dr Dawid Szwedowski

Rezydent ortopeda

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2012r). W tym samym roku otrzymał Złotą Odznakę Studenckiego Towarzystwa Naukowego za działalność naukową w czasie studiów. Jest stypendystą OASI Bioresearch w Mediolanie, gdzie uczył się metod wykorzystania komórek mezenchymalnych w ortopedii pod okiem prof. Alberto Gobbi – jednego z pionierów w tej dziedzinie.
Jest współautorem publikacji na temat terapii komórkami macierzystymi, a także pomagał w redagowaniu książki wydanej przez prestiżowe międzynarodowe towarzystwo chirurgów kolana i medycyny sportowej ISAKOS pt. ,,Bio-Orthopedics”. Ponadto jest autorem publikacji naukowych z zakresu ortopedii i traumatologii w czasopismach krajowych i zagranicznych. Otrzymał nagrodę Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego za najczęściej cytowany artykuł w 2014r. Jest głównym badaczem w badaniu klinicznym dotyczącym leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Od 2017 roku pełni funkcję Sekretarza Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Artroskopowego.
Główne zainteresowania to nowoczesne metody leczenia i diagnostyki choroby zwyrodnieniowej oraz urazów sportowych. Obecnie w trakcie pilotażowego badania wykorzystania komórek mezenchymalnych z tłuszczu po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego.