Laserowe leczenie żylaków EVLT – wewnątrznaczyniowa, laserowa terapia żylaków
CO TO JEST EVLT?
Nieinwazyjne leczenie żylaków to małoinwazyjna metoda leczenia niewydolności żylnej. Jako nowoczesna alternatywa w stosunku do strippingu (czyli fizycznego wyrywania) żył odpiszczelowych i odstrzałkowych zapewnia skuteczność zbliżoną do 100%, przy skróconym do minimum czasie rekonwalescencji. Zazwyczaj zabiegowi towarzyszy jednoczasowa miniflebektomia, czyli usunięcie żylaków, co zapewnia dużą radykalność terapii.
Laserowe zamknięcie żył wykonuje się za pomocą lasera diodowego, który emituje światło o długości fali 1470nm z wykorzystaniem światłowodu radialnego. Obecnie uważa się to za optymalny – najskuteczniejszy sposób.
Na czym polega zabieg?
Zamknięcie laserowe, czyli laserowa ablacja, to proces wyeliminowania niewydolnej żyły za pomocą energii lasera. Użycie światła powoduje bardzo szybki – w stosunku do metod klasycznych – powrót pacjenta do pełnej aktywności. Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym – pacjent bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu.
JAK WYGLĄDA ZABIEG laserowego usuwania żylaków?
Po wykonaniu przez chirurga badania USG Doppler i oznaczeniu na skórze przebiegu naczyń, pacjent wprowadzany jest na salę operacyjną, gdzie odbywa się cały zabieg. Po dezynfekcji skóry wprowadza się światłowód do żyły i przeprowadza wewnątrz niej, na jej niewydolnym odcinku – cały czas pod kontrolą śródoperacyjną USG. Następnie znieczula się miejscowo żyłę, precyzyjnie na całym jej przebiegu. Płyn znieczulający, otaczając żyłę w formie płaszcza, pełni również rolę ochronną, nie dopuszczając do przegrzania się tkanek otaczających (nerwów, naczyń, mięśni, skóry). Laser diodowy, wysyłając światło przez włókno radialne wprowadzone do żyły, powoduje precyzyjnie jej obkurczenie i w długofalowym efekcie zarośnięcie. Dodatkowo (jeżeli jest to konieczne) usuwamy żylaki spod skóry przez malutkie 2mm nacięcia specjalnymi mikro szydełkami. Takie postępowanie nie pozostawia blizn. Po zabiegu na kończyny stosujemy kompresjoterapię.
Obszar zabiegu
- kończyny dolne
JAKIE SĄ EFEKTY PO ZABIEGU EVLT?
Nieinwazyjne leczenie żylaków jest metodą znaną i stosowaną na świecie od wielu lat. Mimo pojawienia się innych zabiegów, takich jak fale radiowe, para wodna, kleje, nieinwazyjne leczenie żylaków pozostaje nadal złotym standardem postępowania, jako metoda najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza. Potwierdzają to liczne badania naukowe oraz rekomendacje Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.
Efekty zabiegu laserowego to poprawa funkcjonowania kończyn, często zauważalna od razu po zabiegu. miniflebektomia, czyli usunięcie żylaków spod skóry, daje natychmiastowe rezultaty. Okres rekonwalescencji to przeciętnie około 7 dni. Mogą wystąpić z różną intensywnością krwiaki, które zanikają samoczynnie w ciągu kilku, kilkunastu dni. W porównaniu do metod klasycznych rekonwalescencja jest ponad dwukrotnie szybsza, przy zachowaniu jednakowej radykalności. Pacjent, poza ukłuciami cienką igłą, nie odczuwa żadnych dolegliwości podczas zabiegu. Również po zabiegu dolegliwości są minimalne.
JAKIE SĄ OBJAWY PO ZABIEGU LASEREM EVLT?
- nieznaczna tkliwość miejsc operowanych
- krwiaki
WSKAZANIA DO NIEINWAZYJNEGO LECZENIA ŻYLAKÓW
- niewydolność żyły odpiszczelowej
- niewydolność żyły odstrzałkowej
PRZECIWSKAZANIA DO NIEINWAZYJNEGO LECZENIA ŻYLAKÓW
- aktywna choroba nowotworowa
- niewydolność ogólnoustrojowa
- zaburzenia układu krzepnięcia
ZALECENIA PRZED ZABIEGIEM EVLT
- konieczne jest wykonanie badań krwi i moczu
- niewskazane jest golenie nóg bezpośrednio przed zabiegiem (związane z uszkodzeniem naskórka)
- pacjent do zabiegu powinien być na czczo (6 godzin bez jedzenia, 2 godziny bez picia)
- zalecamy zabranie za sobą luźnych spodni
JAKIE SĄ ZALECENIA PO ZABIEGU EVLT?
- pacjent powinien wrócić do domu z osobą towarzyszącą
- w pierwszej dobie pacjent ma odpoczywać z nogami na wysokości bioder, co godzinę kilkuminutowy spacer po mieszkaniu
- w kolejnych dobach konieczne jest częstsze uruchamianie się
- w 3-4 dobie wskazana jest kontrola w klinice, połączona z badaniem USG i zmianą opatrunków
- pacjentowi przepisujemy leki przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe, wazoaktywne, do których stosowania jest zobowiązany
- zalecamy stosowanie kompresjoterapii przez 7-14 dni
- szczegółowe zalecenia mogą się różnić od przedstawionych i są indywidualnie dobierane w zależności od konkretnego przypadku
Zalecane kosmetyki
Podczas konsultacji lekarskiej, poprzedzającej zabieg, specjalista zaleca indywidualnie dobrane dermokosmetyki. Nabędziesz je również online: www.skinexpert.pl
JAKA JEST CENA LASEROWEGO USUWANIA ŻYLAKÓW?
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem>. W naszych klinikach można płacić w systemie ratalnym.
Sprawdź dostępne formy finansowania>.