Skip to main content

Fototerapia (leczenie trądziku)

Opis

Pacjentom zmagającym się z trądzikiem zalecamy zabiegi fototerapii, w przypadkach kiedy leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne lub niemożliwe, jedynym rozwiązaniem może okazać się seria zabiegów fotolecznictwa. Jest to sprawdzona przez lata procedura, wykorzystująca światło widzialne o długości fal od 420 nm. Mechanizm działania polega na oddawaniu impulsów świetlnych, których energia pochłaniana jest przez hemoglobinę oraz melaninę (zmiany naczyniowe, zmiany zapalne oraz przebarwienia) co skutkuje ich nadmiernym wysyceniem oraz usunięciem z organizmu. Urządzenie generuje impuls świetlny, który przeprowadzany jest przez filtr ograniczający zakres fal, czyniąc go dedykowanym do leczenia trądziku. Światło niebieskie ma właściwości bakteriobójcze co doskonale sprawdza się w terapii zmian zapalnych.

Należy pamiętać, że poza leczeniem trądziku procedura 420 nm również usuwa rumień oraz przebarwienia pozapalne.

YouTube video

Przebieg zabiegu

Każdy zabieg poprzedzony jest wnikliwym badaniem skóry oraz doborem odpowiednich parametrów. Po dokładnym oczyszczeniu na skórę nakładany jest zimny żel, który zwiększa komfort Pacjenta.  Podczas zabiegu wykorzystujemy również urządzania do krioterapii, które dodatkowo chłodzą skórę. Zabieg w przypadku twarzy trwa ok 20 min, a na większych obszarach takich jak plecy ok 60 min. Cała procedura polega na oddawaniu impulsów świetlnych, które odczuwane są jako nagłe uszczypnięcie połączone z uczuciem rozpraszanego w tkance ciepła. Całość ustępuje po kilku sekundach. 

Po zabiegu fototerapii naświetlamy skórę lampą wykorzystującą technologie LED. Zabieg ten stymuluje komórki do regeneracji oraz działa bakteriobójczo co ma szczególne znaczenie w przypadkach leczenia trądziku.

Gojenie z wykorzystaniem zaleconych leków oraz kosmeceutyków zwykle trwa od 2 dni. Typowymi objawami pozabiegowymi są: zaczerwienienie, obrzęk oraz większe wysycenie zmian melaninowych. Ze względu na brak przerywania ciągłości naskórka, po ustąpieniu obrzęku (zwykle 48h) można nałożyć makijaż i wrócić do codziennych zajęć. Bardzo ważnym aspektem jest fotoprotekcja. Bezwzględnie należy unikać bezpośredniej ekspozycji na UV. Wskazane jest stosowanie kremów z filtrami mineralnymi.

Łączny czas pobytu w klinice w przypadku zabiegu na twarz to ok 75 min.

CZĘSTOTLIWOŚĆ I ILOŚĆ WYKONYWANYCH ZABIEGÓW:

Zabiegi fototerapii celem leczenia trądziku zależą od stopnia natężenia zmian. Zwykle należy wykonać od 2 do 4 sesji zabiegowych w odstępach czterotygodniowym, a następnie działać profilaktycznie raz w roku.

EFEKTY

YouTube video

Wskazania

 • Rumień
 • Trądzik
 • Trądzik różowaty
 • Przebarwienia, piegi, melasma, cafe au lait

Przeciwwskazania

 • Świeża opalenizna
 • Ciąża
 • Aktywne infekcje tkanek poddawanych leczeniu
 • Przyjmowanie leków światłouczulających
 • Ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe (ChNS, Niewydolność nerek itp.)
 • Aktywna faza łuszczycy
 • Zaburzenia krzepliwości krwi

skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-