Skip to main content

Xanthelasma (kępki żółte, żółtaki) – usuwanie laserem i chirurgicznie

Opis dla Xanthelasma (kępki żółte, żółtaki) – usuwanie laserem i chirurgicznie

CZYM SĄ KĘPKI ŻÓŁTE

Kępki żółte skóry powiek zwane inaczej żółtakami (xanthelasma) stanowią przypadłość skorelowaną z wiekiem oraz płcią. Problem dotyczy głównie kobiet między 40. a 50. rokiem życia. 

Występują pod postacią miękkich i płaskich – nieco wyniosłych guzków rozmaitego kształtu i wielkości, powstających w wyniku pochłaniania lipidów przez makrofagi (MSF). W tym procesie dochodzi do powstania tzw. komórek piankowatych, odpowiedzialnych wygląd kliniczny: kępek żółtych.

Kolor zmian – żółtawy.

Lokalizacja: zwykle pod skórą powiek górnych, rzadziej dolnych w okolicach kącików wewnętrznych oczu. Mają one tendencję do powiększania się I zlewania ze sobą.

bienkowscyclinic

PRZYCZYNY POWSTAWANIA ŻÓŁTAKÓW

  • kępki żółte skóry powiek towarzyszą hiperlipoproteinemiom (zaburzeniom metabolicznym) i są związane ze zwiększonym stężeniem lipidów zwłaszcza lipoprotein o niskiej gęstości – LDL I odkładaniem się cholesterolu w skórze
  • czynniki (predyspozycje) genetyczne

OPIS metody

Zmiany mogą być z powodzeniem leczone chirurgicznie za pomocą wycięcia konwencjonalnego lub laserem chirurgicznym. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu zmiana badana jest histopatologicznie. Po usunięciu zmiany chirurg zeszywa skórę powiek bardzo cienkim szwem w celu zapewnienia dyskretnej lub niewidocznej blizny. Należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia niewielkich zasinień i obrzęków ustępujących w czasie 3-7 dni. Zabieg trwa od 30-60 minut. Po zabiegu pacjent może udać się do domu. Powrót do pracy możliwy jest następnego dnia o ile nie występuje skłonność do zasinień/ obrzęków – co w określonych sytuacjach może nieco wydłużyć rekonwalescencję.

ZALECENIA PO ZABIEGU 

W okresie pooperacyjnym zalecamy specjalistyczne preparaty działające miejscowo i optymalizujące gojenie dostępne w Bieńkowscy Clinic. Zdjęcie szwów I kontrola w 6-8 dobie po zabiegu.

 

PIELĘGNACJA SKÓRY PO OPERACJI

Wszystkie profesjonalne preparaty medyczne służące maksymalnej ochronie I pielęgnacji skóry dobranej przez naszych ekspertów ściśle do indywidualnych potrzeb pacjenta dostępne są w naszych klinikach a także w sklepie SKINEXPERT.pl do odwiedzenia którego zapraszamy wszystkich naszych pacjentów.

ZABIEGI POKREWNE

  • laserowe I chirurgiczne leczenie usuwanie brodawek i kurzajek
  • plastyka oraz korekcja powiek górnych i dolnych
  • dermatochirurgia – diagnostyka i leczenie zmian barwnikowych skóry

ZALECANE DERMOKOSMETYKI

Podczas konsultacji lekarskiej, poprzedzającej zabieg, specjalista zaleca indywidualnie dobrane dermokosmetyki. Nabędziesz je również online: www.skinexpert.pl


CENNIK

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem>.

W naszych klinikach można płacić w systemie ratalnym. Sprawdź dostępne formy finansowania>.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-