Zbyt małe piersi / asymetria piersi – przyczyny, objawy, leczenie
Zbyt małe piersi / asymetria piersi – przyczyny, objawy, leczenie
Zbyt małe piersi / asymetria piersi – przyczyny, objawy, leczenie
Zbyt mały rozmiar biustu lub niewielka asymetria piersi, to problemy natury estetycznej, z którymi mierzy się wiele kobiet. Choć najczęściej nie jest to powód do niepokoju, może wiązać się z odczuwaniem dyskomfortu lub obniżoną samooceną u Pań. Co jest przyczyną powstawania dysproporcji pomiędzy piersiami i jakie są dostępne metody poprawy wyglądu biustu?
Małe lub asymetryczne piersi – przyczyny
Nierówność w kształcie, objętości lub budowie gruczołów piersiowych pojawia się u większości dziewcząt w okresie dojrzewania, a w ¼ przypadków towarzyszy im przez całe życie. Przed ukończeniem 18 lat przyczyną takiej sytuacji jest najczęściej nierównomierna ilość komórek po jednej stronie biustu lub ich różnej wrażliwości na działanie hormonów – w efekcie jedna pierś rozwija się szybciej niż druga.
Na tym etapie może także dojść do urazu lub infekcji w obrębie klatki piersiowej, prowadzących do powstawania dysproporcji, rozwinięcia się skoliozy lub twardziny ograniczonej, które bezpośrednio wiążą się z powodowaniem różnic w wielkości piersi, a także ujawnienia wad wrodzonych, takich jak Zespół Polanda.
Drugim okresem w życiu kobiety, w którym mogą pojawić się naturalne dysproporcje w wyglądzie i wielkości piersi, jest ciąża i laktacja. Zmiany są powodowane wahaniami hormonalnymi i przygotowaniem organizmu do karmienia. Wskutek produkcji mleka dochodzi do powiększenia biustu, a gdy niemowlak faworyzuje jedną pierś, może pojawić się asymetria.
Inne przyczyny asymetrii lub zmiany wielkości piersi to:
- menopauza
- wahania masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej
- predyspozycje genetyczne
- zmiany nowotworowe
- ropień sutka
- powikłania po procedurach chirurgicznych w obrębie klatki piersiowej.
Jak objawiają się różnice w wyglądzie piersi?
Najczęściej asymetria piersi objawia się dysproporcjami w wielkości, kształcie lub różnicą w lokalizacji otoczek i brodawek sutkowych. Dopóki nie wiąże się to z dolegliwościami, nie przeszkadza w funkcjonowaniu ani nie wpływa na samoocenę – nie ma się czym martwić. Jeśli poza zmianą objętości, kobieta zauważy zwiększoną tkliwość, zaczerwienienie lub pieczenie, pojawi się ból, bądź wyczuwalny guzek albo zgrubienie – należy bezzwłocznie udać się na konsultację lekarską. Jeśli zmiana rozmiaru biustu lub asymetria pojawiły się nagle — również warto wykonać diagnostykę, obejmującą badanie USG oraz badania laboratoryjne.
Asymetria piersi — metody leczenia i efekty
Techniką powiększania i modelowania asymetrycznych piersi jest lipofilling. Zabieg ten polega na przywróceniu objętości tkankom miękkim, wykorzystując własną tkankę tłuszczową pacjenta. Użycie autologicznego wypełnienia minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych oraz innych powikłań. Za pierwszym razem możliwe jest powiększenie biustu o jeden rozmiar, a gdyby to było za mało po upływie 6 – 12 miesięcy zabieg można powtórzyć.
Tkanka tłuszczowa pobierana jest z miejsca ciała, w którym występuje jej nadmiar, przy użyciu mikroliposukcji specjalistyczną cienką kaniulą, po wcześniejszym znieczuleniu. Następnie, odpowiednio przygotowany i unaczyniony materiał zostaje zaaplikowany w miejsce docelowe. Całość trwa około godziny, a okres rekonwalescencji, jak mówi specjalista z Bieńkowscy Clinic, zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni. Efekty zabiegu są trwałe i nie ma konieczności jego powtarzania.
Alternatywną metodą walki z asymetrią piersi jest wypełnienie ich wypełniaczem. Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu w obszar biustu cienkiej kaniuli i podanie przez nią dedykowanego preparatu z dodatkiem środka znieczulającego. Cała procedura trwa godzinę, a do sprawności wraca się po upływie 48h. Efekt jest widoczny po jednym zabiegu i utrzymuje się do 5 lat.