Skip to main content
  • bienkowscyclinic

Malformacje i naczyniaki – przyczyny, objawy, leczenie

Malformacje i naczyniaki – przyczyny, objawy, leczenie

Czym JEST malformacja naczyniowa

MALFORMACJA NACZYNIOWA – jest to łagodna wrodzona zmiana naczyniowa powstała na skutek zaburzenia rozwoju tkanki naczyniowej (naczyń). Zmiana jest obecna już przy urodzeniu i w przeciwieństwie do naczyniaków, z którymi często jest mylona, nigdy nie ulega samoistnemu zanikowi. 

Wzrost zmiany jest wprost proporcjonalny do rozwoju całego organizmu, a częstość występowania malformacji jest porównywana dla obu płci. Statystycznie problem występowania tego typu zmian dotyka średnio 3 na 1000 urodzonych dzieci (0,3%).

 

RODZAJE MALFORMACJI NACZYNIOWYCH

Ze względu na rodzaj naczyń tworzących zmianę, malformacje podzielić możemy na: 

  • kapilarne (włosowate)
  • żylne
  • tętnicze
  • limfatyczne
  • mieszane

Kolejny podział malformacji opiera się na charakterze przepływu naczyniowego, na podstawie którego wyróżniamy zmiany nisko i wysokoprzepływowe.

malformacja kapilarna (WŁOSOWATA)

Najpowszechniej występującą malformacją skórną jest malformacja kapilarna (włosowata), która nazywana bywa również PLAMĄ CZERWONEGO WINA,tzw. PWS. Za takie nazewnictwo odpowiada wygląd zmiany przypominający różową lub czerwoną plamę o nieregularnych obrysach. Zmiana jest płaska, występuje najczęściej po jednej stronie ciała i często błędnie nazywana jest również naczyniakiem płaskim.

Występowanie malformacji włosowatej wynika z upośledzenia zdolności do obkurczania naczyń (wada unerwienia naczyń włosowatych), które w jej obrębie pozostają permanentnie poszerzone. Zmiany tego typu najczęściej zlokalizowane są w obrębie głowy, szyi, ust oraz błony śluzowej jamy ustnej. 

Bezpośrednio związany z malformacją kapilarną jest Zespół Sturge-Webera. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest współwystępowanie malformacji włosowatej na twarzy z malformacją naczyniową w obrębie centralnego układu nerwowego.

CZYM SĄ NACZYNIAKI

NACZYNIAK – jest to z kolei łagodny nowotwór pochodzenia naczyniowego. Naczyniaki w przeciwieństwie do malformacji naczyniowych nie są obecne przy urodzeniu i powstają w pierwszych tygodniach życia jako niewielka czerwona zmiana guzkowata, którą cechuje początkowo nasilony wzrost (niezależny od wzrostu masy ciała) wynikający z proliferacji komórek śródbłonka naczyń, a następnie tendencja do samoistnego zanikania – faza inwolucji.

W fazie aktywnego wzrostu naczyniaki mogą dawać objawy bólowe czy też krwawić. W zależności od miejsca występowania mogą także zaburzać prawidłowy rozwój narządów, ich najczęstsza lokalizacja to skóra, błony śluzowe jamy ustnej, mięśnie szkieletowe, oczy, wątroba oraz mózg. W większej liczbie przypadków pojawiają się u dziewczynek oraz wcześniaków.

naczyniaki jamiste ZLOKALIZOWANE NA SKÓRZE

Naczyniak zlokalizowany na skórze ma postać ostro odgraniczonego guza, lub guzków o charakterystycznym najczęściej sinoczerwonym zabarwieniu. Zwykle ujawnia się w 1-2 tygodniu życia i intensywnie powiększa, tak aby najczęściej po roku osiągnąć swój ostateczny rozmiar. Najczęściej zanika samoistnie między 5 a 10 rokiem życia (wg różnych źródeł od 50 do 90% przypadków), często bez pozostawienia śladu, rzadziej pozostawiając na skórze charakterystyczny ślad w postaci przebarwienia lub skupiska poszerzonych drobnych naczyń.

