Skip to main content
Ginekomastia, czyli dlaczego mężczyznom rosną piersi?

Ginekomastia, czyli dlaczego mężczyznom rosną piersi?

Opis dla: Ginekomastia, czyli dlaczego mężczyznom rosną piersi?

Wygląd jest tak samo ważny dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Wygląd zewnętrzny dla panów również może być przyczyną wielu kompleksów. Powoduje je m.in. rozrost tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych. Doprowadza to do tego, że u mężczyzn zaczynają rosnąć piersi. Są one widoczne na pierwszy rzut oka i znacząco wpływają na sylwetkę. Ginekomastia, bo tak nazywane jest to schorzenie, może dotyczyć zarówno panów w kwiecie wieku, jak i chłopców w okresie młodzieńczym. Schorzenie dzieli się na ginekomastię fizjologiczną i patologiczną. Dlaczego mężczyznom rosną piersi i jak sobie z tym poradzić?

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to choroba polegająca na przeroście gruczołu piersiowego u mężczyzn. Wystąpić może u mężczyzn w różnym wieku – może dotyczyć zarówno nastolatków w okresie dojrzewania, jak i osób w wieku dojrzałym. Ginekomastia pojawia się nawet u noworodków w pierwszych tygodniach życia, co jest związane z oddziaływaniem estrogenów matki na płód i łożysko. W przypadku ginekomastii u młodych osób i noworodków mówimy o ginekomastii fizjologicznej, podczas gdy przerost sutków związany z innymi chorobami nazywa się ginekomastią patologiczną.

Szacuje się, że przerost piersi występuje u prawie połowy męskiej populacji. U niektórych panów pojawia się ginekomastia, czyli rozrost tkanki gruczołowej, jednak znacznie częściej występuje u mężczyzn lipomastia, która oznacza nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej jedynie w okolicach piersi, nie zaś również w tkance gruczołowej.

Główne objawy ginekomastii i przyczyny męskich piersi

Przyczyna ginekomastii to przede wszystkim zaburzenia hormonalne w zakresie wydzielania, budowy lub receptorów. Wzrost gruczołów sutkowych u mężczyzn jest spowodowany żeńskim hormonem płciowym estrogenem, który hamuje działanie testosteronu i umożliwia wzrost gruczołu.

Jako przyczynę męskich piersi podaje się też przyjmowanie niektórych leków (głównie na niepłodność, wrzody żołądka, oligospermię, anaboliki) oraz otyłość, które również w znaczący sposób wpływają na gospodarkę hormonalną.

Powiększenie i przerost tkanki gruczołowej często też łączy się nadczynnością tarczycy, natomiast rzadziej z nowotworem, co jednak należy wykluczyć podczas przeprowadzonych badań obrazowych.

W medycynie spotykamy się także z pojęciem ginekomastii idiopatycznej, która oznacza zwiększenie i rozwinięcie się jednej lub obu piersi u mężczyzn bez wyraźnej przyczyny – to znaczy kiedy wyniki badań oraz przeprowadzony z pacjentem wywiad nie wskazuje na to, że ginekomastia wynika z przyczyn medycznych.

Rozpoznanie ginekomastii u mężczyzn. Diagnostyka i leczenie

Ginekomastię można zdiagnozować na podstawie badania lekarskiego, które przeprowadzają specjaliści z Bieńkowscy Clinic z Częstochowy i Bydgoszczy. Diagnostyka ma potwierdzić przerost gruczołu piersiowego, ustalić jego przyczynę oraz dalsze postępowanie. W Bieńkowscy Clinic można poddać się leczeniu zarówno ginekomastii, jak i lipomastii. Prowadzone jest ono przez wykwalifikowany zespół medyczny. Metoda leczenia dobierana jest indywidualnie do pacjenta – w zależności od przyczyny oraz rodzaju choroby.

Bardzo ważne jest właściwe ustalenie przyczyny ginekomastii i rozpoczęcie leczenia tego problemu u źródła. Jeśli ginekomastia spowodowana jest np. zaburzeniami hormonalnymi w organizmie pacjenta, walka z powiększeniem piersi i sutków u mężczyzn powinna obejmować także odpowiednie leczenie farmakologiczne. W trakcie wizyty omawiane są jednocześnie możliwe metody leczenia ginekomastii, przebieg terapii oraz ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu.

Jak przebiega leczenie ginekomastii?

Leczenie przerostu gruczołu piersiowego może odbywać się na kilka sposobów. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest liposukcja klatki piersiowej z możliwością chirurgicznego wycięcia gruczołu sutkowego. W Bieńkowscy Clinic do zabiegu stosowany jest najnowszy sprzęt do liposukcji nutacyjnej, czyli N.I.L. Pozwala on zminimalizować ryzyko obrzęków, zasinień i nierówności po zabiegu, a także umożliwia wszczepienie pobranej podczas operacji tkanki tłuszczowej w inną okolicę ciała.

bienkowscyclinic

Na czym polega liposukcja nutacyjna?

Zabieg usuwania męskich piersi przebiega w kilku etapach. Pierwszym krokiem jest podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Odbywa się to przy pomocy mikrokaniuli. Znieczulenie ma nie tylko zniwelować dyskomfort, ale także obkurczyć naczynka krwionośne. Kolejnym etapem usuwania męskich piersi jest odessanie tkanki tłuszczowej. Jednorazowo można odessać od 200 do 400 ml tkanki tłuszczowej z każdej piersi. Na tym etapie stosuje się również kaniule o różnym kształcie i grubości. Po zakończeniu zabiegu miejsca poddawane nacięcią zszywane są szwami lub specjalnymi plastrami. Cała procedura usuwania męskich piersi trwa ok. 60-90 minut, w zależności od tego, czy konieczne jest, chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego. Po zabiegu pacjent nie musi pozostawać w klinice – do domu może wyjść już po ok. 2 godzinach.

Zalecenia po leczeniu ginekomastii

Po usunięciu męskich piersi pacjent musi stawiać się na kontrole pozabiegowe. Pierwsza rekomendowana jest po ok. 2-4 dniach. Już w jej trakcie mogą zostać usunięte szwy pooperacyjne. W czasie rekonwalescencji pacjent powinien nosić specjalne ubranie uciskowe – zgodnie z zaleceniami lekarza. Ma ono zmniejszyć ryzyko wystąpienia krwiaków i obrzęków. Objawy po zabiegu nie są groźne. Najczęściej pacjenci zgłaszają tkliwość i przeczulicę w obszarze zabiegowym.

Więcej o szczegółach zabiegu usuwania męskich piersi oraz o jego cenie można dowiedzieć się w Bieńkowscy Clinic działającej w Bydgoszczy i Częstochowie.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-