadaje spojrzeniu wypoczęty, młodzieńczy wygląd. Zabieg skutecznie otwiera oko, co nadaje twarzy bardziej atrakcyjny wygląd. Do podstawowych typów procedury należy:
- plastyka powiek górnych – w jej przebiegu wykonuje się nacięcie w fałdzie powieki górnej po czym usuwa nadmiar skóry, a niekiedy również tłuszczu, w zależności od przypadku. Niekiedy konieczna jest także modyfikacja w obrębie mięśni i ścięgien wokół oka. Następnie skórę zszywa się cienką nitką, dzięki czemu blizna pozabiegowa jest właściwie niewidoczna;
- plastyka powiek dolnych – stosowana u osób, których dolne powieki są nabrzmiałe i podkrążone. Wypukłości te są wynikiem odkładania się tłuszczu w obrębie oczodołów, dlatego jednym z głównych zadań będzie jego usunięcie, a także wycięcie nadmiaru skóry pod okiem. Cięcie wykonywane jest dość blisko linii rzęs, dzięki czemu blizny są praktycznie niewidoczne.
Kiedy warto wykonać zabieg plastyki powiek?
Plastyka powiek pozwala pozbyć się wielu przykrych dolegliwości, a także poprawić estetykę okolicy oka. Do najważniejszych wskazań do przeprowadzenia zabiegu zalicza się zwykle:
- ograniczenie pola widzenia ze względu na fałd skórny;
- uczucie ciężkości skóry powiek;
- bóle głowy i zmęczenie wywołane nachodzeniem skóry powiek na oczy;
- niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej;
- kłopoty z noszeniem okularów lub zakładaniem soczewek kontaktowych spowodowane anatomią okolic oka;
- starzenie się tkanki;
- genetycznie opadająca powieka czy opuchlizna pod oczami, które wywołują problemy medyczne bądź są przyczyną kompleksów ze względu na subiektywnie postrzegany defekt estetyczny.
Po wykonaniu zabiegu plastyki powiek twarz natychmiast zaczyna sprawiać wrażenie wypoczętej, a pacjent odzyskuje pełen komfort widzenia. Znika zarówno wszelki dyskomfort wywoływany przez ten defekt, jak bóle głowy oraz poczucie zmęczenia.
Blefaroplastykę często stosuje się jako zwieńczenie innych zabiegów poprawiających wygląd i kondycję skóry wokół oczu, na przykład PRP, HIFU lub laseroterapii. Takie kombinacje zapewniają optymalny efekt, dlatego warto omówić taką opcję ze specjalistą.
Jak się przygotować do zabiegu plastyki powiek?
Plastyka powiek, choć prawidłowo wykonana nie powinna być dla pacjenta niebezpieczna. Należy jednak pamiętać, że jest to zabieg chirurgiczny, dlatego konieczne będą szczególne przygotowania. Należeć do nich będą:
- wykonanie odpowiednich badań krwi;
- konsultacja z lekarzem specjalistą (dotyczy pacjentów cierpiących na choroby ogólnoustrojowe);
- odstawienie leków zawierających aspirynę na 2 tygodnie przed przeprowadzeniem procedury;
- zaprzestanie palenia papierosów na miesiąc przed planowanym zabiegiem;
- zdjęcie sztucznych rzęs;
- wprowadzenie lekkostrawnej diety w dniu zabiegu;
- powstrzymanie się od jedzenia i picia na 2 godziny przed procedurą.
Wskazania po zabiegu plastyki powiek
Aby zapewnić sobie optymalny efekt zabiegu, a przy tym uniknąć wszelkich komplikacji, w tym wydłużonego gojenia się skóry w miejscu nacięcia, należy przestrzegać określonych wskazań. Należą do nich:
- zakaz picia kawy oraz alkoholu przez kilka dni po wykonaniu procedury;
- zaprzestanie lub przynajmniej ograniczenie palenia papierosów do czasu wygojenia się powiek;
- ograniczenie uprawiania sportów wymagających wysiłku fizycznego przez ok. 2-3 tygodnie;
- unikanie schylania się i dźwigania przez okres od 2 do 3 tygodni;
- zakaz korzystania z sauny, a także solarium oraz intensywnego opalania na słońcu się przez okres 6 miesięcy.
Jeżeli pacjent zastosuje się do wszystkich zaleceń, okres rekonwalescencji nie powinien wynieść więcej niż 14 dni, a efekt utrzyma się przez kilka lat. Wkrótce po zabiegu może dojść jedynie do powstania opuchlizny i zasinienia, uczucia suchości bądź ciała obcego w oku, nadmiernego łzawienia oraz nadwrażliwość na światło i wiatr. Powinny one jednak ustąpić samoistnie. Po wykonaniu procedury koniecznie należy pamiętać także o przestrzeganiu terminów zaleconych wizyt kontrolnych.
Przeciwwskazania do plastyki powiek
Jak każdy zabieg chirurgiczny, plastyka powiek ma swoją określoną listę przeciwwskazań. Należeć do nich będą:
- ciąża i okres karmienia piersią;
- cukrzyca oraz inne choroby ogólnoustrojowe;
- niedokrwistość;
- skazy naczyniowe;
- nieuregulowane ciśnienie krwi;
- infekcje, w tym również w obrębie zębów;
- zmiany ropne na skórze twarzy.
Chcesz przywrócić swojemu spojrzeniu piękno? A może opadająca powieka wywołuje u Ciebie problemy zdrowotne? Umów się na konsultację w naszej Klinice – Bydgoszcz lub Częstochowa i zobacz świat zupełnie na nowo!