Zmarszczki

Zmarszczki to efekt upływu czasu oraz działania wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Zmarszczki to wgłębienia powstałe w skórze z powodu zmian zachodzących w jej „rusztowaniu”, utworzonym przez włókna kolagenowe i elastynowe. Występowanie niektórych zmarszczek jest w pewnym stopniu zależne od nas, na inne z kolei nie mamy wpływu – możemy kierować swoim stylem życia, nie mamy jednak wpływu na genetykę.

Wprawdzie nie ma sposobu by zatrzymać czas, ale są metody by opóźnić zmiany, jakie pozostawia on na twarzy. Każda dbająca o siebie osoba chce wyglądać oraz czuć się młodo i pięknie. Ludzkość od wieków poszukuje cudownego eliksiru chroniącego przed starością. Stosunkowo niedawno jednak powstała nowa specjalizacja medycyny – anti-ageing, która zajmuje się kompleksowo procesem starzenia. Proces ten jest w dużej mierze zapisany w naszych genach. Jednak duży wpływ na jego przebieg ma tryb życia, jaki prowadzimy – intensywne opalanie, częste chudnięcie i ponowne przybieranie na wadze, stresująca praca, palenie papierosów, brak snu i odpoczynku – na pewno nie służą skórze. Bardzo dużo zależy od tego jaką cerą obdarzyła nas natura. Sucha, wrażliwa lub alergiczna skóra ma słabą warstwę ochronną (lipidową), dlatego jest cieńsza i łatwiej traci wodę. Wtedy zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej.

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki dzielimy na dynamiczne i statyczne. Dynamiczne to zmarszczki mimiczne, zaś statyczne to te, które pogłębiają się z czasem i są widoczne na twarzy, bez względu na mimikę. Przyczyną tych zmarszczek jest naturalny proces starzenia się skóry, zanik włókien kolagenowych, ale również czynniki genetyczne i związane z trybem życia.

Z kolei ze względu na przyczyny powstawania, zmarszczki możemy podzielić ogólnie na cztery grupy:

  • zmarszczki mimiczne (wynikające z ruchów mięśni, mimiki twarzy)
  • zmarszczki posłoneczne (spowodowane szkodliwym działaniem promieni słonecznych)
  • zmarszczki senne (wynikające z ułożenia skóry podczas snu)
  • zmarszczki grawitacyjne (spowodowane naturalnym procesem starzenia się skóry)

 

PRZYCZYNY POWSTAWANIA ZMARSZCZEK

Główną przyczyną powstawania zmarszczek jest starzenie się organizmu, któremu towarzyszy spadek poziomu hormonów w organizmie. Hormon wzrostu HGH, testosteron, DHEA oraz melatonina są intensywnie produkowane tylko do 20. roku życia, potem ich ilość w organizmie zaczyna spadać. Hormony te wpływają na sprawność fizyczną, na sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego i na regenerację komórek. Na skutek zmian w poziomie hormonów gorzej zaczyna funkcjonować większość organów, w tym skóra.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na proces starzenia się skóry są wolne rodniki. Są to cząsteczki związków np. tlenowych (wolne rodniki tlenowe) znajdujące się w całym ciele. Pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, nikotyna czy niezdrowe pożywienie, wolne rodniki uaktywniają się. Poprzez łączenie się z innymi substancjami chemicznymi (takimi jak np. włókna kolagenowe), wolne rodniki powodują uszkodzenie jądra komórki i pogorszenie jej jakości. Organizm broni się przed tym poprzez układ enzymów anty-oksydacyjnych (zwanych anty-oksydantami), ale począwszy od 20. roku życia jego zdolności obronne maleją, a skóra nie potrafi bronić się sama.

Proces starzenia się skóry jest związany z postępującym wiekiem. Chociaż nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, decydujące o tempie starzenia skóry, to jednak możemy w pewnym stopniu wpływać na czynniki zewnętrzne i zapobiegać pogłębianiu się oznak starości, jakimi są zmarszczki.

Gładka skóra bez zmarszczek – o tym marzy każdy z nas.

LECZENIE

Znanych jest wiele sposobów mających na celu usuwanie zmarszczek lub ich redukcję. Należą do nich m. in. laseroterapia, fotoodmładzanie, medycyna regeneracyjna, mezoterapia, implantacja kwasu hialuronowego/ własnej tkanki tłuszczowej. Wykonujemy je w naszych klinikach w Częstochowie i Bydgoszczy.

 

powiązane artykuły