 

JAK ODRÓŻNIĆ MALFORMACJĘ OD NACZYNIAKA

malformacja naczyniowaNACZYNIAK
 

Obecna już w chwili porodu/zmiana wrodzona

 

Pojawia się w okresie noworodkowym lub wczesnodziecięcym

 

Rośnie wraz z dzieckiem/wzrost zmiany jest wprost proporcjonalny do rozwoju dziecka

 

Rośnie niezależnie od rozwoju dziecka/do 1 roku życia znacznie się powiększa

 

Nigdy nie znika samoistnie

 

Ma tendencję do samoistnego zanikania, najczęściej między 5, a 10 rokiem życia

 

Częstość występowania: dziewczynki:chłopcy 1:1

 

Częstość występowania: dziewczynki:chłopcy 6:1


LECZENIE MALFORMACJI KAPILARNYCH (WŁOSOWATYCH)

Najskuteczniejszą obecnie formą leczenia tego typu zmian jest laseroterapia. Zabiegi powtarza się wilelokrotnie, w odstępach 4-8 tygodni. Odpowiednio wykonana terapia prowadzi do znacznego rozjaśnienia lub zaniku nawet silnie wybarwionej zmiany naczyniowej.


LECZENIE NACZYNIAKÓW

Większość zmian zanika samoistnie, jednak aby przyspieszyć ten proces stosuje się kompresoterapię (ucisk), metody kriochirurgiczne, chirurgiczne, chemioterapię lub terapię laserową.

W przypadkach rozległych i zlokalizowanych głęboko naczyniakow stosowano również kortykosteroidy czy interferon, od których ze względu na możliwość wystąpienia poważnych skutków neuro i hematotoksycznych odchodzi się na rzecz propranololu i tymolu. Leczenie tymi substancjami daje obiecujące wyniki, jest to jednak terapia wymagająca ścisłej kontroli lekarskiej i dodatkowych badań ze strony kardiologicznej oraz hematologicznej, a w miejscu leczenia zmiany skórnej pozostawiają ślad w postaci przebarwień, teleangiektazji czy blizn. Tak więc zarezerwowana jest dla zmian, które mogą spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu i prawidłowej pracy kluczowych narządów, a nie tych stanowiących tylko defekt estetyczny.

Niektórzy lekarze preferują również chirurgiczne wycięcie zmiany czy krioterapię – jednak ze względu na występujące po tych zabiegach częste nawroty, a także występowanie blizny oraz przebarwienia raczej nie należą do tych zalecanych.


TERAPIA LASEROWA zmian naczyniowych

W terapii naczyniaków i malformacji kapilarnych stosowano dawniej różne lasery wysokoenergetyczne: m.in. argonowy, neodymowo-yagowy lub diodowy, laser pulsacyjno barwnikowy (PDL) o długości fal z różną głębokością penetracji i absorpcją przez hemoglobinę. Wywoływały one termiczną koagulację naczyń, tzw. fototermolizę w obrębie leczonej zmiany.

Promieniowanie emitowane przez laser pochłaniane jest przez barwnik krwi (hemoglobinę), w konsekwencji czego następuje foto-koagulacja krwi i uszkodzenie naczynia, które następnie włóknieje i jest absorbowane samoistnie.

Laserowe leczenie naczyniaków ze względu na głęboką penetrację w tkanki i zdolność obkurczania oraz koagulacji średnich i dużych naczyń oraz zmian naczyniowych z większym przepływem krwi od lat opiera się na wykorzystaniu lasera Nd:Yag (1064nm), którego coraz doskonalsze generacje stosujemy w Bieńkowscy Clinic® już od 2005 roku.

