Skip to main content
Jak radzić sobie ze zmianami naczyniowymi?

Jak radzić sobie ze zmianami naczyniowymi?

Opis dla: Jak radzić sobie ze zmianami naczyniowymi?

Zmiany naczyniowe to jeden z problemów, z którymi pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej. Choć w znacznej mierze nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, są postrzegane jako defekty obniżające naszą atrakcyjność. Często stanowią również przyczynę kompleksów i braku pewności siebie. Jakie zmiany naczyniowe występują najczęściej i jak sobie z nimi radzić? Przekonaj się, czytając poniższy artykuł.

Czym są zmiany naczyniowe i jakie są ich rodzaje?

Termin „zmiany naczyniowe” odnosi się do wszelkich zaburzeń i patologii dotyczących naczyń krwionośnych lub limfatycznych. Najczęściej ma związek z ich nadmiernym rozszerzeniem i/lub uszkodzeniem. Wyróżniamy kilka rodzajów zmian naczyniowych, z których najczęściej występujące to:

  • rumień – czerwony, wyraźnie zaznaczony obszar na skórze, np. na policzkach;
  • malformacje – pojawiają się u noworodków i niemowląt, z czasem zmieniają swoją wielkość (rosną do 1. roku życia dziecka), często zanikają samoistnie;
  • naczyniaki – zmiany wrodzone, które z czasem zmieniają swój rozmiar, nigdy nie zanikają samoistnie;
  • teleangiektazje – popękane naczynka krwionośne o charakterze pierwotnym (wrodzonym) lub wtórnym (nabytym), dzielą się wewnętrznie ze względu na swój kształt (teleangiektazje liniowe, drzewkowate, pajączkowate, guzkowe);
  • żylaki – rozszerzone i zniekształcone żyły w obrębie kończyn dolnych, które charakteryzują się zaburzonym kierunkiem przepływu krwi.

Zmiany naczyniowe mogą występować w obrębie różnych części ciała i ujawniać się w każdym wieku. Istnieją oczywiście czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się tego typu problemów. Należą do nich m.in. niewłaściwa pielęgnacja skóry, przeciążanie kończyn, nadmierna ekspozycja na promienie UV, częste narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, duże wahania temperatur, wysoka wilgotność otoczenia), niektóre chorony oraz skłonności genetyczne.

Jak radzić sobie ze zmianami naczyniowymi?

Usuwanie zmian naczyniowych można przeprowadzić na różne sposoby. Właściwy dobór optymalnej w danym przypadku metody jest istotny, ponieważ w dużej mierze determinuje skuteczność terapii. Dlatego z punktu widzenia pacjenta ważne jest wybranie profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej, zatrudniającego wykwalifikowany personel.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic z Bydgoszczy wykonywane są 4 typy zabiegów mających na celu usunięcie zmian naczyniowych. Najbardziej popularnym z nich jest laseroterapia, czyli terapia światłem. Fale świetlne emitowane przez urządzenie medyczne docierają do hemoglobiny, czyli barwnika krwi, który uwidacznia pod skórą, gdy naczynie zostanie uszkodzone lub ulegnie przerostowi. Energia laserowa doprowadza do wystąpienia koagulacji termicznej, w wyniku czego dochodzi do zamknięcia naczynka. Jednocześnie organizm zostaje pobudzony do jego stopniowego wchłonięcia i wydalenia. Metoda ta należy do najbardziej nowoczesnych, a przy tym jest jest nieinwazyjna i praktycznie bezbolesna.

W przypadku żylaków kończyn dolnych dużą skuteczność terapeutyczną wykazuje skleroterapia. Technika ta polega na ostrzyknięciu uszkodzonych naczyń specjalistycznym preparatem medycznym. Powoduje to stopniowe zarastanie i zanik żylaków.

Innym popularnym i nowoczesnym zabiegiem jest elektrokoagulacja. Przebiega ona z zastosowaniem specjalistycznej elektrody, którą lekarz dotyka uszkodzonych naczyń krwionośnych, aby je zamknąć. Metoda ta jest nieinwazyjna i praktycznie bezbolesna. Zabiegi z jej wykorzystaniem wykonuje się głównie na obszarze twarzy i górnej części ciała.

Kriochirurgia polega na usuwaniu uszkodzonych naczyń krwionośnych przy pomocy ciekłego azotu lub podtlenku azotu. Zabieg przeprowadza się miejscowo, oddziałując substancją leczniczą na precyzyjnie wybrane obszary na ciele pacjenta.

Wybór metody terapii jest zależny od wielu czynników. Specjalista bierze pod uwagę przede wszystkim rodzaj uwidocznionych na ciele pacjenta zmian naczyniowych, ich liczbę, wielkość i lokalizację. Planując pracę, nie tylko wybiera właściwe preparaty i sprzęty, ale także odpowiednio je kalibruje, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zabiegu. Jeżeli szukasz zaufanej kliniki medycyny estetycznej w swojej okolicy, odwiedź nasze gabinety w Częstochowie lub Bydgoszczy!


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-