Malformacja naczyniowa to nienowotworowa zmiana skórna, występująca najczęściej na skórze i błonach śluzowych w okolicach szyi oraz głowy. Może również występować w ośrodkowym układzie nerwowym. Przyczyn malformacji naczyniowej upatruje się w zaburzeniach rozwoju naczyń w życiu płodowym. Ze względu na budowę wyróżnia się malformacje limfatyczne, malformacje kapilarne, żylne oraz tętniczo-żylne.
Objawy malformacji zależne są od typu, wielkości oraz rodzaju.
Malformacje limfatyczne objawiają się pod postacią torbielowatej zmiany, rzadko pokrytej drobnymi pęcherzykami. Większe zmiany lokalizują się na skórze i mogą powiększać się podczas kaszlu.
Malformacje żylne, poza nieestetycznymi zmianami skórnymi, objawiają się problemami z krzepnięciem krwi, które mogą prowadzić do zakrzepicy. Przy tym rodzaju malformacji występują również krwawienia, obrzęki i dolegliwości bólowe.
Malformacje kapilarne objawiają się poprzez zmiany skórne o intensywnym, czerwonym zabarwieniu i mogą lokalizować się na znacznym obszarze twarzy.
Malformacje tętniczo-żylne mogą mieć łagodniejsze objawy, jak pieczenie, owrzodzenie, obrzęk czy stan zapalny, a w niektórych przypadkach mogą wywoływać silne krwawienia lub nawet niewydolność serca.
Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są malformacje naczyniowe mózgu, które mogą wywoływać krwotok wewnątrzczaszkowy, napady padaczki i poważne zaburzenia neurologiczne.
Malformacje naczyniowe należą do bardzo rzadkich wad budowy naczyń, do których dochodzi jeszcze w życiu płodowym. Mogą występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. malformacje naczyniowe ujawniają się w różnym wieku, czasem nawet w dojrzałym. Nie znane są przyczyny ich powstawania, lecz wyróżnia się czynniki wpływające na ich rozwój, jak uraz, stany zapalne, zmiany gospodarki hormonalnej związane z dojrzewaniem lub ciążą. Malformacje wymagają leczenia, ponieważ nie znikają samoistnie.
Malformacje naczyniowe wymagają leczenia – w zależności od rodzaju zmiany stosowane są różne metody. malformacje naczyniowe mózgu mogą wymagać operacji neurochirurgicznej, radioterapii, embolizacji, a w niektórych przypadkach połączenia wszystkich metod. malformacje żylne i limfatyczne zazwyczaj leczone są operacyjnie; malformacje tętniczo-żylne również, choć w przypadku tego rodzaju najczęściej nie jest możliwe całkowite usunięcie zmiany. Malformacje kapilarne najczęściej leczone są przy pomocy laseroterapii – zmiany skutecznie usuwa laser naczyniowy Cutera Excel V+.