Skip to main content
Czy pajączki na nogach to zakrzepica?

Czy pajączki na nogach to zakrzepica?

Czy pajączki na nogach to zakrzepica?  

Pajączki na nogach, w postaci poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych, które prześwitują przez skórę, to powszechnie występujący problem u kobiet i mężczyzn. Część osób, widząc u siebie pajączki naczyniowe, obawia się, że to zwiastun poważnej choroby, np. zakrzepicy. A jak jest w rzeczywistości? Jak powstają i do czego prowadzą popękane naczynka na nogach?

Czy pajączki na nogach to zakrzepica? 

Pajączki na nogach, w terminologii medycznej teleangiektazje, to nie tylko problem kosmetyczny, lecz także zdrowotny. To defekt, który wynika z osłabienia ścian naczyń krwionośnych lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu zastawek żylnych. Zmiany mają postać cienkich i rozgałęzionych linii, które wyglądem przypominają pajęczynę – stąd powszechnie teleangiektazje nazywa się pajączkami. Zakrzepica to natomiast choroba żył głębokich, która polega na powstaniu zakrzepu w naczyniu żylnym w wyniku zaburzeń w przepływie krwi. Pajączki nie są zatem synonimem zakrzepicy, jednak mogą być pierwszym sygnałem wskazującym na rozwój chorób żył żylaków lub przewlekłej niewydolności żylnej, która może doprowadzić do zakrzepicy. Należy zaznaczyć, że wspomniana zakrzepica może bezpośrednio zagrażać życiu pacjenta, dlatego przy pajączkach należy zdecydowanie zadbać o odpowiednią profilaktykę, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

pajączki na nogach - analiza

Pajączki na nogach – przyczyny pękających naczynek na nogach

Pajączki naczyniowe stanowią jeden z pierwszych objawów klinicznych schorzeń naczyń żylnych. Bezpośrednią przyczyną, która wpływa na pojawienie się zaburzeń układu żylnego, jest nadciśnienie żylne. Wiąże się z zaburzeniami zastawek żylnych, a także niedrożnością żył lub ich zwężeniem. Istnieje szereg różnorodnych czynników, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się tego defektu kosmetycznego na kończynach dolnych lub w innych partiach ciała. Należą do nich:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nadwaga i otyłość,
  • długie przebywanie w pozycji stojącej, np. ze względu na wykonywany zawód,
  • siedzący tryb życia,
  • niewłaściwa dieta (brak witamin wzmacniających naczynia krwionośne),
  • brak regularnej aktywności fizycznej,
  • niezdrowy styl życia (nadużywanie alkoholu, palenie papierosów),
  • przebyte urazy lub operacje nóg,
  • długie przebywanie w wysokich temperaturach, np. w saunie,
  • okres ciąży lub menopauzy,
  • zaburzenia hormonalne wynikające np. z przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej,
  • wiek – pajączki naczyniowe na nogach zwykle pojawiają się u osób starszych, choć ten problem może dotknąć także osoby młode.

Zdecydowanie większe skłonności do uwidaczniania się pękających żyłek na nogach mają kobiety – to ze względu na znacznie częściej pojawiające się u nich zaburzenia hormonalne, które wpływają na sposób krążenia krwi. Popękanym naczynkom na udach lub rozszerzonym naczynkom na łydkach bardzo często towarzyszą też obrzęki czy uczucie ciężkości nóg.

Metody leczenia pajączków na nogach

W jaki sposób możemy pozbyć się pajączków na nogach? W pierwszym kroku powinniśmy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który nie tylko będzie w stanie zaproponować nam najskuteczniejszą metodę leczenia tego schorzenia, lecz także zleci odpowiednią diagnostykę, np. badania krwi, USG Doppler. Warto na początku ustalić przyczynę powstawania pajączków, by wdrożyć właściwy sposób leczenia pajączków, ale przy tym zapobiegać rozwojowi groźnych powikłań związanych z tym zaburzeniem.

W zależności od stopnia nasilenia zmian na skórze, specjalista może zalecić przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych, które zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń i usprawniają krążenie w naczyniach. Często stosowanym rozwiązaniem w tym przypadku jest noszenie specjalnych rajstop uciskowych, które pozwalają na swobodny przepływ krwi, a tym samym zmniejszają dolegliwości związane ze schorzeniami układu żylnego kończyn dolnych. Wsparcie dla specjalistycznych metod redukcji niewielkich pajączków mogą stanowić domowe sposoby leczenia, np. w postaci dodatkowej suplementacji i pielęgnacji preparatami wzmacniającymi naczynka krwionośne, a także zapobiegania pojawianiu się kolejnych pajączków na skórze poprzez unikanie szkodliwych czynników, np. gorących kąpieli, nadwagi czy długotrwałego siedzenia.

Skuteczne sposoby zamykania naczynek na nogach – laseroterapia, skleroterapia

W jaki sposób możemy pozbyć się nieestetycznych objawów schorzeń naczyń żylnych w postaci pajączków? Istnieje kilka metod leczenia rozszerzonych naczynek na nogach z zakresu medycyny estetycznej, jednak od wielu lat prym wiodą w tym przypadku dwa zabiegi: laseroterapia i skleroterapia.

Zabiegi laserowe na popękane żyłki na nogach

Laserowe zamykanie naczynek jest jedną z popularniejszych metod walki z pajączkami na udach czy łydkach. To szybka i nieinwazyjna metoda leczenia, która polega na naświetlaniu uszkodzonego naczynia wiązką światła laserowego. Światło urządzenia laserowego wnika do wnętrza naczynia, a energia wiązki jest pochłaniana przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. W efekcie tego dochodzi do obkurczenia ścianek i zamknięcia światła naczynia. Efekty są widoczne po kilku tygodniach od przeprowadzenia zabiegu.

Zabieg skleroterapii na pajączki

Zlikwidować pajączki na nogach możemy także przy pomocy tradycyjnej skleroterapii, która jest nieco bardziej inwazyjną metodą walki z objawami schorzeń żylnych. Polega na nakłuwaniu naczynia krwionośnego, a następnie podaniu do jego światła środka obliterującego. Sprawia to, że uszkodzone żyły ,,sklejają się”, co uniemożliwia przepływ krwi do danego obszaru. Skleroterapia może też zmniejszyć obrzęk i wywołać skurcz żyły. Podobnie, jak w przypadku laseroterapii, efekty zabiegu, w postaci stopniowego zaniku pajączków, pojawiają się po kilku tygodniach.


Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-