Skip to main content
Do jakiego lekarza udać się z żylakami w Częstochowie? Leczenie żylaków i teleangiektazji

Do jakiego lekarza udać się z żylakami w Częstochowie? Leczenie żylaków i teleangiektazji

Opis dla: Do jakiego lekarza udać się z żylakami w Częstochowie? Leczenie żyl…

Schorzenia układu żylnego wymagają odpowiedniego postępowania ze względów estetycznych i zdrowotnych. Przypadłością stosunkowo powszechną są teleangiektazje i żylaki, głównie kończyn dolnych. Co zrobić mając taki problem? Do jakiego lekarza udać się z żylakami w Częstochowie i okolicach? Sprawdź!

Do jakiego lekarza może zgłosić się Pacjent z żylakami? 

Żylaki powstają na skutek wielu czynników – genetycznych, hormonalnych, środowiskowych. Powszech są m.in. żylaki w ciąży, u osób z nadwagą, czy prowadzących siedzący tryb życia. Istotne znaczenie odgrywa również dieta i aktywność fizyczna.

Profilaktyka, diagnostyka, usuwanie i leczenie żylaków nóg oraz innych schorzeń żylnych wchodzi w zakres dziedziny o nazwie flebologia. Jest to wielodyscyplinarny dział medycyny, którym zajmują się lekarze różnych specjalizacji, posiadający dodatkowe umiejętności niezbędne w przypadku schorzeń układu żylnego. Natomiast podejrzewając u siebie żylaki należy zgłosić się albo do lekarza rodzinnego, który skieruje do odpowiedniego specjalisty, albo od razu do flebologa.

W jakim zakresie może pomóc specjalista flebolog, angiolog i chirurg naczyniowy?

Zarówno przyczyny powstawania żylaków, jak i ich rodzaje są różne. Tym samym to, do jakiego lekarza zajmującego się układem żylnym należy się zgłosić zależy od indywidualnego przypadku:

  • Flebolog – może on m.in. wykonać badania USG doppler, zdiagnozować schorzenie, zalecić odpowiednie leczenie lub przeprowadzić małoinwazyjne zabiegi. Nie zawsze w przypadku żylaków potrzebna jest ingerencja chirurgiczna, dlatego zwykle zaleca się umówienie wizyty u właśnie takiego specjalisty.
  • Angiolog – jest to specjalista zajmujący się wszystkimi schorzeniami układu naczyniowego, dlatego warto się do niego wybrać w przypadku symptomów innych niż same zmiany naczyniowe.
  • Chirurg naczyniowy – zajmuje się m.in. chirurgicznym usuwaniem żylaków w zaawansowanym stadium.

Jak pozbyć się żylaków? Małoinwazyjne metody usuwania żylaków kończyn dolnych 

W przypadku żylaków leczenie jest niezbędne. Nieleczone zaburzenia w obrębie naczyń żylnych mogą doprowadzić do rozwoju uporczywych obrzęków i bolesnych owrzodzeń. Ponieważ w ich obrębie krew nie krąży prawidłowo, wśród powikłań wymienia się też zakrzepowe zapalenie żył, a nawet zator płucny. Na wizytę u lekarza warto więc umówić się już po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów, w tym drobnych teleangiektazji.

Laserowe usuwanie żylaków i teleangiektazji 

Wśród metod leczenia żylaków cechujących się najniższą inwazyjnością wymienia się laseroterapię. Laserowe usuwanie żylaków polega na emisji wiązki świetlnej, która dzięki powinowactwu do barwnika (hemoglobiny) doprowadza do termicznego obkurczenia rozszerzonego i uszkodzonego naczynia krwionośnego. Z pomocą lasera diodowego można pozbyć się żylaków żyły odpiszczelowej i żylaków żyły odstrzałkowej.

W razie potrzeby zabieg taki łączy się z miniflebektomią. Wówczas naczynie krwionośne zamknięte przez wiązkę lasera jest kolejno usuwane. Jeśli natomiast problemem są drobne teleangiektazje, w części przypadków możliwe jest ich usunięcie bez przerywania ciągłości skóry.

Inne metody leczenia żylaków nóg – miniflebektomia i skleroterapia 

Miniflebektomia polega na usunięciu poszerzonej żyły z użyciem mikroszydełka. W tym celu wykonuje się niewielkie nacięcie w skórze. Tak niska inwazyjność nie wymaga zakładania szwów, a procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy laserowy zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych łączy się z miniflebektomią. Wówczas w pierwszej kolejności żyła jest obkurczana laserem, a kolejno usuwana specjalnym szydełkiem. Z kolei skleroterapia piankowa polega na wprowadzaniu do naczynia specjalnej substancji, która prowadzi do jego zamknięcia. Tą metodą usuwa się żylaki siatkowate, zlokalizowane tuż pod skórą.

Gdzie i do jakiego lekarza udać się z żylakami w Częstochowie?

W przypadku żylaków oraz innych problemów naczyniowych możesz ustalić termin konsultacji w Bieńkowscy Clinic w Częstochowie. Oferujemy m.in. małoinwazyjne metody leczenia zmian skórnych i naczyniowych w różnym stadium zaawansowania. Podczas wizyty lekarz wskaże optymalne rozwiązanie, wyjaśni ile kosztuje zabieg na żylaki oraz odpowie na każde pytanie. Usuwamy zarówno żylaki po porodzie, jak i te o innej etiologii.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-