Ostatnie lata przyniosły prawdziwy przełom w leczeniu wrodzonych malformacji naczyniowych, szczególnie kapilarnych typu port wine Stain (PWS). Było nim pojawienie się na rynku najlepszego dotychczas lasera naczyniowego Cutera® Excel v+, a następnie Excel V+. Poza udoskonaloną generacją znanego i powszechnie stosowanego lasera długofalowego Nd:Yag 1064nm wprowadzono całkowicie nową wersję doskonale znanego z wcześniejszych lat zielonego lasera KTP 532nm. Podczas gdy dotychczas stosowane lasery KTP charakteryzowały się niską mocą i niewielkimi wartościami gęstości energii w Cutera® Excel V+ 532nm uzyskano parametry niedostępne w żadnym innym laserze naczyniowym stosowanym wcześniej. Te nowe wysokoenergetyczne i krótkie impulsy pozwalają na super skuteczne i co najważniejsze bezpieczne, bo selektywne, leczenie plam winnych u dzieci.

Impuls lasera likwiduje utkanie malformacji naczyniowej bez uszkadzania otaczających tkanek. Zabiegi Cutera® Excel V+ wykonujemy praktycznie bez bólu, długotrwałej rekonwalescencji, oparzeń i co za tym idzie blizn skóry w miejscu leczonej zmiany, które były i niestety w wielu miejscach nadal są codziennością w zabiegach z wykorzystaniem niedoskonałych technicznie laserów barwnikowych (PDL).

Dlaczego Cutera® Excel V+?

Jest to najbardziej wszechstronny, doskonały technologicznie i zapewniający najwyższe dostępne parametry gęstości energii dla pasma KTP system laserowy na świecie.

Laser umożliwia doświadczonemu lekarzowi szybki postęp w leczeniu wszelkich zmian naczyniowych przy zachowaniu najwyższego komfortu i bezpieczeństwa terapii. Charakterystyczne dla zabiegów z użyciem metod chirurgicznych, kriochirurgicznych, chemicznych czy tez z użyciem starszych laserów blizny i zaburzenia pigmentacji, przy prawidłowo wykonanym zabiegu Cutera® Excel V+ nie występują.

JAK WYGLĄDA SCHEMAT TERAPII

Liczba zabiegów Cutera® Excel V+ 532nm jest różna w zależności od stopnia nasilenia problemu – grubości, wielkości i lokalizacji zmiany naczyniowej, której nasycenie jest z zabiegu na zabieg mniej intensywne.

Niezwykle istotne jest również, aby od początku terapii stosować właściwy laser. Pacjenci po leczeniu starszymi i niedoskonałymi metodami i laserami, np. PDL, którzy zgłaszają się już z oparzeniami i bliznami skóry w obrębie naczyniaków i malformacji, uzyskują dużo mniej spektakularne efekty, postęp terapii jest wolniejszy i wymaga ona znacznie większej liczby sesji.

Właściwy wybór metody jest kwestią kluczową i takie postępowanie pozwoli na znaczne ograniczenie liczby potrzebnych zabiegów oraz dużo lepszy efekt estetyczny bez blizn i zaburzeń pigmentacji.

 

KIEDY ROZPOCZĄĆ LECZENIE

Przed podjęciem leczenia niezbędna jest właściwa diagnoza. 

W przypadku malformacji kapilarnych laseroterapię można wykonywać już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Terapia u tak małych pacjentów ze względu na grubość zmiany i jej wielkość wymaga z reguły mniejszej liczby powtórzeń. Nie ma też ryzyka, że dziecko zapamięta zabieg i odczucia, które mu towarzyszyły na dłużej.

Oczywiście zmiany, można leczyć również w późniejszym okresie. Zdecydowanie lepiej jednak reagują na terapie malformacji , które wcześniej nie były poddawane działaniu innych metod czy urządzeń, np. krioterapii czy lasera PDL.

