Skip to main content
Jak się przygotować do operacji powiek górnych?

Jak się przygotować do operacji powiek górnych?

Opis dla: Jak się przygotować do operacji powiek górnych?

Nadmiar zwiotczałej skóry na górnych powiekach to nie tylko problem estetyczny. Może on bowiem utrudniać funkcjonowanie, a nawet pogarszać kondycję oczu, wywołując trwałe lub przejściowe dolegliwości, w tym zaburzenia widzenia. Kiedy warto przeprowadzić operację powiek i jak się do niej przygotować? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Na czym polega plastyka górnych powiek i kiedy się ją wykonuje?

Blefaroplastyka to popularny zabieg chirurgiczny, wykonywany w celu korekcji kształtu oraz pozycji górnych i/lub dolnych powiek. Może być wykonany ze wskazań medycznych, kiedy występują takie problemy, jak np. opadająca powieka czy ograniczenie pola widzenia przez nadmiar zwiotczałej skóry. W wielu wypadkach operacja tego typu jest również przeprowadzana z przyczyn estetycznych, kiedy pacjent lub pacjentka wykazuje subiektywne niezadowolenie z własnego wyglądu. Powodem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu mogą być takie czynniki, jak utrata naturalnej jędrności i napięcia skóry, bruzdy i zmarszczki wokół oczu czy też przepukliny tłuszczowe (tzw. worki) pod oczami.

Jak każdy zabieg chirurgiczny, blefaroplastyka rozpoczyna się od konsultacji medycznej. W  jej trakcie omawiane są cele procedury i możliwe do uzyskania rezultaty. Wyklucza się także przeciwwskazania, do których należą:

  • cukrzyca,
  • niewydolność krążenia,
  • nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi,
  • skazy naczyniowe;
  • infekcje zębów,
  • stany ropne skóry twarzy,
  • niewydolność wątroby,
  • niektóre choroby oczu (przed przystąpieniem do zabiegu wymagane jest uzyskanie pozytywnej opinii lekarza okulisty).

Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia przeciwwskazań do przeprowadzenia chirurgicznej plastyki powiek, możliwe jest skorzystanie z wielu mniej inwazyjnych alternatyw. W Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie oferujemy skuteczne zabiegi, takie jak lipotransfer nano lub micro, zabiegi HIFU, laseroterapia, wampirzy lifting czy implantacja kwasu hialuronowego. Procedury te mogą być również stosowane wspomagająco przed i/lub po plastyce powiek.

Jak się przygotować do operacji powiek górnych?

Przygotowując się do zabiegu plastyki powiek, należy przede wszystkim brać pod uwagę wszystkie wskazania lekarza przekazane podczas konsultacji wstępnej. Standardowym zaleceniem jest powstrzymanie się od palenia tytoniu na miesiąc przed planowaną operacją. Pomaga to zminimalizować ryzyko powikłań podczas gojenia się ran. Aby uniknąć krwotoku podczas przeprowadzania procedury należy również unikać przyjmowania leków zaburzających krzepnięcie krwi (przeciwbólowych, przeciwzapalnych) na dwa tygodnie przed zabiegiem.

Jak przebiega operacja powiek górnych?

Blefaroplastyka wykonywana jest zazwyczaj przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub krótkiego znieczulenia ogólnego. W pierwszym przypadku pacjent jest przytomny, ale nie odczuwa bólu ani dyskomfortu związanego z działaniami przeprowadzanymi przez personel medyczny. Znieczulenie ogólne, zwane sedacją, polega na uśpieniu pacjenta na czas operacji. Wybór metody znieczulenia jest uzależniony w dużej mierze od sytuacji, ale także od preferencji lekarza wykonującego zabieg.

Zabieg właściwy rozpoczyna się od nacięcia skóry w miejscu naturalnego załamania powieki. Następnie lekarz medycyny estetycznej przystępuje do usunięcia niepotrzebnych tkanek – zarówno zwiotczałej skóry, jak i (jeśli to konieczne) nadmiaru tłuszczu. Mięsień okrężny oka również jest odpowiednio kształtowany i obkurczany przy pomocy radioskalpela. Na koniec zakładane są szwy. Cała procedura trwa od 45 minut do ok. 2 godzin.

Nie jest wymagana obserwacja medyczna. Po zabezpieczeniu ran pozabiegowych pacjent zostaje zwolniony do domu. Zaleca się przyjście na operację z osobą towarzyszącą, ponieważ opatrunek może utrudniać normalne funkcjonowanie, zaburzając pole widzenia. Bezpośrednio po plastyce powiek nie należy prowadzić samochodu.

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa od 7 do 14 dni. W przypadku blefaroplastyki wykonanej obustronnie proces gojenia może przebiegać różnie na każdym oku. W pierwszych godzinach i dniach po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej pojawia się obrzęk, niekiedy także krwiak czy też trudności z domknięciem powiek. Efekty te najczęściej znikają samoistnie. Zdarzają się też skutki uboczne, które mogą wymagać powtórzenia procedury. Po 5-7 dniach od operacji należy zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której zdejmowane są szwy. Pełne rezultaty zabiegu można obserwować po około 3-6 miesiącach.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-