Przebarwienia, plamy

Pojawiające się na skórze przebarwienia są mało estetycznie i z reguły widoczne są już na pierwszy rzut oka. Najczęściej powstają one na skutek zbyt silnego promieniowania słonecznego. Powoduje to nagromadzenie melaniny i tworzy się niewielka plamka na skórze. Przebarwienia powstają zarówno na skutek zwiększenia ilości melaniny, jak i zwiększenia ilości komórek ją produkujących – melanocytów.

Przebarwienia pojawiają się w różnych miejscach – na czole, policzkach, nosie, dłoniach i dekolcie, nawet żuchwie. Mogą to być małe plamki, mogą to być też całe pasy przebarwień w środkowej części twarzy. Problem ten spotyka 30% kobiet po trzydziestym roku życia i 90% – po pięćdziesiątym. Kliniki Bieńkowscy Clinic oferują Państwu zabiegi, pozwalające na systematyczne usuwanie przebarwień.

 

PRZYCZYNY POWSTAWANIA PRZEBARWIEŃ

 • promieniowanie słoneczne (UV)
 • zmiany zapalne skóry (m. in. trądzik)
 • zmiany o podłożu hormonalnym:
  • ciąża
  • stosowanie doustnej antykoncepcji
  • stosowanie zastępczej terapii hormonalnej
  • okres menopauzy
  • inne kuracje hormonalne
 • choroby wątroby
 • niedoczynność nadnerczy
 • nadczynność tarczycy
 • działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących, obecnych w lekach, kosmetykach, mydłach

Podział przebarwień

Przebarwienia naskórkowepowstają na skutek działania promieniowania słonecznego i są pochodną wzmożonej produkcji melaniny (przez prawidłową liczbę melanocytów) i nadmiernej ilości melanocytów w naskórku.

 • Piegi (ephelides) to rodzaj niedużej wielkości przebarwień, występujących nieregularnie, o kolorze jasno- lub ciemnobrązowym, powstających pod wpływem słońca. Mogą pojawiać się na całym ciele, jednak najczęściej występują na twarzy i kończynach górnych, a więc miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych. Pojawiają się one już we wczesnym dzieciństwie, potem ich ilość stopniowo rośnie, aż w końcu maleje w starszym wieku. Ich powstawanie jest uwarunkowane genetycznie, z kolei zmiana ich zabarwienia (brązowienie) to już skutek oddziaływania promieni słonecznych. Osoby o jasnej karnacji i jasnych włosach z reguły mają najwięcej piegów.
 • Melasma (ostuda, chloasma) to z kolei rodzaj przebarwienia, który najczęściej pojawia się u kobiet po 30 roku życia, choć przyczyny takiego stanu rzeczy nie do końca są zbadane i wyjaśnione. Przebarwienie to ma postać brązowych plam, nieregularnie występujących na twarzy i przybierających maskowaty wygląd. Często pojawiają się w ciąży lub na skutek stosowania środków antykoncepcyjnych czy zażywania leków. Przyczyną ich pojawiania się mogą być również zaburzenia endokrynologiczne. Na ich powstawanie znacznie wpływa również wizyta w solarium i wiążące się z tym wystawienie ciała na działanie ultrafioletu.
 • Plamy soczewicowate starcze (letingines seniles) to okrągłe lub owalne przebarwienia, w kolorach od jasnobrązowego do czarnego, nazwane soczewicowatymi z tego względu, że wyglądem przypominają ziarna soczewicy. Najczęściej powstają tam, gdzie większość przebarwień, a więc w miejscach narażonych na działanie promieniowania ultrafioletowego (twarz, grzbiety dłoni i szyi, przedramiona, podudzia). Plamki te szczególnie intensywnie rozwijają się między 30. a 50. rokiem życia, a w miarę upływu czasu powiększają się i przybierają coraz ciemniejsze zabarwienie.
 • Przebarwienia pozapalne – jak wskazuje sama nazwa, pojawia się w miejscach, w których wcześniej był stan zapalny: zmiany trądzikowe, wysypki skórne, oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy.

Skórne: przebarwienia te występują wówczas, gdy melanina gromadzi się w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej.

Mieszane: przejawiają cechy przebarwień naskórkowych i skórnych.

Lampa Wooda: urządzenie, które pozwala określić rodzaj przebarwienia skóry, jest nieodłączną częścią badania skóry.

