Skip to main content
Przebarwienia – najczęściej zadawane pytania dotyczące przebarwień skóry twarzy i ciała

Przebarwienia – najczęściej zadawane pytania dotyczące przebarwień skóry twarzy i ciała

Przebarwienia – najczęściej zadawane pytania dotyczące przeba…  

Plamy o beżowym lub brązowym odcieniu należą do jednych z najczęstszych problemów skórnych. Bywają głównie defektem estetycznym, ale mogą mieć też podłoże chorobowe. Pomimo ich powszechności, wciąż krąży wokół nich sporo niejasności. Jeśli masz przebarwienia, sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie!

Czym właściwie są przebarwienia na twarzy i ciele?

W głębszych warstwach skóry znajdują się komórki barwnikowe o nazwie melanocyty. Na drodze melanogenezy (procesu enzymatycznego) wytwarzają melaninę (barwnik skóry) odpowiedzialną za typ karnacji. Przebarwienia to zmiany na skórze powstające, gdy barwnik kumuluje się w skórze w formie nierównomiernych skupisk. Mogą przyjmować postać beżowych, brązowych lub brunatnych plam, zwykle o nieregularnym kształcie. Hiperpigmentacje najczęściej pojawiają się na twarzy, ale częstym problemem są też przebarwienia na piersiach, szyi, ramionach czy innych partiach eksponowanych na słońce.

bienkowscyclinic

Jakie są najczęstsze rodzaje przebarwień skórnych? 

W zależności od przyczyny powstawania przebarwień najczęściej wyróżnia się zmiany pozapalne (głównie potrądzikowe), posłoneczne i melasmę (ostudę). Rodzajem przebarwień są też piegi – drobne plamki na skórze, zwykle występujące w skupiskach.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień na skórze?

Funkcją pigmentu jest pochłanianie i rozpraszanie promieniowania UV. Za lokalnie ciemniejszy kolor skóry najczęściej odpowiada więc zbyt intensywne opalanie. Co ważne, przebarwienia od słońca na twarzy, szyi, dekolcie czy ramionach nie pojawiają się od razu po opalaniu. Nadmierna ekspozycja na słońce w młodości może odpowiadać za powstawanie ciemnych plam podczas procesu starzenia (plamy starcze).

Co odpowiada za przebarwienia hormonalne i pozapalne? 

Przyczyną zwiększonej wrażliwości melanocytów mogą być też zmiany hormonalne, przyjmowane leki i zioła czy niektóre choroby. Dzieje się tak, ponieważ hormony biorą udział w regulacji melanogenezy. Częstym typem hiperpigmentacji hormonalnej jest tzw. ostuda, dotycząca m.in. kobiet po ciąży. Znane są również przebarwienia pozapalne, za które najczęściej odpowiadają stany zapalne, towarzyszące chorobom skóry, takim jak np. trądzik, łuszczyca czy kontaktowe zapalenie skóry. Brązowe plamy mogą też pojawiać się pomimo prawidłowego powstawania melaniny, natomiast przy jej niewłaściwym transporcie i nierównomiernym rozłożeniu w tkankach.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z przebarwieniami? 

W przypadku skóry skłonnej do przebarwień należy sięgać po łagodne kosmetyki zawierające substancje, które regulują melanogenezę, rozjaśniają niedoskonałości i wyrównują koloryt skóry, np. kwas azelainowy, kwas glikolowy. Przy przebarwieniach wskazana jest wizyta u dermatologa, lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie metody.

Jakie filtry przeciwsłoneczne stosować przy hiperpigmentacjach? 

W ramach profilaktyki, jak również na etapie leczenia przebarwień, przede wszystkim nie można narażać skóry na promieniowanie słoneczne. Ochronę UVA i UVB zapewniają odpowiednie kosmetyki z wysokimi filtrami – SPF minimum 30, a najlepiej 50. Pamiętaj, że negatywne działanie promieni słonecznych ma miejsce również w pochmurne dni, a nawet zimą, dlatego krem z filtrem warto stosować codziennie.

Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień skóry? 

Do redukcji przebarwień stosuje się różne urządzenia:

  • ablacyjne,
  • nieablacyjne,
  • pikosekundowe,
  • frakcyjne.

 

Wydzielana wiązka świetlna jest pochłaniana przez barwnik, co prowadzi do wzrostu temperatury i jego rozbicia. Najskuteczniejszy laser na przebarwienia powinien emitować wiązkę o wysokim powinowactwie do pigmentu zlokalizowanego w konkretnej warstwie skóry. Tym samym nie istnieje jeden najlepszy laser na przebarwienia. Ważne jest przede wszystkim, aby rodzaj zabiegu i jego parametry były dobrane w zależności od typu hiperpigmentacji.

Czy można usunąć przebarwienia, złuszczając naskórek? 

Płytkie, naskórkowe plamy pigmentacyjne można rozjaśnić, złuszczając suchą warstwę skóry. Jednak samodzielne, zbyt inwazyjne zabiegi tego typu bywają też przyczyną podrażnień i zwiększają ryzyko rozwoju plam na skórze. Zamiast peelingów gruboziarnistych wskazane jest stosowanie specjalnych preparatów zawierających kwasy owocowe. Wśród zabiegów na przebarwienia po trądziku, jak również zmiany innego pochodzenia, wymienia się profesjonalne peelingi chemiczne dostępne w klinikach medycyny estetycznej i gabinetach dermatologicznych.

Czy można trwale pozbyć się przebarwień z pomocą medycyny estetycznej? 

Zarówno peelingi, jak i fototerapia na przebarwienia służą do rozjaśniania, a w wielu przypadkach do całkowitego usunięcia zmian barwnikowych. Takie zabiegi nie chronią jednak przed powstawaniem nowych przebarwień, dlatego w trakcie leczenia oraz po nim należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV i właściwie pielęgnować skórę.

Zobacz zdjęcia przed i po zabiegu usuwania przebarwień:

W razie pytań skontaktuj się z naszym lekarzem w klinice w Bydgoszczy lub Częstochowie.

 

YouTube video

 

bienkowscyclinic

Zobacz zdjęcia przed i po zabiegu usuwania przebarwień:

bienkowscyclinic


Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-