W przypadku naczyniaków jamistych decyzję o leczeniu teoretycznie można odłożyć. Warto jednak i w tym przypadku zasięgnąć opinii specjalisty, który wyjaśni na którym etapie należałoby ją wdrożyć, tak aby zahamować jego wzrost i penetrację w głąb skóry otaczającej. Tak jak wspomnieliśmy powyżej lokalizacja zmian i ryzyko wystąpienia krwawienia może skłonić lekarza do wczesnego rozpoczęcia terapii.

Leczeniu można poddać również wszelkie ślady i pozostałości po naczyniakach, które uległy samoistnej regresji, jak i oczywiście te, które niestety z czasem nie uległy zanikowi. 

Wykonujemy również pełen zakres terapii blizn i pozostałości po dotychczasowych zabiegach usuwania zmian naczyniowych, których nie udało się wyleczyć wcześniejszymi metodami.

 

DEDYKOWANE ZABIEGI W KLINICE

HIFU ULTRAFORMER MPT

HIFU – nieinwazyjne ujędrnianie twarzy

Fale elektromagnetyczne HIFEM®- leczenie nietrzymania moczu

Radiofrekwencja Mikroigłowa

Radiofrekwencja: zabieg na twarz

Egzosomy

Mezoterapia mikroigłowa

Kwas hialuronowy – powiększanie i modelowanie ust

Kwas hialuronowy – mezoterapia kwasem hialuronowym hydrobalans / soft lifting

Kwas hialuronowy – wypełnianie zmarszczek

Kwas hialuronowy – lifting wolumetryczny

Toksyna botulinowa (botoks) – usuwanie zmarszczek mimicznych botoksem

Toksyna botulinowa (botoks) – leczenie bruksizmu botoksem

Toksyna botulinowa (botoks)- leczenie nadpotliwości botoksem

Toksyna botulinowa – leczenie migreny botoksem

Hydropeeling z aktywnymi substancjami

Mezoterapia

Peelingi medyczne (zabiegi na fotouszkodzenia, trądzik, przebarwienia)

Infuzja tlenowa

Nici rewitalizujące wchłanialne PDO*

Lipoliza iniekcyjna – usuwanie tkanki tłuszczowej

Kwas hialuronowy – powiększanie penisa

Laser pikosekundowy – (odmłodzadzanie, obkurczanie porów, usuwanie przebarwień, leczenie blizn i rozstępów)

Laser pikosekundowy (usuwanie tatuaży, makijażu permanentnego)

Laseroterapia frakcyjna 10600 nm (usuwanie zmarszczek, leczenie blizn i rozstępów)

Laseroterapia frakcyjna 1550 nm 1927 nm (usuwanie przebarwień, obkurczanie porów, resurfacing)

Laseroterapia Erb-YAG 2940 nm (leczenie blizn zanikowych potrądzikowych, usuwanie zmarszek palacza)

Laser Nd:Yag 1064nm leczenie naczynek, naczyniaków i żylaków

Laser KTP 532nm (leczenie malformacji naczyniowych, fotostarzenia)

LASEROWE USUWANIE ŁAGODNYCH GUZKÓW TARCZYCY

Fototerapia (usuwanie przebarwień oraz naczynek, leczenie rumienia i trądziku różowatego)

Fototerapia i laseroterapia: procedura łączona

Fototerapia (leczenie trądziku)

Gentle Peel Lase

Termolifting NIR

Depilacja / epilacja laserowa

Laserowe leczenie żylaków EVLT – wewnątrznaczyniowa, laserowa terapia żylaków

LIPOSUKCJA – Nutacyjna Liposukcja Infradźwiękowa N.I.L.