Profilaktyka

Większość przebarwień powstaje na skutek nadmiernego oddziaływania promieni słonecznych na różne rejony ciała, dlatego – aby zapobiegać tworzeniu się plam – konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna. Jej najważniejszymi elementami będą: ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach południowych, noszenie odzieży osłaniającej ciało oraz stosowanie preparatów chroniących przed UVB i UVA. Najskuteczniejsze w ochronie przeciwsłonecznej są te preparaty, które zawierają filtry fizyczne bądź mieszaninę filtrów chemicznych i fizycznych. Taka ochrona powinna być stosowana w cieplejszych miesiącach roku (od kwietnia do września), a w przypadku osób pracujących przy oświetleniu jarzeniowym – przez cały rok.

Usuwanie przebarwień

Leczenie zmian skórnych związanych z przebarwieniami jest niezbędne w procesie ich skutecznego usuwania.

LASEER TYPU Q-SWITCH MEDLITE C6

Pozwala skutecznie usunąć przebarwienia oraz zapobiega nawrotom i powstawaniu nowych plam. Jednocześnie terapia laserem MedLiteC6 poprawia koloryt i napięcie skóry oraz obkurcza poszerzone pory.


LASER CLEAR LIFT 


LASER FRAKCYJNY FRAXEL RE:STORE / FRAXEL DUAL

Tak zwany. złoty standard w leczeniu przebarwień.


Lasery frakCyjne Mosaic eCO2 oraz Pixel

Stosując technologię frakcyjną dochodzi do precyzyjnej wymiany komórek skóry tym samym możliwe jest ujednolicenie kolorytu skóry i jej rozświetlenie.


AFT VPL 540NM ORAZ DYE-VL 

Są bezpiecznymi i skutecznymi sposobami na rozjaśnienie przebarwień.


COSMELNA I DERMAMELAN 

To obecnie najczęściej stosowane i najskuteczniejsze terapie, których celem jest usuwanie przebarwień. Preparaty używane w tej kuracji zawierają czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu, natomiast nie zawierają substancji o działaniu keratolitycznym.


INTRACEUTICALS OPULENCE

Rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry poprzez wtłaczanie składników odżywczych za pomocą tlenu hiperbarycznego


Zabiegi chemiczne (peelingi):

 • Hydroksykwasy: Alfa (z których najważniejsze to: glikolowy, mlekowy, cytrynowy, szczawiowy; najskuteczniejszy jest kwas glikolowy, który ma bardzo szerokie spektrum zastosowania – poprawa kolorytu skóry, odnowa komórkowa, usuwanie nadmiaru komórek naskórka, redukcja zmarszczek, nawilżenie skóry i warstwy rogowej naskórka), Beta (najbardziej znany to salicylowy, zawarty w płynie Jessnera; powoduje złuszczanie naskórka), wielohydroksykwasy (w tym glukonolakton, kwas laktobionowy, mleczan kwasu glukonowego; stosowane w kuracji osób z wrażliwą skórą, z trądzikiem różowatym i w zaburzeniach rogowacenia).
 • Pochodne witaminy A (tretinoina, isotretinoina) – środki, które zakresem działania przypominają wycofany już z użycia hydrochinon; użycie tych preparatów może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych takich jak: świąd, rumień, złuszczanie i suchość skóry.
 • Kwas TCA chelatowany
 • Kwas fitowy
 • Kwas kojowy – zapobiega tworzeniu się przebarwień dzięki zawartości tyrozynazy – enzymu biorącego udział w syntezie melaniny, ponadto zabezpiecza organizm przed tworzeniem wolnych rodników i bakterii. Preparaty z kwasem kojowym rozjaśniają przebarwienie powstające na skórze, a ponadto działają przeciwzmarszczkowo i nawilżająco. Kwas kojowy zawiera w swoim składzie większość kosmetyków do redukowania zmarszczek
 • Kwas azelainowy – specjalistyczny preparat, który pomaga w likwidowaniu przebarwień spowodowanych trądzikiem różowatym i pospolitym, odczynami fototoksycznymi i fotoalergicznymi, wykorzystywany także w leczeniu ostudy. Preparat nie likwiduje natomiast piegów, plam soczewicowatych, brodawek łojotokowych i znamion barwnikowych
 • Kwas migdałowy

Wszystkie z wymienionych tu sposobów usuwania przebarwień są dostępne w naszych Klinikach.

 

powiązane artykuły