Spis treści:
Od czego pękają naczynka na twarzy?
Od czego pękają naczynka na twarzy?
Problem rozszerzonych i pękających naczyń krwionośnych może być skutkiem ekspozycji wrażliwej skóry na mróz, wiatr, słońce, przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej lub innymi czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Teleangiektazje widoczne na policzkach i w okolicy nosa są dla wielu osób źródłem do wstydu, obniżają samoocenę, a niekiedy powodują nawet unikanie kontaktów towarzyskich. Ten problem dotyczy również i Ciebie? Przekonaj się, od czego jeszcze pękają naczynka na twarzy i sprawdź, jak wygląda zabieg ich usuwania.
Najczęstsze przyczyny pękania naczynek na twarzy
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, pękające naczynka na twarzy mogą być spowodowane narażeniem skóry na działanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr, mróz, czy intensywne promieniowanie słoneczne. Niskie i wysokie temperatury, jak również ich wahania (np. wychodzenie z ciepłego domu na mróz) sprzyjają pękaniu naczynek krwionośnych. Pajączki mogą pojawić się też na skutek rozwoju wielu schorzeń dermatologicznych, jak i chorób ogólnoustrojowych, takich jak np.:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- toczeń rumieniowy-układowy.
Jak podkreślają specjaliści, przypadłość ta może być również dziedziczona w genach. Poszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez skórę, pojawiają się również u osób z zaburzeniami hormonalnymi lub przyjmujących antykoncepcję hormonalną. Do innych przyczyn pękających naczynek na twarzy zaliczamy:
- alergie,
- problemy ze strony układu trawiennego (m.in. przewlekłe zaparcia),
- słabą elastyczność ścian naczynek,
- długotrwała sterydoterapia,
- silny stres,
- nadmiernie suche powietrze i klimatyzacja,
- nałogowe palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- spożywanie ostro przyprawionych lub gorących potraw.
Jak usunąć naczynka na twarzy? Zabiegi laserowe
Jak widać rozszerzone naczynia włosowate (kapilary), które prześwitują przez naskórek, mogą mieć wiele przyczyn. Jak więc radzić sobie z tym problemem? Wśród dostępnych metod warto wspomnieć o elektrolizie (wykorzystuje prąd stały), krioskleroterapii i termokoagulacji. W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy oferujemy m.in. laserowe usuwanie naczynek. Na czym polega zabieg? Po zakwalifikowaniu pacjenta do laseroterapii specjalista przystępuje do pracy, korzystając ze specjalnego lasera naczyniowego (dobiera długość wiązki w zależności od specyfiki danej zmiany). Głowica laserowa neutralizuje zmiany naczynkowe w bardzo precyzyjny sposób, bez względu na to, w jakich warstwach skóry są zlokalizowane. Cała procedura zabiegowa trwa od kilku do kilkunastu minut, nie wymaga rekonwalescencji.
Wiedz, że twarz po zamykaniu popękanych naczynek może być nieco opuchnięta i zaczerwieniona. Są to naturalne objawy, które mijają samoistnie w ciągu kilku godzin od wykonania zabiegu. Profesjonalna likwidacja zmian naczyniowych to nie wszystko. Ważne, by po laseroterapii ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych tj.:
- dbanie o fotoprotekcję,
- unikanie korzystania z sauny,
- unikanie intensywnego wysiłku fizycznego,
- niestosowanie peelingów gruboziarnistych, maseczek z kwasami.
By wzmocnić i uszczelnić naczynia włosowate, należy stosować łagodne kosmetyki do pielęgnacji skóry (toniki, emulsje, kremy i żele bez alkoholu w składzie). Szczególnie korzystny wpływ na cerę naczynkową ma witamina K, witamina C, rutyna, witamina PP. Dobrym krokiem jest zakup dermokosmetyków poleconych przez specjalistę. Warto rozważyć też suplementację (po konsultacji lekarskiej).