Blefaroplastyka (chirurgiczna plastyka powiek)

Ginekomastia – leczenie przerostu piersi u mężczyzn

SNIF Śródskórny przeszczep tkanki tłuszczowej

LIP LIFT – LIFTING WARGI GÓRNEJ

Plastyka chirurgiczna wędzidełka prącia (frenuloplastyka)

Radiofrekwencja podskórna

LECZENIE ŁAGODNEGO PRZEROSTU PROSTATY

Xanthelasma (kępki żółte, żółtaki) – usuwanie laserem i chirurgicznie

Leczenie zespołu suchego oka

ResurFX™ (przebarwienia, fotostarzenie, wiotkość skóry)

Photofabulous – Połączenie fototerapii oraz laseroterapii

Leczenie trądziku u mężczyzn

Leczenie łysienia

Medycyna regeneracyjna – zabiegi

Lipotransfer (Microlipotransfer, Lipofilling) – przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej do korekty objętości

Nanolipotransfer – rewitalizacja własnymi komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej (ADSC)

Laser frakcyjny Q-Switch Laser frakcyjny (usuwanie przebarwień, lifting twarzy)

Laser Q-Switch (usuwanie tatuażu, makijażu permanentnego, wybielanie przebarwień)

Fototerapia Harmony Dye-VL/ VPL (rumień, przebarwienia, fotostarzenie)

Fototerapia lampą Led

Elektrostymulacja mięśni: budowanie i ich rzeźbienie

Body HIFU leczenie cellulitu, wiotkości skóry, redukcja tkanki tłuszczowej

Mikrofale Coolwaves™ redukcja cellulitu i wiotkości skóry

Radiofrekwencja z ultradźwiękami – redukcja wiotkości skóry

Endermologie Endermolift (lifting twarzy)

Lipomassage ujędrnianie ciała, redukcja cellulitu

Liposukcja laserowa, leczenie cellulitu

Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe, Videodermatoskopia

Dermatochirurgia i dermatoonkologia

Gradówka – leczenie

Obrzezanie (cyrkumcyzja) – usunięcie napletka

Nadmierne owłosienie – usuwanie zbędnego owłosienia

Trichoskopia – badanie włosów i skóry głowy

Osocze bogatopłytkowe (PRP) – czynniki wzrostu

Leczenie łysienia androgenowego

Peptydowa terapia włosów i skóry głowy

Fotomodulacja LED na włosy

Mezoterapia igłowa włosów i skóry głowy – terapia łysienia

Miniflebektomia – małoinwazyjne usuwanie żylaków

Skleroterapia – nieinwazyjne leczenie żylaków

Komórki macierzyste

HIFU- lifting pochwy, leczenie nietrzymania moczu

Laserowe odmładzanie okolic intymnych, leczenie nietrzymania moczu

Rozjaśnianie skóry krocza, wybielanie okolic intymnych

Plastyka warg sromowych – labioplastyka

Plastyka pochwy – vaginoplastyka

Plastyka krocza po porodzie

Powiększanie warg sromowych kwasem hialuronowym

Powiększanie warg sromowych własną tkanką tłuszczową

Profilaktyka rozstępów i wiotkości skóry – zapobieganie rozstępom w ciąży

Zwalczanie obrzęków i ciężkości nóg w ciąży

Nieinwazyjne zabiegi na twarz (w przebiegu ciąży)

Nieinwazyjne zabiegi na ciało (w przebiegu ciąży)

Zabiegi pielęgnacyjne na twarz dla kobiet w czasie karmienia piersią

Zabiegi pielęgnacyjne na ciało, które można wykonać w czasie karmienia piersią

Zabiegi na rozstępy na piersiach, udach i brzuchu

Cellulit (pośladki, uda) – leczenie

Skuteczne zabiegi na wiotkość skóry

Blizna po cesarskim cięciu – leczenie

Terapie modelujące sylwetkę dla kobiet po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży – terapie skóry owłosionej i włosów dla kobiet po porodzie

Zabiegi odmładzające dla mężczyzn

Leczenie rumienia i poszerzonych naczynek u mężczyzn

Modelowanie sylwetki dla mężczyzn – rzeźba mięśni bez siłowni

Usuwanie niechcianego tatuażu – skuteczne zabiegi

Zabiegi na rozstępy i blizny dla mężczyzn

Mene&Moy Skin Rejuvenation System

powiązane artykuły


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-