Starzenie się powoduje utratę jędrności ust. Usta odwadniają się, skóra na nich staje się cienka i ulega wysuszeniu, co nadaje im starszy wygląd. Połączenie działania enzymatycznego oraz mechanicznego zwiększa zużycie kwasu hialuronowego w tkance ust. Zawartość kwasu hialuronowego jest więc mniejsza w wardze czerwonej niż w bruzdach nosowo – wargowych.
Starzenie się ust:
Proces starzenia się ust przebiega według ścisłej kolejności. Pierwszym etapem procesu starzenia się ust jest ich odwodnienie, co pociąga za sobą utratę objętości i jędrności. W miarę postępowania odwodnienia, wargi tracą też kolor. Wspomniana utrata objętości i jędrności powoduje zwiotczenie brzegu ust, co z kolei prowadzi do powstawania zmarszczek słonecznych, które nie napotykają już żadnej przeszkody, by się dalej rozwijać.
Nawilżanie ust:
Nawilżenie jest niezbędnym warunkiem utrzymania jędrności i struktury warg, a zatem ochrony przed skutkami upływu czasu. W przypadku warg odwodnienie jest pierwszym sygnałem klinicznym starzenia się. Tłumaczy się to nieobecnością w wardze czerwonej warstwy zrogowaciałej, a zatem słabszą ochroną, niż w przypadku wargi białej i skóry w pojęciu tradycyjnym. Ponieważ woda jest niezbędna dla utrzymania jędrności skóry, a kwas hialuronowy jest najsilniejszą znaną dziś substancją nawilżającą, użycie tego typu substancji w celu nawilżenia odwodnionych ust i ponownego ukształtowania tkanek śluzówki warg wydaje się uzasadnione. Dzięki zabiegom z kwasem hialuronowym można powiększyć objętość ust, zmienić delikatnie kształt, podnieść opadające kąciki. Nie ma szczególnych wskazań, co do przedziału wiekowego w którym należałoby się poddać zabiegowi. Jest to zabieg dla kobiet w różnym wieku, gdyż spełnia różne oczekiwania.
Moda i uroda:
Często do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się bardzo młode pacjentki z niesymetrycznymi ustami, zbyt cienką górna bądź dolną wargą, nierównym konturem. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego rozwiązuje ich problem estetyczny przywracając im piękny uśmiech i dobre samopoczucie. Obecnie wśród młodych kobiet trwa moda, zapoczątkowana przez znane modelki i aktorki, na „seksowne” usta, co najczęściej związane jest z ich powiększaniem i modelowaniem. Efekty zabiegu powinny być jednak odpowiednie do fizjonomii twarzy. Efekt przesadnie powiększonych ust może być sztuczny lub wręcz karykaturalny, dlatego też niezbędne jest doświadczenie lekarza wykonującego taki zabieg.
Efekt odmłodzenia:
Wstrzykiwanie preparatów kwasu hialuronowego w późniejszym wieku daje wyraźny efekt odmładzający. Usta są lepiej nawilżone, odzyskują kolor i młodzieńczą jędrność. Powiększenie objętości ust powoduje, że znikają małe i większe zmarszczki dookoła ust, co daje ogólny efekt odmłodzenia.
Jeżeli na twarzy jest jakikolwiek fragment, który należy chronić, to są to bez wątpienia usta. Należy aktywnie działać w tej dziedzinie, gdyż powstawanie małych i większych zmarszczek, bardziej lub mniej głębokich, wokół ust, nie wynika jedynie z nadwyrężenia mimiką, ale świadczy o rzeczywistym starzeniu się, co trudno jest pacjentom zaakceptować. W przypadku terapii ust, należy za wszelką cenę brać pod uwagę objętość i aspekt zewnętrzny każdego typu ust – ich naturalny wygląd!
Jedną z najpopularniejszych obecnie metod poprawiania wyglądu stało się modelowanie ust – poprawianie ich konturu, powiększanie objętości. Zabieg może być wykonywany bez względu na wiek pacjenta. U młodych kobiet a także mężczyzn, korekta dotyczy przeważnie zbyt mało wykształconej wargi górnej lub dolnej. W późniejszym wieku dokonujemy głównie korekty konturu warg i zmian wynikających z postępującego procesu starzenia się ust związanego z odwodnieniem czerwieni wargowej.
Zabieg modelowania ust nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest to jeden z zabiegów, które można wykonać w przerwie na lunch. Nie należy zażywać aspiryny i stosować leków przeciwzapalnych na około 3 dni przed zabiegiem. W dniu zabiegu powinno się unikać intensywnego nagrzewania ciała (sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zmyć makijaż z ust. Wszystkie te zalecenia mają na celu uzyskanie jak najlepszego efektu
Okolice ust są bardzo wrażliwe, z tego względu proponujemy pacjentom znieczulenie miejscowe: przy pomocy kremu znieczulającego ok. 40 min przed zabiegiem, albo przez znieczulenie przewodowe (tzw. dentystyczne). Preparat kwasu hialuronowego jest wstrzykiwany przez lekarza w skórę właściwą przy pomocy ampułko-strzykawki i bardzo cienkiej igły. W zależności od potrzeb pacjenta można korygować całą okolicę ust poprzez:
• zwiększenie objętości wargi czerwonej
• modelowanie konturu ust
• wypełnienie drobnych zmarszczek wokół ust
• uniesienie kącików ust
Po iniekcji miejsce wstrzyknięcia preparatu jest masowane celem równomiernego rozprowadzenia na całej powierzchni. Bezpośrednio po zabiegu stosujemy preparat z witaminą K lub inny preparat ograniczający możliwość pojawienia się drobnych siniaczków.
Przez kilka godzin po zabiegu powinno się unikać nadmiernej ekspresji w obrębie ust, jak również dotykania i masowania miejsc iniekcji. Przez około 3 dni należy unikać nadmiernego narażenia na promienie słoneczne oraz ciepło (solarium, promienie słoneczne, i sauna). Wszystkie te zalecenia mają na celu uzyskanie jak najlepszego efektu.
Po zabiegu mogą wystąpić reakcje zapalne tj. obrzęk, zaczerwienienie, rumień. Może też pojawić się krwiak. Wszystkie te objawy ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.
• kobiety w ciąży i karmiące piersią
• miejsca z problemami skórnymi typu zapalnego i/lub infekcje (trądzik, opryszczka, itp.)
• skłonności do blizn przerostowych (keloidów), choroby układu immunologicznego, immunoterapia, nadwrażliwość na kwas hialuronowy
Podczas konsultacji lekarskiej, poprzedzającej zabieg, specjalista zaleca indywidualnie dobrane dermokosmetyki. Nabędziesz je również online: www.skinexpert.pl
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem>.
W naszych klinikach można płacić w systemie ratalnym. Sprawdź dostępne formy finansowania>.