Skip to main content

Gradówka – leczenie

Opis dla Gradówka – leczenie

CZYM JEST GRADÓWKA

Jest to jedna z najczęstszych chorób dotykających skóry okolic oka – zazwyczaj pojawia się na dolnej lub górnej powiece.

Gradówka jest niewielkim guzkiem, zawierającym ropno-krwistą wydzielinę w postaci galaretowatej. Gradówka pojawia się na skutek zapalenia gruczołu tarczkowego, który wydziela łój odpowiadający za utrzymanie szczelności zamkniętych powiek. Podczas snu zabezpiecza rogówkę przed wyschnięciem i uszkodzeniem bariery łzowej.  

Stan zapalny powoduje niedrożność i zatkanie przewodów wyprowadzających wydzielinę z gruczołu, która zalegając powoduje rozciągnięcie ścian gruczołu i zaostrzenie stanu zapalnego. W wyniku tego powstaje gradówka, mająca postać guza osiągającego znaczne rozmiary.

Stopień 1: Charakteryzuje się lekkim zaczerwienieniem, niewielkim dyskomfortem.

Stopień 2: W takim przypadku guzek staje się zauważalny.

Stopień 3: Wzrost i organizacja guzka zapalnego, pojawienie się dolegliwości bólowych i objawów stanu zapalnego. Leczenie farmakologiczne (1-3).

Stopień 4: Guzek twardy, powstaje ropień. Leczenie chirurgiczne.

 

bienkowscyclinic

Guzek początkowo nie boli, ale powoduje znaczny dyskomfort z uwagi na lokalizację i strukturę. Gradówce często towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk. Gradówka jako przewlekły stan zapalny stanowi stan zejściowy jęczmienia – ostrego zakażenia powiek.

LECZENIE

Pierwsze stadia poddają się leczeniu farmakologicznemu: okłady + antybiotyk miejscowo kilka x dziennie.

W momencie powstania twardawego guzka i zorganizowania się stanu zapalnego w ropień pomóc może wyłącznie precyzyjna interwencja chirurgiczna.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Operacja polega na nacięciu gradówki i otwarciu jej od strony spojówki powieki w części tarczkowej. Następnie usuwana jest zawartość ropnia, dezynfekcja i zamknięcie cienkim szwem.

Drugą metodą jest zabieg laserem chirurgicznym, w którym po nacięciu ropnia i ewakuacji zawartości gradówki, torebkę niszczy się precyzyjną wiązką lasera a zabieg nie wymaga zakładania szwów.

Zabieg trwa od 25-45 minut. Rekonwalescencja od 3-5 dni. 

Pacjent otrzymuje precyzyjne zalecenia od lekarza wykonującego zabieg. Poza przemywaniem środkiem do dezynfekcji śluzówek stosujemy leki p/zapalne i antybiotyki ogólnie i miejscowo.

JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED PONOWNYM WYSTĄPIENIEM JĘCZMIENIA I GRADÓWKI

Profilaktyka nawrotów choroby wiąże się z przestrzeganiem zasad związanych z higieną okolic oczu. W sytuacji wystąpienia najmniejszego stanu zapalnego należy codziennie rozgrzewać powieki za pomocą okładów o wysokiej, ale nie szkodliwej temperaturze co upłynnia zalegającą wydzielinę gruczołów tarczkowych. Zaleca się delikatny masaż powiek i lekki ich ucisk w kierunku ujścia gruczołów. Wskazane jest oczyszczanie brzegów powiek czystymi jednorazowymi chusteczkami.

 

CENNIK

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem>.

W naszych klinikach można płacić w systemie ratalnym. Sprawdź dostępne formy finansowania>.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-