Skip to main content

Tłuszczaki – problem, który rozwiąże dermatoonkologia

Opis dla: Tłuszczaki – problem, który rozwiąże dermatoonkologia

Jednym z częstszych problemów dermatoonkologicznych są tłuszczaki. Zaliczane są one do łagodnych nowotworów tkanek miękkich. Najczęściej występują pod postacią miękkiego guzka podskórnego, który nie boli przy ucisku. Najczęściej tłuszczaki pojawiają się na tułowiu. Choć nie są one bolesne i nie wywołują żadnych dolegliwości, to charakter guza zawsze powinien określić lekarz. Gałąź medycyny specjalizująca się w badaniu tłuszczaków to dermatoonkologia. Co więcej, zabiegi dermatoonkologii pomogą w leczeniu nowotworów skóry i jej przydatków, jak również tkanki podskórnej.

Tłuszczak – co to takiego?

Mianem tłuszczaka określa się łagodny nowotwór, który przybiera formę guza i jest zbudowany z torebki łącznotkankowej. W jego środku znajduje się tłuszcz. Najczęściej występuje on w tkance podskórnej, ale może on zajmować też narządy wewnętrzne np. wątrobę. Tłuszczaki rosną bardzo wolno, nie powodują bólu i innego dyskomfortu. Osoby, które się z nimi borykają, zazwyczaj wyznają je za defekt kosmetyczny. Mogą one występować pojedynczo lub w większej liczbie – wtedy to mówimy o tłuszczakach mnogich.

Tłuszczaki: przyczyny

Przyczyna tłuszczaków nie jest do końca znana. Najbardziej znana teoria mówi, że mogą one wynikać z uwarunkowań genetycznych. W takim wypadku najczęściej zmiana pojawia się bardzo często u osób między 40 a 60 rokiem życia. Oprócz tego jako przyczyny tłuszczaków wymienia się:

  • przebyty w przeszłości przez pacjenta nowotwór lub przez członków jego rodziny (usunięty, ale nadal obecny),
  • schorzenia predysponujące do rozwoju tłuszczaków, np. choroba Dercuma, choroba Cowden (liczne guzki nienowotworowe; skłonność do raka jajnika, piersi i tarczycy), choroba Madelunga lub zespół Gardnera (obecna duża ilość polipów w jelicie grubym),
  • nadwaga – tłuszczaki częściej występuje u osób z nadwagą;
  • przebyte urazy/rany miejscowe – w ich obrębie mogą tworzyć się tłuszczaki.

Jak wygląda tłuszczak?

Tłuszczak zazwyczaj jest zmianą owalną lub o podłużnym kształcie. Może on mieć różne wielkości – od kilku milimetrów, nawet do kilku centymetrów. Umiejscawia się na plecach, udach, brzuchu, szyi lub ramionach. Przy dotknięciu tłuszczaki są bardzo miękkie, uciskając je, można zauważyć, że na chwile się odkształcają. Z czasem tłuszczaki rozrastają się i mogą osiągnąć rozmiar kilkunastu centymetrów i wagę w granicach kilku kilogramów. Dla własnego komfortu warto więc wybrać się do dermato-onkologa, lekarza leczącego zmiany skórne.

Warto wspomnieć, że tłuszczaki występują w kilku różnych rodzajach. Ich podział wynika ze specyficznej budowy łagodnego nowotworu, który widoczny jest w badaniu mikroskopowym oraz obrazie klinicznym.

Czym jest dermato-onkologia?

Dermoonkologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem nowotworów skóry i jej przydatków oraz schorzeń tkanki podskórnej. Specjalistów od dermoonkologii znaleźć można m.in. w bydgoskiej i częstochowskiej klinice Bieńkowscy. W swojej pracy wykorzystują oni zaawansowane metody diagnostyki takie jak cyfrowa dermatoskopia FullHD z pełną archiwizacją wyniku. Oprócz tego pacjent może liczyć na zastosowanie najnowszych metod zabiegowych konwencjonalnych, jak i tych wspomaganych najnowszymi technikami oraz metodami optymalizacji gojenia i zapobiegania blizną przerostowym i keloidom.

Dermatoonkologia zajmuje się nie tylko tłuszczakami, ale także brodawkami łojotokowymi, włókniakami skóry, bliznowcami, naczyniakami czy malformacjami naczyniowymi. Pomaga również w przypadku ziarniniaka naczyniowego, zmian skórnych barwnikowych, rogowiaka kolczystokomórkowego oraz złośliwych nowotworów skóry i tkanki podskórnej.

Jak dermatoonkologia leczy tłuszczaki?

Leczenie tłuszczaków za pomocą dermatoonkologi polega na wycinaniu zmiany. Równocześnie jej wycinek zostaje przekazany do badania histopatologicznego, aby wykluczyć rzadką, ale zawsze możliwą tendencję do złośliwienia. Ta wzrasta, kiedy tłuszczaki zlokalizowane są podpowięziowo, czyli głębiej niż tkanka podskórna. Więcej o zastosowaniu dermatoontologi można dowiedzieć się na stronie działającej w Bydgoszczy i Częstochowie Bieńkowscy Clinic.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-